Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
Zakres odpowiedzialności zależy w zasadzie od tego, czy małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, czy też bez takiej zgody.
Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia nie tylko z majątku osobistego dłużnika, ale także z całego majątku wspólnego małżonków.
Zgoda musi być wyrażona przed lub równocześnie z zaciągnięciem zobowiązania. Zgoda musi mieć charakter pisemny.
Zobacz także: Dług małżonka
Niezbędna klauzula wykonalności
Podstawą prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego jest uzyskanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową (wniosek o rozszerzenie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika).
Celem uzyskania takiej klauzuli wierzyciel powinien wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika ( art. 787 k.p.c.).
Zobacz także: Jak nie płacić za długi współmałżonka