Jak przenieść nieruchomość do majątku osobistego małżonka?

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
tel./fax: +48 (22) 635 46 00
rozwiń więcej
Nieruchomość majątku małżonków./ Fot. Fotolia
Czy można przenieść nieruchomość z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego jednego z nich? W jakiej formie tego dokonać?

W publikacjach zatytułowanych „ABC Prawa” staramy się wyjaśniać możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale ze względu na specyfikę terminologii prawniczej nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli.

W naszej poniższej publikacji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest przeniesienia nieruchomości z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego jednego z małżonków w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej.

Małżeńska wspólność majątkowa

Prawa majątkowe małżonków zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm., dalej „ustawa”). Małżeńska wspólność majątkowa jest rodzajem małżeńskiego ustroju majątkowego, zakładająca współwłasność przedmiotów nabytych przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa powstaje z mocy prawa już z chwilą zawarcia małżeństwa, można ją jednak wyłączyć m.in. poprzez zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej. Należy przy tym wskazać, że wspólność ta jest szczególnym rodzajem współwłasności łącznej bezudziałowej, ponieważ w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego, jako całości. 

Zobacz również: Dom na gruncie małżonka

Masy majątkowe w trakcie wspólności

Powstanie wspólności majątkowej powoduje, że istnieją trzy masy majątkowe: majątek wspólny małżonków oraz dwa majątki osobiste każdego z małżonków. Warto wyjaśnić, że majątek wspólny małżonków obejmuje co do zasady przedmioty majątkowe, które zostaną nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, a także np. pobrane wynagrodzenie za pracę, czy środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Co istotne, każde z małżonków może sprawować tzw. zwykły zarząd tymże majątkiem, zaś do dokonania niektórych czynności wskazanych w ustawie (np. zbycie nieruchomości), potrzebna jest zgoda drugiego małżonka.

Majątek osobisty

Jak zostało wyżej wskazane, poza majątkiem wspólnym małżonków istnieją jeszcze ich majątki odrębne, zwane majątkami osobistymi. Majątek osobisty każdego z małżonków stanowią przede wszystkim przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa. W skład majątków osobistych wchodzą również m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Każdy z małżonków może swobodnie dysponować swoim majątkiem osobistym, bez uzyskiwania zgody drugiego małżonka na zbycie, bądź obciążenie danego przedmiotu.

Zobacz również serwis: Majątek małżonków


Przeniesienie nieruchomości z majątku wspólnego do majątku osobistego małżonka

Istotnym zagadnieniem, który pojawia się często w praktyce, jest kwestia możliwości przeniesienia własności nieruchomości, należącej do majątku wspólnego małżonków, do majątku osobistego jednego z małżonków, a więc na jego wyłączną własność.

Wyjaśniając powyżej przedstawiony problem, należy zaznaczyć, iż przeniesienie nieruchomości z majątku wspólnego do majątku odrębnego małżonka jest dopuszczalne, jednakże należy do czynności wymagających zgody drugiego małżonka.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Forma przeniesienia własności nieruchomości

Przeniesienia własności nieruchomości można dokonać m.in. poprzez zawartą w formie aktu notarialnego umowę darowizny, sprzedaży, czy zamiany. Z praktycznego punktu widzenia, najlepszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku przeniesienia prawa własności nieruchomości z majątku wspólnego do majątku odrębnego jednego z małżonków, jest darowizna. Umową tą obydwoje małżonkowie przenoszą nieodpłatnie nieruchomość z majątku wspólnego do majątku osobistego jednego z małżonków.

W konsekwencji zawarcia takiej umowy, nieruchomość wchodzi do majątku odrębnego jednego z małżonków, który staje się jej wyłącznym właścicielem i może nią dalej swobodnie rozporządzać. Warto przy tym wskazać, że jako darowizna dokonana pomiędzy małżonkami, czynność ta jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, wymaga jednak dokonania stosownego zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Podsumowanie

Podsumowując, w świetle obowiązujących przepisów, przeniesienie nieruchomości z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego jednego z nich, jest dopuszczalne. Najczęściej takie przeniesienie następuje poprzez zawarcie umowy darowizny, w formie aktu notarialnego.

Zobacz również: Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...