W intercyzie małżonkowie całkowicie zniosą łączący ich z mocy prawa ustrój wspólności ustawowej małżeńskiej i określą, które ze składników ich majątku już istniejące, jak również te, które powstaną w przyszłości wejdą do majątku osobistego każdego z nich.
Umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową można zawrzeć przed zawarciem związku małżeńskiego oraz w czasie jego trwania.
Należy jednak pamiętać, iż niniejsza umowa będzie skuteczna wobec wierzycieli każdego z małżonków tylko wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki pozytywne. Mianowicie zobowiązanie zostało zaciągnięte po dniu zniesienia ustroju wspólności ustawowej i wierzyciel został poinformowany przez małżonka o zawarciu umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową.
Jeśli powyższe przesłanki nie zostaną spełnione przedmiotowa umowa będzie bezskuteczna wobec wierzyciela i będzie on mógł, w przypadku skutecznego uzyskania klauzuli wykonalności na drugiego z małżonków, dochodzić swoich należności z majątku osobistego dłużnika oraz z majątku, który był uprzednio objęty wspólnością ustawową małżeńską, albo powinien być nią objęty w przypadku ustanowienia umowy rozdzielności majątkowej przed dniem zawarcia małżeństwa.
Zobacz również serwis: Małżeństwo
Skuteczne zawarcie omawianej umowy będzie skutkowało tym, że wierzyciel będzie uprawniony do prowadzenia egzekucji wyłącznie z majątku osobistego dłużnika, do którego zalicza się wynagrodzenie za pracę, czy też dochody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeżeli małżonkowie nie podpisali tzw. intercyzy i są objęci ustrojem wspólności ustawowej małżeńskiej sposobem na wyłączenie spod egzekucji składników majątku wchodzących do ich majątku wspólnego jest przeniesienie przysługującego im prawa własności do określonych składników majątku w drodze umowy darowizny lub sprzedaży na osoby trzecie np: członków rodziny. Trzeba jednak pamiętać, iż w przypadku, gdy wierzyciel dowie się o zawarciu takiej umowy będzie miał prawo wystąpienia do sądu z tzw. skargą pauliańską żądając uznania tej czynności prawnej wobec niego za bezskuteczną. Jeżeli od dokonania tej czynności prawnej upłynęło 5 lat sąd z mocy prawa oddali przedmiotowe powództwo.
Zobacz również: Jak bronić się przed egzekucją z majątku wspólnego?
Notka biograficzna autora:
Paweł Olszewski – prawnik w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy. Specjalista z zakresu egzekucji wierzytelności świadczący obsługę prawną podmiotów gospodarczych w zakresie windykacji należności i prowadzenia postępowań egzekucyjnych.