Jak sporządzić intercyzę
REKLAMA
REKLAMA
U notariusza
Umowa małżeńska, która zmienia ustawowy ustrój wspólności majątkowej powinna być pod rygorem nieważności sporządzona w formie aktu notarialnego. Intercyza sporządzona w innej formie (np. pisemnej) jest zatem bezwzględnie nieważna.
REKLAMA
Gdy już wiemy, w jaki sposób unormować relacje majątkowe z małżonkiem lub narzeczonym powinniśmy udać się do notariusza, który sporządzi odpowiedni akt.
Przed sporządzeniem umowy warto wiedzieć, że w pewnych wypadkach notariusz odmówi uregulowania kwestii majątkowych w sposób, w jaki życzyliby sobie małżonkowie.
Małżonkowie chcą, by przedmioty nabyte w przyszłości w drodze darowizn weszły w skład majątku wspólnego. Notariusz odmawia sporządzenia intercyzy w takim kształcie.
Notariusz ma rację. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie można umową małżeńską rozszerzyć wspólności na:
- przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny;
- prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (np. prawa wynikające ze stosunku spółki cywilnej);
- prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie (np. prawo do alimentów);
- wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
- niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
Zobacz również: Intercyza rozszerzająca wspólność majątkową rozwiąże problemy
W przypadku osoby, która nie zna języka polskiego notariusz powinien przetłumaczyć akt osobiście albo przy pomocy tłumacza przysięgłego. Przed dokonaniem czynności notariusz sprawdzi tożsamość małżonków (lub przyszłych małżonków). Należy zatem pamiętać o dowodzie osobistym.
Opłaty
Maksymalna stawka za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę majątkową małżeńską wynosi 400 złotych. Do tego należy doliczyć 22-procentowy podatek VAT od taksy notarialnej. Wypisy dla małżonków to koszt ok. 15 złotych za sztukę.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Zobacz również serwis: Majątek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat