Kiedy ustaje małżeńska wspólność majątkowa
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy powstaje rozdzielność majątkowa
Ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej może zostać zniesiony przez małżonków poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, w której zadecydują o jej zniesieniu. Ustaje także w przypadku rozwodu lub separacji albo unieważnienia małżeństwa oraz w chwili śmierci lub ubezwłasnowolnienia, któregoś z małżonków.
Sąd może również wydać wyrok, w którym orzeknie o ustanowieniu z ważnych powodów rozdzielności majątkowej.
REKLAMA
Do ważnych powodów można zaliczyć: trwonienie majątku wspólnego na skutek hulaszczego trybu życia, alkoholizm, rażącą niegospodarność, uchylanie się od pomnażania majątku, zatrzymywanie majątku wyłącznie dla siebie, faktyczna separacja małżonków, zaistnienie przesłanek żądania rozwodu, brak współpracy w zarządzaniu majątkiem wspólnym. Szczególne znaczenie ma ustanowienie rozdzielności majątkowej , gdy jeden z małżonków zadłuża majątek wspólny.
Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżonek nie odpowiada za zobowiązania współmałżonka, które powstały po zniesieniu wspólności majątkowej.
Z jakim dniem powstaje rozdzielność majątkowa
Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu, np. wtedy gdy małżonkowie żyli wcześniej w rozłączeniu.
Zobacz też: W jaki sposób rozliczają się małżonkowie
Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej
REKLAMA
Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania małżonków lub ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam mieszka. Jeżeli nie można ustalić właściwości w oparciu o powyższe to właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy nie ma tej podstawy sąd miejsca zamieszkania powoda.
Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome, natomiast sądowe zniesienie wspólności majątkowej jest zawsze skuteczne wobec osób trzecich.
Umownie nie można znieść wspólności z datą wsteczną. Ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną nie jest również możliwe w sprawie o rozwód lub separację, chyba że został wcześniej złożony pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną przed wytoczeniem powództwa o rozwód.
W razie ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje swój majątek osobisty, natomiast majątek wspólny może ulec podziałowi.
Zobacz też serwis: Małżeństwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat