Zobowiązania a zgoda drugiego małżonka
Jeżeli małżonek wyrazi zgodę na dokonanie czynności, wierzyciel będzie mógł dochodzić należności z majątku osobistego dłużnika oraz całego majątku wspólnego małżonków. Tak więc, w przypadku, gdy małżonkowie razem zaciągnęli zobowiązanie, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego oraz z majątków odrębnych obojga małżonków.
Jeżeli zobowiązanie nie wynika z czynności prawnej jednego z małżonków, np. małżonek spowodował wypadek, to wierzyciel może żądać zaspokojenia z tych składników, co przy czynności prawnej bez zgody drugiego małżonka.
Zobacz też: Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną - czy jest możliwa
Uprawnienia wierzyciela
Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, czyli praw autorskich i praw pokrewnych, prawa własności przemysłowej oraz innych praw twórcy, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw.
Odpowiedzialność solidarna
Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.
Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął. Postanowienie to może być uchylone w razie zmiany okoliczności. Względem osób trzecich wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne, jeżeli było im wiadome.
Zobacz też serwis: Majątek