Wyłączenie wspólności ustawowej małżonków w drodze orzeczenia sądu

Łukasz Nysztal
Adwokat
rozwiń więcej
Fot. Fotolia
Podstawowym ustrojem majątkowym pomiędzy małżonkami jest ustawowa wspólność majątkowa. Ustrój rozdzielności majątkowej może powstać bądź w drodze umowy bądź w drodze orzeczenia sądu.

W pierwszym wypadku do ustanowienia rozdzielności potrzebna jest zgoda wola małżonków wyrażona w akcie notarialnym. Jeśli jeden z małżonków nie zgadza się na ustanowienie rozdzielności majątkowej – drugi małżonek może wystąpić z powództwem na drogę sądową o przymusowe ustalenie rozdzielności majątkowej. Nie w każdym jednak wypadku sąd ustanowi rozdzielność majątkową. 

Zgodnie z art. 52 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Kodeks nie zawiera przy tym żadnej definicji ważnych powodów ani nawet przykładowego wyliczenia takich okoliczności. Zakresu pojęcia ważnych powodów należy więc poszukiwać w orzecznictwie Sądu Najwyższego. I tak w wyroku z dnia 4 listopada 2004 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że najczęściej ważnym powodem, w rozumieniu art. 52 § 1 k.r.o., może być separacja małżonków, uniemożliwiająca im współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym. Sytuacja taka stwarza bowiem z reguły zagrożenie interesów majątkowych jednego lub nawet obojga małżonków. W sprawie o roszczenie określone w art. 52 k.r.o. decydujące znaczenie mają zatem kwestie czysto majątkowe i możliwość porozumienia małżonków w sprawach związanych z zarządem ich majątkiem. Szersze podejście do zakresu omawianego pojęcia znalazło się natomiast w w wyroku z dnia 31 stycznia 2003 roku, gdzie Sąd Najwyższy stwierdził, że przez ważne powody, dające podstawę do zniesienia tej wspólności, przyjęło się rozumieć wytworzenie się takiej sytuacji, która w konkretnych okolicznościach faktycznych wywołuje stan pociągający za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków i z reguły także dobra rodziny.

Zobacz: Kodek rodzinny i opiekuńczy

Sąd orzekając o przymusowej rozdzielności majątkowej nie jest związany stanowiskiem drugiego małżonka – zarówno w kwestii odmowy uznania powództwa, ale również jak i zgody. W wyroku z dnia 26 lipca 2000 r., I CKN 293/00, Sąd Najwyższy podkreślił, że do powstania rozdzielności "dochodzi w drodze kształtującego orzeczenia sądowego. Fakt, że drugi małżonek godzi się z żądaniem, nie zwalnia sądu od obowiązku ustalenia, czy istnieją "ważne powody" zniesienia wspólności.

Ustanowienie rozdzielności co do zasady następuje z dniem wydania wyroku. Ma to miejsce także wówczas, gdy w wyroku sądowym brak jest wskazania daty powstania rozdzielności. Jednak w wyjątkowych sytuacjach sąd może ustanowić rozdzielność z wcześniejszą datą – np. wówczas jeżeli małżonkowie od dawna żyją w faktycznym rozłączeniu, od wielu lat mieszkają i żyją z dala od siebie.

Zobacz: Odpowiedzialność dłużników alimentacyjnych

Z chwilą ustanowienia rozdzielności każdy z małżonków pracuje na rzecz swojego majątku osobistego. Nie oznacza to jednak, że dotychczas zgromadzony majątek wspólny przestaje istnieć. ustanowienie rozdzielności majątkowej nie jest jednoznaczne z podziałem majątku między małżonków. Według art. 46 k.r.o. od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku. Zgodnie zaś z art. 1035 k.c. do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

Z uwagi na fakt, że przymusowy ustrój rozdzielności majątkowej niesie ryzyko dla wierzycieli przepisy o rozdzielności majątkowej przenikają się z przepisami ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy ustanowienie rozdzielności majątkowej na krótko przed ogłoszeniem upadłości jednego z małżonków rodzi podejrzenie, że zostało ono dokonane w celu ograniczenia możliwości zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym.

Dlatego też w art. 125 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze ustawodawca przyjął, ustanowienie rozdzielności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został złożony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Bezskuteczność ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej w stosunku do masy upadłości oznacza, że składniki majątkowe wchodzące do wspólności przed jej ustanowieniem należy traktować tak, jakby nadal były objęte wspólnością i w konsekwencji przyjąć, iż zgodnie z art. 124 ust. 1 wchodzą one do masy upadłości. Dotyczy to także przypadku, gdy po ustanowieniu rozdzielności majątkowej dokonano już podziału majątku wspólnego.

Prawo
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni
18 lip 2024

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing
18 lip 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

pokaż więcej
Proszę czekać...