Małżonkowie po zawarciu związku małżeńskiego mają wspólność majątkową z mocy prawa, czyli to czego dorabiają się w trakcie trwania małżeństwa należy do obojga z nich. Jednak czasami wspólność majątkowa bywa niewygodna, zwłaszcza w sytuacji kiedy jeden z małżonków trwoni majątek, przeznaczając pieniądze na hazard lub alkohol. Wtedy warto pójść do notariusza i zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego o rozdzielności majątkowej, czyli tzw. intercyzę.
Aby zawrzeć intercyzę, potrzebna jest zgoda obojga małżonków.
Intercyza powoduje iż każdy z małżonków sam zarządza swoim majątkiem.
Co warto wiedzieć zawierając intercyzę?
W czasie trwania małżeństwa umowa ta może być zmieniona lub rozwiązana (wówczas małżonkowie powracają do wspólności majątkowej). Może być także zawarta przed zawarciem związku małżeńskiego. Jednak trzeba zauważyć , że po śmierci jednego z małżonków drugi z nich - mimo iż była między nimi rozdzielność majątkowa - i tak dziedziczy ustawowo, jeśli byli oni małżeństwem w chwili zgonu jednego z nich.
Zobacz również: Jak sporządzić intercyzę?
W jakich sytuacjach mamy do czynienia z przymusową rozdzielnością majątkową?
Przymusowa rozdzielność majątkowa następuje w czterech przypadkach:
- Z ważnych powodów. Jeśli nie dojdzie między małżonkami do porozumienia w kwestii ustanowienia rozdzielności, może uczynić to sąd. Jednak warunkiem koniecznym jest podanie ważnego powodu zniesienia wspólności majątkowej.
- Po orzeczeniu przez sąd separacji małżonków. Z chwilą zniesienia separacji małżonkowie powracają do ustroju wspólności majątkowej. Na zgodny wniosek mogą jednak pozostać przy rozdzielności.
- W przypadku ubezwłasnowolnienia. Z chwilą uchylenia ubezwłasnowolnienia znów powstaje między małżonkami wspólność majątkowa.
- Ogłoszenie upadłości jednego z małżonków. Umorzenie, ukończenie albo uchylenie postępowania upadłościowego przywraca ustawowy ustrój majątkowy, jakim jest wspólność majątkowa.
Zobacz również serwis: Małżeństwo
Podstawa prawna:
Art. 51- 54 Kodeks rodzinny i opiekuńczy