Partner w procesie karnym

Osoba pozostająca we wspólnym pożyciu według prawa karnego jest traktowana jako osoba najbliższa.
Osoba żyjąca w związku nieformalnym, traktowana jest w procesie karnym na podobnych zasadach jak małżonek, prawo uznaje je za osobę najbliższą.

Osoba najbliższa

Na gruncie prawa karnego, osobą najbliższą jest (zgodnie z art. 115 kk):

  • małżonek,
  • wstępny (np. rodzic),
  • zstępny(dzieci, wnuki),
  • rodzeństwo,
  • powinowaty w tej samej linii lub stopniu,
  • osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek,
  • osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Taka definicja ustawowa, oznacza, zawsze gdy mamy do czynienia w kodeksie z instytucją „osoby najbliższej”, możemy uznać, że dotyczy również osób żyjących w związku nieformalnym. Ma to swoje istotne przełożenie nie tylko na prawo materialne, ale również procedurę karną.

Na gruncie prawa materialnego

Status osoby najbliższej dla partnera niesie za sobą pewne zmiany zarówno w sposobie rozpoczęcia postępowania karnego wobec sprawcy (niektóre przestępstwa – jak spowodowanie uszczerbku na zdrowiu ścigane są na wniosek pokrzywdzonego, a nie z urzędu), jak również w zakresie odpowiedzialności karnej.

W niektórych sytuacjach, w stosunku do osoby najbliższej sprawcy, kodeks karny wyłącza podleganie karze dotyczy to. W szczególności nie podlega karze kto:

  • składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę
  • nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie
  • zataja dowody niewinności osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa


Warunkiem jest fakt popełnienia powyższych czynów zabronionych, z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą danej osobie lub jego najbliższym.

Podobnie nie podlega karze osoba ukrywająca osobę najbliższą (np. przed pościgiem). Może również uniknąć odpowiedzialności karnej za niszczenie dowodów lub zacieranie śladów przestępstwa w sprawie popełnionej przez osobę najbliższą (choć o tym musi zadecydować sąd).

Zobacz także: Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera


Na gruncie procedury karnej

Najistotniejszym „przywilejem” w tej sytuacji jest możliwość odmowy składania zeznań w charakterze świadka w sprawie dotyczącej osoby najbliższej (w tym, zgodnie z definicją kodeksu karnego – także osoby żyjącej w związku nieformalnym).

Osoba najbliższa na gruncie prawa karnego ma również prawo występowania w zastępstwie zmarłego poszkodowanego w postaci:

  • oskarżyciela prywatnego
  • wystąpienia z prywatnym aktem oskarżenia
  • wystąpienia z powództwem cywilnym (powództwo adhezyjne).

W takiej sytuacji, należy wykazać (posiłkując się wszelkimi możliwymi dowodami - faktyczną "bliskość" ze zmarłym poszkodowanym.

Zobacz serwis: Konkubinat

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...