REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość a majątek małżonków - ważne zmiany

Anna Łukasiewicz
Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria Prawnicza sp. j.
Ekspert w takich dziedzinach jak: prawo restrukturyzacyjne, prawo upadłościowe, upadłość konsumencka, upadłość firmy, restrukturyzacja i uproszczona restrukturyzacja firm
Upadłość a majątek małżonków - ważne zmiany/Fot. Shutterstock
Upadłość a majątek małżonków - ważne zmiany/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co należy zrobić, aby małżeńska umowa majątkowa była skuteczna względem masy upadłości? O jakich ważnych zmianach warto wiedzieć?

Zmiany w przepisach dotyczących wpływu ogłoszenia upadłości na stosunki majątkowe małżeńskie upadłego

Jedną z kluczowych zmian wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 30.8.2019 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw jest możliwość żądania w drodze powództwa lub zarzutu uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną względem masy upadłości w sytuacji gdy w świetle art. 125 PrUpad ustanowiona na podstawie orzeczenia sądu, czy z mocy samego prawa rozdzielność majątkowa jest bezskuteczna w stosunku do masy upadłości.

REKLAMA

Rozdzielność majątkowa, a ogłoszenie upadłości

REKLAMA

Coraz częściej ustrojem obowiązującym w małżeństwie nie jest ustrój wspólności małżeńskiej, a rozdzielność majątkowa. Rozdzielność majątkowa powstaje na skutek zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej, wyroku sądu orzekającego rozdzielność majątkową, a także z mocy samego prawa z chwilą orzeczenia przez sąd separacji, rozwodu albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.

W świetle art. 125 ust. 1 i 3. PrUpad ,,Ustanowienie rozdzielności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został złożony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości”. Powyższą regulację należy stosować odpowiednio również w przypadku, gdy rozdzielność majątkowa powstała z mocy prawa w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w wyniku rozwodu, separacji albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, chyba że pozew lub wniosek w sprawie został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (art. 125 ust. 3 PrUpad).

Konsekwencją bezskuteczności ustanowienia rozdzielności majątkowej względem masy upadłości, jest prawo syndyka do żądania wydania do masy upadłości wszystkich przedmiotów majątkowych, które wchodziły w skład majątku wspólnego małżonków w dniu zniesienia wspólności. W przypadku zbycia któregokolwiek z przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego, syndyk ma prawo domagać się wydania do masy upadłości ekwiwalentu, który wpłynął do majątku małżonka. W konsekwencji wejścia do masy upadłości całego majątku wspólnego małżonków, małżonek upadłego może dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, w drodze zgłoszenia wierzytelności zgodnie z art. 236 PrUpad i następne.

Żądanie uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną względem masy upadłości

REKLAMA

Legislator na mocy nowelizacji art. 125 ust. 3 PrUpad wyposażył rozwiedzionego małżonka upadłego oraz małżonka upadłego w prawo żądania uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną w stosunku do masy upadłości, ale tylko w przypadku jeżeli w chwili powstania rozdzielności majątkowej małżonek upadłego nie wiedział o istnieniu podstawy do ogłoszenia upadłości, zaś powstanie rozdzielności majątkowej nie doprowadziło do pokrzywdzenia wierzycieli. Sądem właściwym do wniesienia powództwa czy to zarzutu jest sąd upadłościowy tj. sąd przed którym prowadzone jest postępowanie upadłościowe. W toku przedmiotowego postępowania Sąd może zabezpieczyć powództwo przez ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania mienia, które stanowiło majątek wspólny małżonków (art. 125 ust. PrUpad). Jest to istotna zmiana w stosunku do wcześniejszych regulacji, które nie przewidywały możliwości uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną względem masy upadłości w świetle terminów dookreślonych w art. 125 PrUpad.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe regulacja ma nie tylko zapewnić ochronę małżonkowi upadłego, wyeliminować automatyzm w ocenie składu masy upadłości, ale i również ma stanowić wentyl bezpieczeństwa dla masy upadłości poprzez nałożenie na powoda obowiązku wykazania, iż w chwili ustanowienia rozdzielności nie posiadał wiedzy o przesłankach do ogłoszenia upadłości, zaś powstanie rozdzielności majątkowej nie doprowadziło do pokrzywdzenia wierzycieli. W wielu przypadkach w sytuacji gdy jedynym majątkiem wchodzącym do masy upadłości będzie nieruchomość obciążona hipotecznie będzie to znacznie utrudnione.

Termin na wniesienie powództwa lub zarzutu

Ustawodawca nie wskazuje terminu w jakim powód może wystąpić z powództwem. Nie ulega wątpliwości, iż może mieć to miejsce dopiero po ogłoszeniu upadłości oraz na każdym dalszym etapie postępowania upadłościowego ze wszystkimi jego skutkami. Powyższe rodzi więc uzasadnione obawy, iż w wielu przypadkach doprowadzi to do znacznego przedłużenia czasu trwania postępowania upadłościowego.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nowelizacja nie odnosi się do rozdzielności majątkowej ustanowionej na mocy umowy majątkowej. W sytuacji gdy ustanowienie rozdzielności majątkowej umową majątkową jest bezskuteczne względem masy upadłości, małżonkowi upadłego nie będzie przysługiwało prawo żądania uznania przedmiotowej umowy za skuteczną względem masy upadłości.

W związku z powyższym aby umowa majątkowa była skuteczna względem masy upadłości, musi zostać zawarta co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (art. 126 ust. 1 PrUpad). Powyższe dotyczy również zawarcia przez małżonków majątkowej umowy ograniczającej wspólność majątkową (art. 126 ust. 2 PrUpad).

Anna Łukasiewicz - aplikant adwokacki

Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria Prawnicza sp. j.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA