Kupując razem jesteście współwłaścicielami
Kwestia współwłasności rzeczy regulowana jest w kodeksie cywilnym i w przypadku samochodu nie ma w tym zakresie różnic w przepisach prawa cywilnego. Warto je jednak w tym miejscu przybliżyć.
Własność rzeczy może być podzielona pomiędzy kilka osób (liczba ta nie jest niczym ograniczona). W takim wypadku każdy ze współwłaścicieli ma określony udział we własności. Co do zasady (jeśli nie postanowiono inaczej przy zakupie) udziały są równe – w naszym przypadku będzie to po 1/2. Przy czym nie zawsze musi tak być, jeśli współwłaściciele wyłożyli różną kwotę pieniędzy- może mieć to (i to powinno na wypadek późniejszych rozliczeń) odzwierciedlenie w udziałach.
Jan Kowalski i Anna Nowak postanowili kupić razem samochód. Anna była w stanie wyłożyć 15 tys. zł, Jan tylko 5. Kupili samochód wspólnie, udział we własności ustalili w stosunku 1/4 dla Jana i 3/4 dla Anny.
Ważne aspekty umowy
Chcąc, aby współwłasność odzwierciedlała prawdziwy nakład finansowy na rzecz, należy wielkość udziałów należy zawrzeć już w umowie zakupu (lub na fakturze- jeśli pojazd kupowany jest np. w komisie czy u dealera). Jeśli w umowie nie znajdzie się właściwe określenie udziałów – uznawać się będzie, że udziały są równe – a ewentualne podważenie tego stanu rzeczy wymagać będzie postępowania sądowego.
W przypadku rejestracji samochodu stanowiącego współwłasność – powinien być zarejestrowany na wszystkich współwłaścicieli. Stąd dowód nabycia (np. umowa sprzedaży) powinien wskazywać wszystkich nabywców.
Prawa i obowiązki współwłaścicieli
Każdy współwłaściciel rzeczy ma prawo do jej używania, musi jednak robić to w taki sposób, który nie ogranicza pozostałych użytkowników. Stosunek wielkości udziałów nie ma wpływu na sposób, czy częstotliwość użytkowania.
Współwłaściciele muszą ponosić również koszty związane z użytkowaniem przedmiotu współwłasności – a więc w tym przypadku m.in.:
- paliwa,
- ubezpieczenia,
- napraw,
- badań technicznych.
W odróżnieniu od zasad użytkowania- ponoszenie nakładów, oraz osiągane korzyści powinny być rozłożone pomiędzy współwłaścicieli w stosunku do wielkości ich udziałów.
Podobnie rozwiązana jest kwestia sprzedaży przedmiotu współwłasności – w przypadku „idealnym”, pieniądze ze sprzedaży powinny być podzielone pomiędzy współwłaścicieli, w takim samym stopniu w jakim ponieśli koszty nabycia (zgodnie z wielkością udziałów). Jednak w praktyce, można dokonać rozliczenia nakładów- jeśli np. jeden ze współwłaścicieli ponosił je sam, lub w stopniu przekraczającym jego obowiązku.
Zobacz serwis: Majątek
Zniesienie współwłasności
Współwłasność pojazdu może być zawsze zniesiona – jeśli pomiędzy partnerami powstanie konflikt. Może to być dokonane na dwa sposoby:
- sprzedaż i podział przychodu ze sprzedaży pomiędzy współwłaścicieli,
- przyznanie na własność jednemu z nich, za spłatą drugiego.
Z uwagi na przedmiot współwłasności opisywany w tym przypadku – fizyczny podział, stanowiący trzeci sposób zniesienia współwłasności jest niemożliwy.
Zadaj pytanie: Forum