REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy będziesz dziedziczyć po partnerze

 Jedyny sposób na to, aby dziedziczyć po partnerze to sporządzenie testamentu.
Jedyny sposób na to, aby dziedziczyć po partnerze to sporządzenie testamentu.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi. Jedyny sposób na to, aby mogły po sobie dziedziczyć to sporządzenie testamentu.

Co jeśli nie będzie testamentu

REKLAMA

Partner spadkobiercy nie uczestniczy w podziale majątku spadkowego – nie jest osobą należącą do grona spadkobierców ustawowych. Co więcej – jeśli partner miał małżonka (z którym się nie rozwiódł)- ten, mimo ustania pożycia nadal należy do grona spadkobierców.
Dziedziczyć zawsze będą wspólne dzieci partnerów – na równi jednak z pozostałymi dziećmi spadkodawcy .
Jeśli spadkodawca miał tylko dzieci z partnerem – to im, (oraz małżonkowi) przypadnie cały spadek. Jeśli spadkodawca nie miał dzieci – spadek przypadnie jego małżonkowi (jeśli go miał) rodzicom i rodzeństwu. W sytuacji, w której nie będzie spadkobierców ustawowych- spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarbowi Państwa.

REKLAMA

Skutkiem braku testamentu jest także skomplikowanie struktury własności. Jeśli partnerzy byli współwłaścicielami np. nieruchomości, dziedziczeniu będzie podlegać tylko udział spadkodawcy. W takiej sytuacji, własność jednego udziału nadal będzie przysługiwać żyjącemu partnerowi – drugi udział ulegnie podziałowi pomiędzy spadkobierców ustawowych zmarłego partnera.

Sporządzenie testamentu jest więc jedyną możliwością zabezpieczenia partnera.

Sporządzenie testamentu

Testament (niezależnie jakiego majątku by nie dotyczył) może być sporządzony w kwalifikowanej formie pisemnej. Kwalifikowana forma wynika z faktu, iż MUSI być w całości sporządzony odręcznie przez spadkodawcę oraz opatrzony jego podpisem i datą (choć brak tej ostatniej nie musi pociągać za sobą nieważności testamentu). Niedopuszczalne jest sporządzenie testamentu maszynowo (np. na komputerze) i jedynie podpisanie go ręcznie, nie może również być sporządzony przez inną osobę ( z wyłączeniem testamentu notarialnego) jak również funkcjonować w wersji elektronicznej (niezależnie od rodzaju podpisu elektronicznego).

Co ciekawe- testament może mieć bardzo swobodną treść, nie musi być także oznaczony wprost jako testament. Ważne, aby znalazło się tam wskazanie spadkobiercy lub spadkobierców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do szczegółów sporządzania testamentu: porównaj.

W sytuacjach zagrożenia życia można skorzystać z testamentów specjalnych: porównaj

Z uwagi na możliwość błędów w testamencie oraz w celu zabezpieczenia go przed zniszczeniem lub zagubieniem – warto sporządzić go w formie notarialnej (notariusz zawsze zachowuje kopię testamentu ad acta). Koszt jest niewielki (50 do 100 zł) a będziemy mieli pewność, że jego treść jest zgodne z przepisami prawa.

Skutki powołania partnera na spadkobiercę

REKLAMA

Podstawowym skutkiem ustanowienia partnera (konkubenta) spadkobiercą jest to, że (zakładając, że będzie jedynym spadkobiercą) staje się podmiotem wszystkich praw i obowiązków spadkodawcy, które podlegają dziedziczeniu- a więc zarówno ma prawo do aktywów spadku, jak i jest zobowiązany do uregulowania długów spadkowych.

W sytuacji, w której długi spadku są duże spadkobierca testamentowy może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jak również go odrzucić. W przypadku odrzucenia spadku przez jedynego spadkobiercę testamentowego spadek przypada spadkobiercom ustawowym.

Najistotniejszym z kłopotliwych faktów związanych z przyjęciem spadku jest jednak konieczność wypłacenia zachowku części spadkobierców ustawowych spadkodawcy.

Do zachowku uprawnieni są :

  • małżonek spadkodawcy,
  • zstępni spadkodawcy,
  • rodzice spadkodawcy.

Wysokość zachowku wynosi 1/2 tego co dany spadkobierca otrzymałby, gdyby testament nie został sporządzony. Co ważne uprawnieni małoletni i niezdolni do pracy mają prawo do zachowku w wysokości 2/3 swojego udziału spadkowego.

Zachowek powinno wypłacić się na żądanie spadkobiercy, ten może skorzystać ze swojego uprawnienia w ciągu 3 lat od daty ogłoszenia testamentu.

W skrajnych sytuacjach może okazać się, że aby zaspokoić roszczenia spadkobierców ustawowych partnera, spadkobierca testamentowy będzie musiał sprzedać część (lub całość) majątku spadkowego.

Ważne
Pamiętaj, że osoby żyjące w związku nieformalnym nie mogą uniknąć podatku od spadków i darowizn. Ewentualne zwolnienia są jedynie wybiórcze.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

REKLAMA

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło INFOR co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

REKLAMA