Różne podatki od przychodu ze sprzedaży nieruchomości
Przychód ze sprzedaży nieruchomości może być opodatkowany na 3 różne sposoby w zależności od tego, kiedy została nabyta dana nieruchomość (lub udział w nieruchomości – o czym później).
Możemy wyznaczyć 3 okresy determinujące sposób opodatkowania:
- • do 31.12.2006 r. – podatek wynosi 10 procent przychodu, zwolnieniu podlega sprzedaż nieruchomości:
- odziedziczonych lub uzyskanych w darowiźnie;
- dowolnych – jeśli przychód będzie przeznaczony na zakup innej nieruchomości.
- pomiędzy 1.01.2007 a – 31.12.2008r. – podatek wynosi 19% dochodu, zwolnienie przysługuje od sprzedaży lokali i budynków mieszkalnych – o ile podatnik był w nich zameldowany (ulga meldunkowa) przez co najmniej 12 miesięcy.
- od 1.01.2009 r. – podatek wynosi 19% od przychodu, zwolnieniu podlega sprzedaż nieruchomości o ile dochód będzie przeznaczony na zakup innej nieruchomości.
We wszystkich tych przypadkach podatek nie jest należny również wtedy, jeśli od momentu nabycia do sprzedaży minęło ponad 5 lat. Przy czym okres ten należy liczyć do końca roku podatkowego, w którym upłynęło 5 lat od nabycia.
Porównaj:
Jak sprzedać dom bez podatku (nieruchomości nabyte do 2009 r.)
Zwolnienie od podatku przy sprzedaży nieruchomości nabytych w 2009r.
Przełożenie na związek partnerski
Niezależnie od tego czy dane osoby są małżeństwem, czy żyją w związku partnerskim – rozliczenie sprzedaży nieruchomości jest indywidualne (nawet jeśli sprzedawana jest nieruchomość wspólna) – przychód ze sprzedaży jest opodatkowany odrębnie w stosunku do pozostałych przychodów.
W przypadku współwłasności (klasycznej- nie małżeńskiej) – warto zwrócić uwagę na :
- czas nabycia udziału:
- jeśli jeden z partnerów nabył udział w innym czasie (np. odkupił go od drugiej osoby, lub uzyskał w darowiźnie) – może podlegać innym zasadom opodatkowania (patrz przedziały czasowe). W skrajnych sytuacjach – jeden ze współwłaścicieli może być już zwolniony z podatku w ogóle (po 5 latach licząc od daty nabycia do końca roku podatkowego w której okres ten minie) podczas gdy drugi podatek będzie musiał zapłacić.
- ulgę meldunkową:
- jeśli tylko jeden ze współwłaścicieli jest zameldowany w lokalu przez okres co najmniej 12 miesięcy – tylko on może skorzystać z ulgi. W przypadku małżeństw nie ma tego problemu- ponieważ ulga obejmuje łącznie oboje małżonków (nawet jeśli jedno z nich nie jest zameldowane w ogóle).
Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum