Czy partner może być pełnomocnikiem
REKLAMA
REKLAMA
Przed sądem tylko rodzina i profesjonaliści
Zarówno przepisy kodeksu postępowania cywilnego (kpc) jak i kodeksu postępowania karnego (kpk) w znaczący sposób zawężają możliwość wyboru pełnomocnika (obrońcy).
REKLAMA
W przypadku postępowania karnego obrońcą może być jedynie adwokat, zaś w przypadku dochodzenia roszczeń majątkowych, lub występowania jako pełnomocnik osoby prawnej również radca prawny.
Podobnie - w przypadku wykroczeń, również musi nas reprezentować profesjonalny pełnomocnik – także nawet najbliższa rodzina (nie wspominając partnera) nie może zastąpić nas przed sądem karnym.
Trochę inaczej uregulowano kwestię reprezentacji przed sądem cywilnym – tam, zgodnie z art. 87 kpc, oprócz pełnomocników profesjonalnych mogą również występować członkowie najbliższej rodziny:
- rodzice,
- małżonek,
- rodzeństwo,
- zstępni,
- osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Osoba żyjąca w stałym związku – ma jednak kilka możliwości, może bowiem być pełnomocnikiem (tak samo jak i każda inna osoba fizyczna):
- jeśli jest współuczestnikiem sporu (czyli występuje razem z partnerem w jednym postępowaniu jako powód lub pozwany).
- sprawuje zarząd majątkiem lub interesami strony,
- znajduje się ze stroną w stałym stosunku zlecenia – w zakres którego wchodzi obsługa prawna.
Zobacz także: Kto może być pełnomocnikiem procesowym?
W administracji nie ma ograniczeń
W postępowaniu administracyjnym pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych (czyli jest pełnoletnia i nie jest ubezwłasnowolniona).
Co więcej – w mniejszych sprawach partner może działać również bez pełnomocnictwa – jeśli jest domownikiem strony (co można wykazać chociażby adresem zameldowania).
O ile nasz partner nie jest adwokatem lub radcą prawnym- ma utrudnione zadanie w zakresie reprezentowania nas przed sądem. Jedynym postępowaniem, które nie sprawia pod tym względem problemu jest postępowanie w sprawach administracyjnych.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat