REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zamiast darowizny – dożywocie

Umowa dożywocia zamiast darowizny?
Umowa dożywocia zamiast darowizny?

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami.

Czym jest umowa dożywocia

Umowa dożywocia jest specyficznym sposobem przeniesienia własności nieruchomości, mająca swoje korzenie w polskiej tradycji. Polega na przeniesieniu własności (lub, co ważne, udziału we własności) nieruchomości, na rzecz drugiej osoby, w zamian za dożywotnie utrzymanie i prawo do mieszkania wraz z nowym właścicielem (choć niekoniecznie w danej nieruchomości). Osoba uzyskująca własność musi przyjąć dożywotnika jako swojego domownika, zapewnić mu utrzymanie (w razie konieczności), lekarstwa, pożywienie itp.

REKLAMA

Umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Oprócz nieruchomości może dotyczyć także praw spółdzielczych do lokalu (nie licząc prawa lokatorskiego).

Dlaczego dożywocie jest korzystne podatkowo

REKLAMA

Dożywocie jest świadczeniem wzajemnym – można je wręcz uznać za sprzedaż, gdzie rzeczą sprzedawaną jest nieruchomość, zapłatą zaś- dożywotnie świadczenie opieki. Stąd nie może być uznana za darowiznę, a tym samym obłożona podatkiem od spadków i darowizn- którego w przypadku darowizny w 3 grupie podatkowej w zasadzie nie da się uniknąć.

Jeśli można ją zakwalifikować jako sprzedaż – objęta jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych (w zakresie sprzedawanej nieruchomości) oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych (płaconym przez nowego właściciela). O ile PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości jest nieuniknione – o tyle podatku uniknąć można, stosując dopuszczalne ulgi i zwolnienia (porównaj).

Zobacz serwis: Spadki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego dożywocie może być kłopotliwe

Jak to było wspomniane w pierwszym akapicie, umowa dożywocia tworzy dość mocny węzeł prawny pomiędzy dożywotnikiem a nowym właścicielem. W sytuacji, w której chcąc „scementować” związek zdecydujemy się na przeniesienie własności lub udziału we własności nieruchomości na rzecz partnera, może okazać się umowa będzie nam doskwierać nie mniej niż małżeństwo.
Podobnie bowiem jak ono- może być rozwiązana wyłącznie przed sądem i muszą nastąpić ku temu określone przesłanki.

REKLAMA

Sąd może zamienić świadczenia nabywcy nieruchomości na rentę na rzecz dożywotnika jeśli wytworzą się pomiędzy nimi takie stosunki, które uniemożliwią wspólne mieszkanie. Renta powinna odpowiadać wartości świadczeń gwarantowanych umową. W skrajnych przypadkach sąd może zadecydować o rozwiązaniu umowy i zwrocie nieruchomości dożywotnikowi.

Sytuacje przedstawione powyżej z reguły wiążą się ze znęcaniem i przemocą fizyczną lub psychiczną pomiędzy stronami umowy. Jeśli nie ma tych przesłanek (a np. partnerzy rozstali się) – można próbować uznać powództwo i tym samym niejako związać sąd wolą stron (choć ten może w niektórych przypadkach uznać takie zachowanie za niezgodne z zasadami współżycia społecznego).

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA