Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Z reguły małżonkowie pozostający we wspólnocie majątkowej za swoje zobowiązania odpowiadają majątkiem osobistym. Pomijając czynności dotyczące zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, tylko zgoda drugiego małżonka pozwala wierzycielowi szukać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.
REKLAMA
W przypadku zobowiązań zaciąganych przez małżonka -przedsiębiorcę sprawa ma się nieco inaczej.
Majątek przedsiębiorstwa – przedmiot egzekucji
Przede wszystkim majątkiem, z którego wierzyciel przedsiębiorcy poszukuje zaspokojenia jest majątek osobisty dłużnika (z reguły, chyba że przedsiębiorca działa w formie spółki kapitałowej) i majątek przedsiębiorstwa.
Nie jest istotne skąd taki majątek pochodzi. Jego składniki mogą być nabyte ze środków pochodzących zarówno z majątku osobistego dłużnika jak i majątku wspólnego małżonków.
Wierzyciel może zaspokoić się z majątku przedsiębiorstwa bez ograniczeń, gdy udowodni dokumentem urzędowym lub prywatnym, że wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Wówczas nie musi wykazywać, że małżonek przedsiębiorcy udzielił zgody na zobowiązanie, z którego taka wierzytelność pochodzi.
Wierzyciel poszukując zaspokojenia powinien ubiegać się w sądzie o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi przedsiębiorcy.
Sąd, wydając taką klauzulę, ograniczy jego odpowiedzialność do wchodzącego w skład majątku wspólnego przedsiębiorstwa. Tym samym majątek małżonka dłużnika nie jest chroniony, o ile znalazł się w składnikach przedsiębiorstwa.
Zobacz serwis: Małżeństwo
Prawa małżonka przedsiębiorcy
Małżonek przedsiębiorcy jest uprawniony z mocy ustawy do decydowania o jego bycie nawet wtedy gdy nie angażuje się w jego prowadzenie. Zgodnie z ustawą małżonek, który chce zbyć przedsiębiorstwo, obciążyć je prawem rzeczowym (np. hipoteką), bądź je wydzierżawić musi uzyskać zgodę małżonka (to samo dotyczy kwestii rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli w ogóle nabycia przedsiębiorstwa).
Należy jednak zauważyć, że bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem odbywa się bez udziału małżonka. Zgodnie z przepisami, prowadzący przedsiębiorstwo zarządza samodzielnie przedmiotami majątkowymi służącymi mu do prowadzenia działalności zarobkowej.
Zadaj pytanie: Forum
Tym samym jego małżonek jest pozbawiony prawa ingerencji w decyzje dotyczące chociażby zbywania poszczególnych składników przedsiębiorstwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat