Kiedy ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej należy do małżonka wspólnika?
REKLAMA
REKLAMA
- Ustroje majątkowe małżeńskie
- Nabycie OPIO ze środków pochodzących z majątku wspólnego
- Czy sąd przyzna żonie rację?
- Nabycie OPIO ze środków pochodzących z majątku osobistego
- Czy wspólność majątkowa zawsze jest korzystna?
- Czy małżonek może się skutecznie bronić?
Ustroje majątkowe małżeńskie
Wyjaśnijmy sobie w pierwszej kolejności jak kształtuje się sytuacja majątkowa małżonków. Jeżeli małżonkowie nie zdecydowali się na podpisanie tzw. intercyzy, która zazwyczaj rozdziela majątki małżonków wypracowane w trakcie trwania małżeństwa, to obowiązuje ich tzw. wspólność majątkowa. Oznacza ona, że ich majątek dzieli się na 3 odrębne majątki: (1) majątek osobisty żony, (2) majątek osobisty męża, (3) majątek wspólny żony i męża.
REKLAMA
Nabycie OPIO ze środków pochodzących z majątku wspólnego
Wyobraźmy sobie pewne małżeństwo, które nie zdecydowało się na zawarcie intercyzy i w ich małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Mąż w czasie trwania małżeństwa stał się wspólnikiem spółki Jan Kowalski i Adam Nowak spółka komandytowa. Spółka wkroczyła na międzynarodowy rynek i przynosiła wielomilionowe zyski. O ile spółka trwała dalej, o tyle małżeństwo Jana Kowalskiego już nie. W trakcie sprawy o podział majątku była już żona zażądała od Jana Kowalskiego spłaty w związku z tym, że – jak twierdziła – ogół praw i obowiązków został nabyty z ich wspólnych oszczędności.
Czy sąd przyzna żonie rację?
Tak. W związku z tym, że ogół praw i obowiązków został nabyty przez Jana Kowalskiego ze środków pochodzących z majątku wspólnego małżonków, to żona ma prawo do spłaty.
Nabycie OPIO ze środków pochodzących z majątku osobistego
Czy mąż może się w tej sytuacji bronić? Tak! Jeżeli udowodni, że środki finansowe, które przeznaczył na nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej pochodziły z jego majątku osobistego, np. z darowizny, którą otrzymał od matki, wówczas żona nie otrzyma spłaty!
Czy wspólność majątkowa zawsze jest korzystna?
Mogłoby się wydawać, że wspólność majątkowa to duża korzyść dla małżonka niebędącego wspólnikiem. Nie zawsze jednak tak jest! Wspólność majątkowa w takiej sytuacji może stanowić również duże zagrożenie! Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w sytuacji, gdy spółka nie będzie tak dochodowa, jak w powołanym wcześniej przykładzie, ale wręcz przeciwnie, będzie przynosiła wielomilionowe straty, to wierzyciele poszukując zaspokojenia swojej wierzytelności mogą prowadzić egzekucję z majątku wspólnego wspólnika spółki komandytowej i jego małżonka!
Czy małżonek może się skutecznie bronić?
REKLAMA
Tak, może próbować udowodnić, że małżonek – wspólnik nie uzyskał jego zgody np. na zawarcie umowy spółki komandytowej, na mocy której małżonek stał się wspólnikiem tej spółki. Wówczas, egzekucja nie będzie mogła być prowadzona z majątku wspólnego.
Natomiast, najlepszym rozwiązaniem jest zapobiegnięcie takiej sytuacji w ten sposób, że małżonkowie zawrą umowę małżeńską, czyli tzw. intercyzę i ujawnią ją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wówczas, jeżeli wspólność została wyłączona, wierzyciel nie będzie mógł prowadzić egzekucji z majątku wspólnego, bo nie będzie on istniał.
Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:
Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact
Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 14 stycznia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat