Kiedy zniesienie współwłasności jest objęte podatkiem
Zgodnie z art. 7 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy.
Z powyższej normy można wywnioskować 2 podstawowe normy:
1. Odpłatne zniesienie współwłasności nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.
2. Podzielenie współwłasności zgodnie z wartością udziałów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.
Odpłatne zniesienie współwłasności (np. wykupienie udziału drugiej osoby) może spowodować powstanie obowiązku podatkowego w zakresie PIT po stronie zbywcy.
Zwykła skala
W odróżnieniu np. od zasiedzenia (również objętego podatkiem od spadków i darowizn), w stosunku do zniesienia współwłasności nie funkcjonuje specjalna stawka podatku. Przysporzenie ponad udział objęte jest zwykłą skalą podatkową – w przypadku związku partnerskiego, właściwą dla 3 grupy podatkowej.
Porównaj: podatek od darowizn
Kiedy może być to problem
Problem podatku od spadków i darowizny w przypadku zniesienia współwłasności jest istotny wtedy – gdy jeden ze współwłaścicieli otrzyma więcej niż wynikałoby z wielkości (i wartości) jego udziału. Czasem jednak sprawa nie jest oczywista.
Można spotkać się z sytuacjami, w których przeniesienie wartości ponad udział następuje w wyniku innych rozliczeń – np. zaliczenia nakładów poniesionych na spłatę nieruchomości.
Partnerzy byli po połowie właścicielami mieszkania. Jednak to jedno z nich ponosiło większość kosztów. Po rozstaniu postanowili sprzedać mieszkanie i uzyskaną kwotą się podzielić (zniesienie współwłasności przez sprzedaż). Uznając jednak wartość poczynionych przez jedno z nich nakładów- postanowili uwzględnić je przy wypłacie –tym samym zmieniając stosunek 1:1 na 1,3:0,7.
Powyższa sytuacja nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn. Wynika bowiem z rozliczenia nakładów współwłaścicieli poniesionych na rzecz wspólną. Rozliczenie tego typu zobowiązania nie jest objęte podatkiem od spadków i darowizn.
Zadaj pytanie: Forum