Egzekucja komornicza
Kiedy do drzwi zapuka komornik, należy przedstawić mu umowę majątkową. Konieczne będzie także wykazanie, że wierzyciel wiedział o istnieniu między małżonkami umowy o rozdzielności majątkowej.
Zgodnie z 822 Kodeksu postępowania cywilnego komornik powinien wówczas wstrzymać się z egzekucją.
Zobacz również: Mąż nie płaci podatków, poborca przyjdzie do żony
Majątek osobisty mimo braku intercyzy
W wielu praktycznych sytuacjach ustanowienie przez małżonków rozdzielności majątkowej nie będzie miało żadnego wpływu, bo i tak pewne przedmioty stanowią majątek osobisty małżonków. Ma to miejsce w przypadku:
- przedmiotów majątkowych nabytych przed powstaniem wspólności ustawowej;
- przedmiotów majątkowych nabytych przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
- praw majątkowych wynikających ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
- przedmiotów majątkowych służących wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
- praw niezbywalnych, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
- przedmiotów uzyskanych z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
- wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
- przedmiotów majątkowych uzyskanych z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
- praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy;
- przedmiotów majątkowych nabytych w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Intercyza a rozwód
Określając w umowie majątkowej udziały w majątku wspólnym (np. ¼ część należy do żony, a ¾ do męża) para małżeńska (bądź narzeczeni) zmienia ustawowy ustrój wspólności majątkowej.
Ma to znaczenie przy podziale majątku rozwodzących się małżonków. Jeżeli mąż i żona nie określą w drodze umowy (zawartej w formie aktu notarialnego) udziałów, to przyjmuje się, że są one równe. Można oczywiście żądać, aby sąd ustalił inne udziały z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z małżonków nich przyczynił się do powstania majątku, ale jedynie z ważnych powodów.
Zobacz również: Skutki zawarcia intercyzy cz. 1