Konkubinat i prawo - poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Konkubinat a dziedziczenie
Będąc w związku partnerskim warto pamiętać, iż konkubent nie jest uprawniony do dziedziczenia z ustawy tak jak małżonek i inni członkowie rodziny. Oznacza to, że po naszej śmierci do dziedziczenia w pierwszej kolejności zostaną powołani spadkobiercy ustawowi z pierwszej grupy tj. małżonek oraz dzieci. Do dziedziczenia ustawowego jednak nie dojdzie, jeżeli sporządzimy ważny testament. Jest to jedyny sposób, aby zabezpieczyć prawa partnera po naszej śmierci.
REKLAMA
Zobacz również: Sporządź testament dla partnera
Co z informacją w szpitalu?
Prawo do informacji o stanie zdrowia ma sam pacjent, ewentualnie jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych). Tylko od samego pacjenta zależy czy udzieli on zgody na udzielanie informacji innym osobom i jakie to będą osoby.
Zobacz również: Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze?
Wspólne dzieci
Zgodnie z prawem wszystkie dzieci spadkodawcy uprawnione są do dziedziczenia bez względu na to czy pochodzą z małżeństwa czy ze związku nieformalnego i to na takich samych zasadach. Jeżeli na przykład spadkodawca miał kilkoro dzieci, zarówno ślubnych, jak i z nieformalnego związku, to wszystkie dziedziczą w częściach równych.
Zobacz również: Czy nieślubne dzieci dziedziczą?
Podobnie jest w przypadku alimentów. Rodzice zobowiązani są do alimentacji bez względu na to czy są małżeństwem czy nie.
Zobacz również: Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu
Trudne sprawy majątkowe
Zakup wspólnego mieszkania czy wzięcie kredytu należy wcześniej dobrze przemyśleć, aby uniknąć przykrych niespodzianek po ewentualnym rozstaniu.
W przypadku kupna mieszkania należy zadbać o to, aby oboje partnerzy zostali wpisani w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej, jeżeli wspólnie finansują zakup nieruchomości. Partnerzy biorący wspólny kredyt powinnni zaś wiedzieć, iż za dług odpowiadają solidarnie, co oznacza, że bank może dochodzić spłaty zadłużenia od obojga z nich, jak i od każdego z osobna.
Zobacz również: Zakup wspólnego mieszkania
Zobacz również: Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat