Jak napisać wniosek o zezwolenie małżonkowi na dokonanie sprzedaży rzeczy wspólnej?
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, gdy jest zgoda małżonków nie trzeba przeprowadzać żadnych innych czynności poza samą sprzedażą. Jednak, gdy jeden z małżonków nie zgadza się na sprzedaż nieruchomości, drugi z małżonków może wystąpić z wnioskiem do sądu.
REKLAMA
Sprzedaż nieruchomości należącej do wspólnego majątku małżonków, przeprowadzona bez zgody któregoś z nich powoduje, że czynność ta jest nieważna.
Sąd udzieli zgody na dokonanie sprzedaży rzeczy wspólnej, tylko wtedy, gdy dokonania czynności wymaga dobro rodziny. Sąd udziela zgody poprzez postanowienie.
Zobacz: Rozdzielność majątkowa między małżonkami
Elementy wniosku
Wniosek o dokonanie sprzedaży rzeczy wspólnej małżonków powinien zawierać:
1. Oznaczenie miejscowości i daty sporządzenia wniosku,
2. Oznaczenie właściwego sądu rejonowego, wydziału cywilnego,
3. Wskazanie wnioskodawcy – imię, nazwisko, adres,
4. Wskazanie uczestnika (małżonek niezgadzający się na sprzedaż) – imię, nazwisko, adres,
5. Tytuł pisma: Wniosek o zezwolenie małżonkowi na dokonanie sprzedaży nieruchomości wspólnej.
6. Treść: w treści wniosku należy wnosić o zezwolenie na dokonanie sprzedaży nieruchomości, podając jej księgę wieczystą i miejsce położenia oraz określenie, że stanowi ona majątek wspólny wnioskodawcy i uczestnika postępowania.
7. Uzasadnienie: w uzasadnieniu należy kolejno przedstawić dowód na zawarcie związku małżeńskiego wnioskodawcy i uczestnika – akt małżeństwa, przedstawić odpis z księgi wieczystej co do nabycia w trakcie małżeństwa i pozostawania nieruchomości we wspólnym majątku małżeńskim, opis rzeczoznawcy dotyczący spornej nieruchomości oraz wskazanie jakie okoliczności przemawiają za tym, by sąd uznał, że dobro rodziny wymaga dokonania sprzedaży nieruchomości.
8. Wskazane dowody trzeba koniecznie dołączyć do wniosku w formie załączników.
9. Konieczne jest podpisanie wniosku przez wnioskodawcę.
Zobacz serwis: Majątek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat