Jak przebiega egzekucja z majątku wspólnego małżonków?
REKLAMA
REKLAMA
Tak więc, jeżeli uzyskano klauzulę wykonalności przeciwko drugiemu z małżonków, wówczas komornik będzie mógł prowadzić egzekucję w stosunku do majątku, który wchodzi w skład majątku wspólnego.
REKLAMA
REKLAMA
Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Zobacz: Podział majątku w sądzie
Aby uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, wierzyciel będzie musiał wykazać, że wierzytelność została dokonana za zgodą małżonka dłużnika.
Wniosek kieruje się do sądu, który wydał tytuł egzekucyjny lub sądu ogólnej właściwości dłużnika, gdy tytułem egzekucyjnym jest, np. akt notarialny. Do wniosku należy dołączyć oryginał tytułu wykonawczego oraz odpis skrócony aktu małżeństwa. Należy również wykazać, że małżonek wyraził zgodę na dokonanie wskazanej czynności prawnej, np. poprzez załączenie oświadczenia małżonka dłużnika, że drugi z małżonków zgadza się na dokonanie czynności prawnej oraz zna warunki i treść czynności prawnej.
Sąd rozpoznaje wniosek na posiedzeniu niejawnym i dłużnik nie jest uczestnikiem tego postępowania. Opłata od wniosku wynosi 50 zł.
Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli wykonalności oraz prowadzenia na podstawie tak powstałego tytułu wykonawczego egzekucji do tych składników, które należałyby do majątku wspólnego, gdyby umowy majątkowej nie zawarto.
Nie wyłącza to obrony małżonków w drodze powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli umowa majątkowa małżeńska była skuteczna wobec wierzyciela.
Zobacz serwis: Małżeństwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat