Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
W czasie trwania małżeństwa nie ma określonych udziałów małżonków w majątku.
Wspólność majątkowa to nadal najpopularniejszy ustrój majątkowy istniejący pomiędzy małżonkami. Obejmuje on przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania.

Współwłasność

Charakterystyczną cechą wspólności jest jej bezudziałowy charakter. W czasie trwania małżeństwa nie ma określonych udziałów małżonków w majątku. Małżonek nie może wnosić o podział majątku i samodzielne rozporządzanie. Wierzyciel jednego z małżonków nie może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.

Składniki majątku wspólnego – wynagrodzenie

Chodzi tu o wszelkie wynagrodzenia za pracę. Nie jest istotne na jakiej podstawie ma ono miejsce. Zalicza się do tego zarówno wynagrodzenia za pracę jak i za zlecenie oraz wykonane dzieło. Za wynagrodzenie uznaje się również emeryturę, renty – inwalidzką i odszkodowawczą oraz stypendia i świadczenia przyznawane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym.

Dochody

Kolejnym elementem wchodzącym w skład majątku wspólnego są dochody z innej działalności zarobkowej, majątku wspólnego oraz osobistego małżonków. Do dochodów tych zaliczamy pożytki naturalne takie jak płody rolne, pożytki cywilne – czynsz za wynajem mieszkania oraz prawa np. dochód z praw autorskich.

Zobacz również: W jaki sposób rozliczają się małżonkowie?

Fundusze emerytalne

Środki zgromadzone na funduszach emerytalnych również należą do majątku wspólnego. Członek funduszu nie może dysponować zgromadzonymi przez siebie środkami, poza rozporządzeniem na wypadek śmierci. Po rozwodzie, środki zgromadzone na funduszu emerytalnym również podlegają podziałowi.

Inne składniki majątku wspólnego

Do pozostałych składników zaliczamy m.in.: własność i inne prawa rzeczowe, wierzytelności, prawa nabyte w skutek zasiedzenia, akcje i udziały w spółkach kapitałowych, spółdzielcze prawo do lokalu.

Kiedy współwłasność nie powstaje?

Współwłasność nie powstaje jeżeli małżonkowie zadecydują inaczej jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Zawierają wtedy umowę, w której mogą rozszerzyć lub zawęzić wspólność, jak również przyjąć system rozdzielności majątkowej. W trakcie trwania małżeństwa jest możliwość zawarcia intercyzy.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Prawo
5 świadczeń w roku szkolnym 2024/25. Ile, dla kogo i do kiedy wnioski?
02 lip 2024

Wybraliśmy kilka najważniejszych form pomocy materialnej przeznaczonej dla uczniów w nadchodzącym roku szkolnym. Niektóre wnioski już można składać, inne lada moment. Jakie kryteria są wymagane?

Do kiedy Dobry start 2024? Do jakiego wieku dziecka przysługuje?
02 lip 2024

Do kiedy wniosek o Dobry start 300+ można składać w 2024 roku? Kiedy będzie wypłata 300 zł, gdy wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu? Do jakiego wieku dziecka przysługuje 300+?

Akcja CBA na uczelniach prywatnych w Łodzi, Krakowie i Katowicach. W tle korupcja, nieprawidłowości i nawet 200 tys. zł
01 lip 2024

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili operację na terenie Warszawy, Łodzi, Rzeszowa i Katowic, zatrzymując trzech mężczyzn i jedną kobietę. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości na niepublicznych uczelniach wyższych, a także działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?
01 lip 2024

Kim jest sygnalista w szkole? Kogo dotyczą nowe obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów? Jakie działania powinni podjąć dyrektorzy placówek oświatowych?

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Czy to może zachęcić emerytów do pracy?
02 lip 2024

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Taki pomysł trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Czy ma szansę na realizację i czy mógłby zachęcić emerytów do pracy?

Zmiany w terminarzu wypłat 800 plus. Sprawdź, czym zaskoczy cię lipiec 2024 r. Data przelewu zmieni się trzykrotnie.
01 lip 2024

Przelewy 800 plus są wykonywane transzami i trafiają na konta uprawnionych w ściśle określonych terminach. Jednak w terminarzu wypłat zdarzają się zmiany. Tak właśnie jest w lipcu 2024 r.

Odszkodowanie za opóźniony lot - jakie prawa Ci przysługują?
01 lip 2024

Podróże lotnicze z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Spora dostępność połączeń lotniczych i atrakcyjne ceny biletów zachęcają nas do zwiedzania świata i odkrywania nowych miejsc. Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu, warto mieć jednak świadomość, że podczas niej mogą pojawić się pewne zakłócenia, za które przewidziana jest rekompensata. Jeżeli bowiem nasz lot będzie opóźniony lub odwołany, możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych.

Ochrona i wysokość odszkodowania dla sygnalisty [WYWIAD]
01 lip 2024

Sygnaliście przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. - Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym […] ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków. - Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pozytywnie ocenia określenie wysokości odszkodowania dla sygnalisty.

Dopilnuj tej rzeczy, aby nie opóźnić pieniędzy z ZUS
01 lip 2024

Nieaktualny adres, zmienione konto bankowe. Brak aktualizacji adresu czy numeru konta może skutkować zwrotem pieniędzy do ZUS czy nieotrzymaniem ważnej informacji. Kiedy trzeba to zgłosić do placówki? 

Sygnalista dokona ujawnienia publicznego, jeśli pracodawca nie wdroży procedur w terminie? [WYWIAD]
01 lip 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 r. Co jeśli pracodawca nie wdroży w terminie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych? - Rzeczywiście przepisy dotyczące funkcjonowania procedur zgłoszeń zewnętrznych czyli do Rzecznika Praw Obywatelskich bądź właściwych organów publicznych wchodzą w życie 3 miesiące później czyli 25 grudnia 2024 r. Przepisy dotyczące ujawnienia publicznego wchodzą w życie natomiast z dniem 25 września br. - tłumaczy Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...