Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa związku partnerskiego
REKLAMA
Ustawa proponowana przez SLD dopuszcza m.in. możliwość umowy związku partnerskiego. Przez umowę związku partnerskiego ustawa ma określać dwie osoby fizyczne pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu określające swoje wzajemne zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym w celu organizacji wspólnego pożycia. Umowa taka miałaby być zawierana w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zawarcie takiej umowy powinno być zgłoszone kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Zawarcie umowy związku partnerskiego nie powodowałoby zmiany stanu cywilnego, jednakże strony mogłyby zdecydować o przyjęciu wspólnego nazwiska będącego dotychczasowym nazwiskiem jednej ze stron lub o połączeniu nazwiska jednej ze stron z dotychczasowym nazwiskiem drugiej strony.
REKLAMA
Projekt SLD zawiera też kilka warunków, po spełnieniu których można byłoby zawierać umowy o związkach partnerskich. Osoby, które zdecydują się na to muszą m.in. mieć ukończone 18 lat i nie pozostawać w związku małżeńskim lub związku partnerskim z inną osobą. Ponadto umowy takiej nie miałyby też prawa zawierać osoby m.in.: całkowicie ubezwłasnowolnione, rodzeństwo lub krewni w prostej linii.
Zobacz również: Poradnik: Konkubinat i prawo
Wygaśniecie lub rozwiązanie umowy
Umowa związku partnerskiego uległaby wygaśnięciu z chwilą śmierci jednej ze stron. Rozwiązanie umowy nastąpiłoby z chwilą złożenia wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy, z upływem sześciu miesięcy od złożenia przez jedną ze stron umowy związku partnerskiego drugiej stronie tej umowy pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, zawarcia przez jedną ze stron związku małżeńskiego.
REKLAMA
Jeśli strony nie postanowią inaczej udziały we współwłasności rzeczy i praw majątkowych nabywanych wspólne w trakcie małżeństwa są równe. Przedmioty użytku domowego nabywane przez jedną ze storn w trakcie trwania umowy związku partnerskiego stają się przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych a udziały we współwłasności są równe.
Ponadto, projekt zakłada, że oprócz wspólnego opodatkowania osobom pozostającym w związku partnerskim przysługiwałoby też prawo do pochowania zmarłego partnera i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym.
Zobacz również serwis: Konkubinat
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA