W jaki sposób rozliczają się małżonkowie?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie.
Obowiązkiem każdego polskiego obywatela w wieku produkcyjnym jest rozliczanie PIT-u. Rozliczać się można pojedynczo, jak również we dwoje. Tą drugą sytuację, czyli wspólne rozliczenie z podatku dochodowego umożliwia małżeństwo, przy czym małżonkowie muszą pozostawać przez cały rok rozliczeniowy we wspólnocie majątkowej. Możliwe jest również rozliczanie się wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem.

Wspólne rozliczenie

Wspólne zeznanie podatkowe współmałżonków dotyczy tylko tych dochodów, które są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Małżonkowie muszą wypełnić pole "podatnik" oraz "małżonek" w kolejności przez nich ustalonej. Ważne jest, by konsekwentnie zachowywać kolejność we wszystkich częściach zeznania podatkowego oraz w dołączanych załącznikach. Zeznanie należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania małżonków, a jeśli mają oni różne miejsca zamieszkania - to w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania jednego z nich. Należy pamiętać, że możliwość wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego nie przysługuje małżeństwom pozostającym w separacji. 

Zobacz również: Podstawowe obowiązki małżeńskie

Jak oblicza się podatek dochodowy?

Obliczając podatek dochodowy od dochodu każdego z małżonków należy odrębnie odjąć przysługujące odliczenia od dochodu. Są to np. wydatki na cele rehabilitacyjne i składki na ubezpieczenie społeczne. Następnie należy zsumować dochody, które zostały po powyższym odliczeniu, później odejmuje się wydatki odliczane od dochodu, poniesione przez współmałżonków na cele mieszkaniowe. Tak uzyskaną kwotę dzieli się na dwa i zaokrągla do pełnych złotych – wynik tego działania jest naszą podstawą opodatkowania, od której oblicza się podatek według skali podatkowej. Uzyskany wynik mnożymy razy dwa. Do dochodów nie wliczamy przychodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany, takich jak: odsetki od lokat bankowych, dywidendy oraz wygrane w grach liczbowych. Taki sposób obliczania podatku stosowany jest również w przypadku, gdy dochód jednego z małżonków nie spowodował obowiązku zapłaty podatku. W taki sposób obliczony podatek jest podatkiem łącznym małżonków. Nie można rozliczać się razem z małżonkiem, gdy płaci on podatek w innej formie niż zasady ogólne –  w formie ryczałtu, karty podatkowej i podatkiem liniowym.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...