Czy partner może odebrać korespondencję

Adam Kret
rozwiń więcej
Pełnomocnictwo musi być sporządzone na poczcie.
Nie zawsze jesteśmy w domu w czasie, kiedy odwiedza nas listonosz. Jeśli zostawi awizo – przesyłkę możemy odebrać na poczcie – co jeśli nie możemy tam pójść sami? Teoretycznie nasz partner może zrobić to za nas.

Partner zawsze odbierze przesyłkę w domu

Zgodnie z prawem pocztowym (a także przepisami dotyczącymi doręczeń zarówno procedurze cywilnej, karnej jak i administracyjnej) – przesyłkę w miejscu doręczenia może odebrać adresat, jak również zamieszkała z nim osoba pełnoletnia (art. 26 ust. 2 p. 3 ustawy prawo pocztowe). Jak widać, z osobą tą nie muszą adresata wiązać żadne bliższe więzi – ważny jest wspólny adres zamieszkania.

Teoretycznie doręczenia zastępczego nie można dokonać, jeśli złożone zastrzeżenie, co do doręczania przesyłek „do rąk własnych” adresata. W praktyce, zdarza się, że listonosze nie zwracają na to uwagi.

Jeśli więc jesteśmy w domu, kiedy listonosz doręcza przesyłkę dla innego domownika – możemy ( i powinniśmy) podpisać odbiór własnym imieniem i nazwiskiem- listonosz natomiast nie ma w zasadzie możliwości (poza zastrzeżeniem doręczenia do rąk własnych) odmowy doręczenia.

Na poczcie teoretycznie też

Wspomniany powyżej art. 26 ustawy prawo pocztowe, wskazuje, że osoba pełnoletnie zamieszkująca wspólnie z adresatem, może odebrać przesyłkę również w siedzibie operatora pocztowego. Z tym jednak jest różnie- o ile bowiem listonosz nie ma większego problemu ze stwierdzeniem wspólnego zamieszkania (zastaje nas w końcu w domu) – o tyle stając przed okienkiem na poczcie musimy to jakoś udowodnić- problem w tym, że czasami jest to utrudnione, o ile w ogóle niemożliwe.

Jeśli osoba zamieszkująca razem z adresatem, jest zameldowana w tym samym lokalu co on – i co najważniejsze znajduje to odzwierciedlenie w jej dowodzie osobistym – nie powinno być najmniejszego problemu- pracownik poczty nie może odmówić wydania przesyłki.

Jeśli jesteśmy w stanie wykazać wspólne zamieszkiwanie z adresatem, a pracownik poczty odmawia wydania przesyłki – zwróćmy się do jego przełożonego i powołajmy na art. 26 ustawy prawo pocztowe.

Gorzej jeśli nasz dowód wskazuje zupełnie inny adres zamieszkania (co jest obecnie pewnego rodzaju normą) – wówczas pozostaje nam sporządzenie pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo pocztowe

Sposobem na oszczędzenie sobie zbędnych nerwów i problemów na poczcie- jest złożenie przez adresata (w przypadku konkubentów warto złożyć dwa- wzajemne pełnomocnictwa) pełnomocnictwa pocztowego. Upoważnia ono osobę pełnomocnika do odbioru wszystkich lub wybranych przesyłek w placówce pocztowej. Pełnomocnictwa nie jest jednak (a jakże) bezpłatne- koszt wystawienia pełnomocnictwa wynosi 21 złotych od pełnomocnictwa ogólnego i 2 zł za jednorazowe.

Pełnomocnictwo musi być sporządzone na poczcie. 

Skutki doręczenia zastępczego

W kwestii zastępczego doręczenia (odbioru) przesyłki należy pamiętać o jednym ważnym aspekcie - z doręczeniem zastępczym procedury sądowe wiążą te same skutki co z doręczeniem do rąk adresata. Jeśli, np. nasz partner odbierze zamiast nas pozew- wszelkie terminy związane z jego doręczeniem (np. termin na wniesienie odpowiedzi na pozew lub sprzeciw od nakazu zapłaty) biegną od tego momentu. Jedynym sposobem zniwelowanie skutków jest wniosek o przywrócenie terminu (jeśli upłynął) wraz z dokonaniem terminowej czynności. Jeśli nie dopilnujemy korespondencji sądowej (urzędowej) musimy liczyć się z konsekwencjami tego (np. z uprawomocnieniem się wyroku i rozpoczęciem egzekucji).
Nie są to sytuacje beznadziejne (terminy proceduralne można przywrócić)- wiążą się jednak z dużym stresem, a sąd nie musi się do naszych wniosków przychylić.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także: Konkubinat

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...