REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ślub jest potrzebny

Czy ślub jest potrzebny?
Czy ślub jest potrzebny?

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.

Prawo ułatwia  wspólne życie... ale tylko małżonkom

REKLAMA

Pomijając sferę (nazwijmy to) ideologiczną i patrząc wyłącznie z punktu widzenia prawa – instytucja małżeństwa znacząco ułatwia wspólne życie dwojga ludzi. Małżonkowie posiadają (co do zasady) wspólny majątek, mogą więc czerpać ze środków zarobionych przez każde z nich z osobna, nie musząc przejmować się przepisami podatkowymi (np. podatku od spadków i darowizn, czy podatku dochodowego). Małżonkowie mogą również reprezentować siebie na wzajem w sądzie i przed organami administracyjnymi jako pełnomocnicy, a czasem (w drobnych sprawach administracyjnych) występować nawet bez pełnomocnictwa (jako przedstawiciel ustawowy).

REKLAMA

Małżonkom łatwiej jest również łatwiej przebrnąć przez niektóre procedury administracyjne nie do końca uregulowane prawnie – jak dostęp do informacji medycznej, czy odbiór korespondencji drugiego małżonka (zwłaszcza jeśli noszą wspólne nazwisko) niż osobom żyjącym w związku nieformalnym.

Dużym problemem dla osób żyjących w konkubinacie są również kwestie dziedziczenia, o ile małżonkowie są spadkobiercami ustawowymi- o tyle, niesporządzenie testamentu sprawia, że partner w ogóle nie będzie po nas dziedziczył. Jak widać można to rozwiązać testamentem- ale raz, że niewielka liczba młodych ludzi myśli o tym (zazwyczaj testamenty sporządzane są pod koniec życia), dwa- powołanie do spadku może wiązać się z roszczeniami o zachowek spadkobierców ustawowych.

Warto wspomnieć również o kredycie mieszkaniowym z dopłatą- przysługuje on jedynie małżonkom i osobom samotnie wychowującym dzieci, partnerzy wspólnie go niestety nie otrzymają.

Podatki lżejsze dla małżonków

Mimo, że faktycznie osoby żyjące w związku partnerskim są sobie bliskie jak małżonkowie, prawo podatkowe traktuje je jako osoby zupełnie obce, co wiąże się często z istotnymi niedogodnościami. Największym problemem jest podatek od spadków i darowizn- partnerzy (w odróżnieniu od małżonków) znajdują się w 3 grupie podatkowej, nie korzystającej praktycznie z żadnych zwolnień. A contrario, małżonkowie korzystają również z zupełnego zwolnienia od tego podatku. Sprawia to, że kwestie darowizn pomiędzy partnerami, jak i dziedziczenia- zazwyczaj wiążą się z wysokim opodatkowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małżeństwo to nie same plusy

REKLAMA

Decydując się na małżeństwo, musimy liczyć się z tym, że państwu będzie zależało na jego trwałości, a co za tym idzie procedura rozstania może być długa i kłopotliwa – jeśli chęć rozstania się deklaruje tylko jeden z małżonków. Postępowanie rozwodowe jest jednym z najmniej przyjemnych, z uwagi na konieczność dzielenie się z sądem, często intymnymi szczegółami naszego życia. Co więcej, sąd nie musi nam rozwodu udzielić- stwierdzając, że zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego jeszcze nie nastąpił. Jedyna w praktyce sytuacja uzyskania rozwodu bez zbędnych formalności – to poparcie pozwu rozwodowego przez drugiego małżonka (czyli de facto wspólne wystąpienie o rozwód).

Warto pamiętać również o tym, że w określonych okolicznościach małżonkowi przysługują alimenty- czego były partner nigdy nie może się domagać (jakkolwiek kwestie alimentacji wspólnych dzieci są niezmienne).

Związek partnerski zaś, może być rozwiązany ( o ile można użyć tego stwierdzenia) z dnia na dzień – ewentualne rozliczenia partnerów bywają również łatwiejsze (nie wszystko jest wspólne- wiele rzeczy stanowi odrębną własność partnerów).

Kwestie społeczne i rodzinne

Poza aspektem prawnym, z instytucją małżeństwa związanych wiele kwestii społecznych, kulturowych i religijnych. Osoby żyjące w związku nieformalnych często muszą liczyć się z presją najbliższej rodziny „na uregulowanie” kwestii małżeństwa. Presja rodziny może mieć różne podłoże- najczęściej wynikającą z własnych przekonań o słuszności takiego rozwiązania, czasem może wynikać z takiego stanowiska lokalnej społeczności. Nie bez znaczenia jest również aspekt religijny – zgodnie bowiem ze stanowiskiem Kościoła- wspólne życie (a zwłaszcza współżycie) pozamałżeńskie jest grzechem i to ciężkim.

Można zauważyć również tendencję do tego, że presja zewnętrzna na parę zmniejsza się wraz ze wzrostem wielkości miejscowości, w której mieszkają oni i ich rodziny. Im mniejsza miejscowość- tym większa presja rodziny i sąsiadów.

Zobacz serwis: Spadki

Zobacz serwis: Małżeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA