Czy będziesz dziedziczyć po partnerze

Jedyny sposób na to, aby dziedziczyć po partnerze to sporządzenie testamentu.
Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi. Jedyny sposób na to, aby mogły po sobie dziedziczyć to sporządzenie testamentu.

Co jeśli nie będzie testamentu

Partner spadkobiercy nie uczestniczy w podziale majątku spadkowego – nie jest osobą należącą do grona spadkobierców ustawowych. Co więcej – jeśli partner miał małżonka (z którym się nie rozwiódł)- ten, mimo ustania pożycia nadal należy do grona spadkobierców.
Dziedziczyć zawsze będą wspólne dzieci partnerów – na równi jednak z pozostałymi dziećmi spadkodawcy .
Jeśli spadkodawca miał tylko dzieci z partnerem – to im, (oraz małżonkowi) przypadnie cały spadek. Jeśli spadkodawca nie miał dzieci – spadek przypadnie jego małżonkowi (jeśli go miał) rodzicom i rodzeństwu. W sytuacji, w której nie będzie spadkobierców ustawowych- spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarbowi Państwa.

Skutkiem braku testamentu jest także skomplikowanie struktury własności. Jeśli partnerzy byli współwłaścicielami np. nieruchomości, dziedziczeniu będzie podlegać tylko udział spadkodawcy. W takiej sytuacji, własność jednego udziału nadal będzie przysługiwać żyjącemu partnerowi – drugi udział ulegnie podziałowi pomiędzy spadkobierców ustawowych zmarłego partnera.

Sporządzenie testamentu jest więc jedyną możliwością zabezpieczenia partnera.

Sporządzenie testamentu

Testament (niezależnie jakiego majątku by nie dotyczył) może być sporządzony w kwalifikowanej formie pisemnej. Kwalifikowana forma wynika z faktu, iż MUSI być w całości sporządzony odręcznie przez spadkodawcę oraz opatrzony jego podpisem i datą (choć brak tej ostatniej nie musi pociągać za sobą nieważności testamentu). Niedopuszczalne jest sporządzenie testamentu maszynowo (np. na komputerze) i jedynie podpisanie go ręcznie, nie może również być sporządzony przez inną osobę ( z wyłączeniem testamentu notarialnego) jak również funkcjonować w wersji elektronicznej (niezależnie od rodzaju podpisu elektronicznego).

Co ciekawe- testament może mieć bardzo swobodną treść, nie musi być także oznaczony wprost jako testament. Ważne, aby znalazło się tam wskazanie spadkobiercy lub spadkobierców.

Co do szczegółów sporządzania testamentu: porównaj.

W sytuacjach zagrożenia życia można skorzystać z testamentów specjalnych: porównaj

Z uwagi na możliwość błędów w testamencie oraz w celu zabezpieczenia go przed zniszczeniem lub zagubieniem – warto sporządzić go w formie notarialnej (notariusz zawsze zachowuje kopię testamentu ad acta). Koszt jest niewielki (50 do 100 zł) a będziemy mieli pewność, że jego treść jest zgodne z przepisami prawa.

Skutki powołania partnera na spadkobiercę

Podstawowym skutkiem ustanowienia partnera (konkubenta) spadkobiercą jest to, że (zakładając, że będzie jedynym spadkobiercą) staje się podmiotem wszystkich praw i obowiązków spadkodawcy, które podlegają dziedziczeniu- a więc zarówno ma prawo do aktywów spadku, jak i jest zobowiązany do uregulowania długów spadkowych.

W sytuacji, w której długi spadku są duże spadkobierca testamentowy może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jak również go odrzucić. W przypadku odrzucenia spadku przez jedynego spadkobiercę testamentowego spadek przypada spadkobiercom ustawowym.

Najistotniejszym z kłopotliwych faktów związanych z przyjęciem spadku jest jednak konieczność wypłacenia zachowku części spadkobierców ustawowych spadkodawcy.

Do zachowku uprawnieni są :

  • małżonek spadkodawcy,
  • zstępni spadkodawcy,
  • rodzice spadkodawcy.

Wysokość zachowku wynosi 1/2 tego co dany spadkobierca otrzymałby, gdyby testament nie został sporządzony. Co ważne uprawnieni małoletni i niezdolni do pracy mają prawo do zachowku w wysokości 2/3 swojego udziału spadkowego.

Zachowek powinno wypłacić się na żądanie spadkobiercy, ten może skorzystać ze swojego uprawnienia w ciągu 3 lat od daty ogłoszenia testamentu.

W skrajnych sytuacjach może okazać się, że aby zaspokoić roszczenia spadkobierców ustawowych partnera, spadkobierca testamentowy będzie musiał sprzedać część (lub całość) majątku spadkowego.

Ważne
Pamiętaj, że osoby żyjące w związku nieformalnym nie mogą uniknąć podatku od spadków i darowizn. Ewentualne zwolnienia są jedynie wybiórcze.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...