Małżonkowie mogą zmienić umowę małżeńska, bądź ją rozwiązać. Rozwiązanie jej w trakcie trwania małżeństwa, spowoduje powstaje między małżonkami wspólności majątkowej, chyba że małżonkowie postanowili inaczej.
Rozszerzona wspólność majątkowa
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje pewne ograniczenia przy zawieraniu umowy majątkowej rozszerzającej wspólność majątkową. Nie można rozszerzyć wspólności majątkowej na:
- przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny,
- prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (np. prawa majątkowe wynikające z umowy spółki cywilnej),
- prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie (np. prawo do alimentów, służebności osobiste),
- wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznana krzywdę,
- niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków (można objąć wspólnością rozszerzoną wierzytelności wymagalne).
Wymienione prawa, na które nie można rozszerzyć wspólności, stanowią majątek osobisty każdego z małżonków.
Zobacz również: Podział majątku w sądzie
Można objąć wspólnością majątkową przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, poprzez umieszczenie w umowie majątkowej stosownego postanowienia. W przeciwnym razie, gdy pojawią się wątpliwości, uważa się, ze przedmioty te nie zostały włączone do wspólności.
Odpowiedzialność
W sytuacji, gdy wierzytelność powstała przed rozszerzeniem przez małżonków wspólności, wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden małżonek, może żądać zaspokojenia również z tych przedmiotów majątkowych, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby wspólność majątkowa nie została rozszerzona.
Zobacz również serwis: Małżeństwo