Wspólny wynajem
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby partnerzy wynajęli wspólnie mieszkanie jako najemcy. Przysługują im wówczas te same prawa i obowiązki związane z najmem lokalu, ich odpowiedzialność za ewentualne nie zapłacenie czynszu jest wówczas solidarna (wynajmujący może dochodzić całości zobowiązania od jednego z najemców).
Sytuacja, w której oboje partnerzy są związani umową najmu – pozwala na wypowiedzenie jej przez jednego (lub jednemu z partnerów) – w sytuacji, w której postanowią się rozstać – nie pociąga to wówczas konieczności opuszczenia lokalu przez drugiego (jeśli chce tam zostać). Takie wypowiedzenie nie ma jednak wpływu na wysokość czynszu.
Co jeśli wspólnego najmu nie ma
Należy pamiętać o tym, że jeśli umowa najmu nie pozwala nam na przyjęcie do domu innej osoby – nie możemy tego zrobić bez zgody właściciela (inaczej niż w przypadku małżonka czy dzieci). W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z oddaniem do użytku (lub podnajmem) części lub całości wynajmowanego lokalu innej osoby.
W sytuacji, w której zdecydujemy się na to bez zgody (wiedzy) właściciela, możemy liczyć się z możliwością rozwiązania umowy ze skróconym okresem wypowiedzenia, w związku ze złamaniem warunków umowy.
W przypadku zgody właściciela- na partnerze spoczywa również pewne ryzyko – otóż jest odpowiedzialny wraz z wynajmującym za spłatę czynszu (solidarnie – ale tylko za okres, w którym faktycznie mieszkał), a także właścicielowi przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach, które znajdują się w lokalu (na wypadek nie uregulowania należności i dochodzenia roszczeń przez wynajmującego).
Zobacz także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie
Co w przypadku śmierci najemcy
Śmierć najemcy co do zasady wiąże się z rozwiązaniem umowy najmu lokalu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której ktoś może wstąpić w jego miejsce. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę dwie sytuacje:
1. Jeśli partnerzy wspólnie zawarli umowę – w przypadku śmierci jednego z nich, umowa kontynuowana jest przez drugiego- nie ma żadnego przejścia ani zmiany.
2. W sytuacji, w której partner nie był stroną umowy – wraz ze śmiercią najemcy staje się nim (wstępuje w prawo najmu) na tych samych zasadach, które wiązały dotychczasowe strony).
Drugie rozwiązanie wynika z art. 691 kodeksu cywilnego, w którym możemy znaleźć normę wskazującą na przejście prawa z najmu na osobę, która „pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. Warunkiem przejścia praw z najmu jest mieszkanie z najemcą na stałe w momencie jego śmierci.
Należy zwrócić uwagę na to, że jest to jedna z niewielu instytucji prawa biorąca w obronę interes osób żyjących w związku nieformalnym.
Zadaj pytanie: Forum