Ważne powody
Intercyzę, czyli majątkową umowę małżeńską mogą sporządzić przed notariuszem małżonkowie zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i po jego ustaniu. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań. Ograniczenia dotyczą jedynie możliwych postanowień takiej umowy. Co do zasady małżonkowie mogą w umowie intercyzy wspólność majątkową rozszerzyć, ograniczyć, ustanowić rozdzielność majątkowa lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku orzeczenia o rozdzielności przez sąd. Może ono nastąpić jedynie z ważnych przyczyn.
Najczęściej do takich sytuacji należy trwonienie majątku przez męża lub żonę. Ważnym powodem może być również prowadzenie przez małżonka działalności gospodarczej, zwłaszcza wtedy, gdy wiąże się to z dużym ryzykiem finansowym.
O ustanowienie rozdzielności majątkowej może wystąpić również para pozostająca w faktycznej separacji.
Separacja orzeczona przez sąd znosi wspólność majątkową. Małżonkowie mogą jednak pozostać przy wspólności, jeżeli złożą do sądu o to zgodny wniosek w tej sprawie.
Zobacz również: Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami
„Początek” rozdzielności
Rozdzielność ustanowiona przez parę w drodze umowy powstaje z chwilą jej zawarcia i rozciąga się na przyszłość.
W przypadku rozdzielności, o której orzeka sąd, jej początek określony jest w wyroku. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. Jeżeli sąd nie wskaże w orzeczeniu żadnej daty, wówczas można wnioskować o uzupełnienie wyroku.
Jakie są skutki
Orzeczenie rozdzielności majątkowej przez sąd ma ten skutek, że można się na nie powoływać bez względu na to, czy fakt ustanowienia rozdzielności był wierzycielowi znany czy też nie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ustanowienia rozdzielności w drodze umowy. Na intercyzę w stosunku powoływać się jedynie wówczas, gdy fakt zawarcia takiej umowy był danej osobie znany.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Zadaj pytanie: Forum