Czy będziesz dziedziczyć po partnerze

Jedyny sposób na to, aby dziedziczyć po partnerze to sporządzenie testamentu.
Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi. Jedyny sposób na to, aby mogły po sobie dziedziczyć to sporządzenie testamentu.

Co jeśli nie będzie testamentu

Partner spadkobiercy nie uczestniczy w podziale majątku spadkowego – nie jest osobą należącą do grona spadkobierców ustawowych. Co więcej – jeśli partner miał małżonka (z którym się nie rozwiódł)- ten, mimo ustania pożycia nadal należy do grona spadkobierców.
Dziedziczyć zawsze będą wspólne dzieci partnerów – na równi jednak z pozostałymi dziećmi spadkodawcy .
Jeśli spadkodawca miał tylko dzieci z partnerem – to im, (oraz małżonkowi) przypadnie cały spadek. Jeśli spadkodawca nie miał dzieci – spadek przypadnie jego małżonkowi (jeśli go miał) rodzicom i rodzeństwu. W sytuacji, w której nie będzie spadkobierców ustawowych- spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarbowi Państwa.

Skutkiem braku testamentu jest także skomplikowanie struktury własności. Jeśli partnerzy byli współwłaścicielami np. nieruchomości, dziedziczeniu będzie podlegać tylko udział spadkodawcy. W takiej sytuacji, własność jednego udziału nadal będzie przysługiwać żyjącemu partnerowi – drugi udział ulegnie podziałowi pomiędzy spadkobierców ustawowych zmarłego partnera.

Sporządzenie testamentu jest więc jedyną możliwością zabezpieczenia partnera.

Sporządzenie testamentu

Testament (niezależnie jakiego majątku by nie dotyczył) może być sporządzony w kwalifikowanej formie pisemnej. Kwalifikowana forma wynika z faktu, iż MUSI być w całości sporządzony odręcznie przez spadkodawcę oraz opatrzony jego podpisem i datą (choć brak tej ostatniej nie musi pociągać za sobą nieważności testamentu). Niedopuszczalne jest sporządzenie testamentu maszynowo (np. na komputerze) i jedynie podpisanie go ręcznie, nie może również być sporządzony przez inną osobę ( z wyłączeniem testamentu notarialnego) jak również funkcjonować w wersji elektronicznej (niezależnie od rodzaju podpisu elektronicznego).

Co ciekawe- testament może mieć bardzo swobodną treść, nie musi być także oznaczony wprost jako testament. Ważne, aby znalazło się tam wskazanie spadkobiercy lub spadkobierców.

Co do szczegółów sporządzania testamentu: porównaj.

W sytuacjach zagrożenia życia można skorzystać z testamentów specjalnych: porównaj

Z uwagi na możliwość błędów w testamencie oraz w celu zabezpieczenia go przed zniszczeniem lub zagubieniem – warto sporządzić go w formie notarialnej (notariusz zawsze zachowuje kopię testamentu ad acta). Koszt jest niewielki (50 do 100 zł) a będziemy mieli pewność, że jego treść jest zgodne z przepisami prawa.

Skutki powołania partnera na spadkobiercę

Podstawowym skutkiem ustanowienia partnera (konkubenta) spadkobiercą jest to, że (zakładając, że będzie jedynym spadkobiercą) staje się podmiotem wszystkich praw i obowiązków spadkodawcy, które podlegają dziedziczeniu- a więc zarówno ma prawo do aktywów spadku, jak i jest zobowiązany do uregulowania długów spadkowych.

W sytuacji, w której długi spadku są duże spadkobierca testamentowy może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jak również go odrzucić. W przypadku odrzucenia spadku przez jedynego spadkobiercę testamentowego spadek przypada spadkobiercom ustawowym.

Najistotniejszym z kłopotliwych faktów związanych z przyjęciem spadku jest jednak konieczność wypłacenia zachowku części spadkobierców ustawowych spadkodawcy.

Do zachowku uprawnieni są :

  • małżonek spadkodawcy,
  • zstępni spadkodawcy,
  • rodzice spadkodawcy.

Wysokość zachowku wynosi 1/2 tego co dany spadkobierca otrzymałby, gdyby testament nie został sporządzony. Co ważne uprawnieni małoletni i niezdolni do pracy mają prawo do zachowku w wysokości 2/3 swojego udziału spadkowego.

Zachowek powinno wypłacić się na żądanie spadkobiercy, ten może skorzystać ze swojego uprawnienia w ciągu 3 lat od daty ogłoszenia testamentu.

W skrajnych sytuacjach może okazać się, że aby zaspokoić roszczenia spadkobierców ustawowych partnera, spadkobierca testamentowy będzie musiał sprzedać część (lub całość) majątku spadkowego.

Ważne
Pamiętaj, że osoby żyjące w związku nieformalnym nie mogą uniknąć podatku od spadków i darowizn. Ewentualne zwolnienia są jedynie wybiórcze.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...