Polska przegrywa w Strasburgu
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Piotra Kozak mieszkał ze swoim partnerem homoseksualnym w mieszkaniu pochodzącym z zasobów gminy w Szczecinie. Kiedy jego partner zmarł, Kozak zgłosił się do gminy, aby przepisano na niego umowę o najmie lokalu.
REKLAMA
Uważał, że jako osoba „najbliższa” miał prawo do przejęcia najmu po zmarłym partnerze homoseksualnym. Prezydent Szczecina nie przyjął jednak jego argumentacji i odmówił mu prawa do tego lokalu. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.
W obu instancjach sąd konsekwentnie odrzucał argumentację Kozaka jakoby jego związek z ze zmarłym partnerem był konkubinatem. W polskim systemie prawnym konkubinat może istnieć tylko pomiędzy kobietą a mężczyzną.
Mężczyzna odwołał się do Trybunału w Strasburgu.
Sentencja wyroku
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że: „Brak możliwości dziedziczenia przez partnerów homoseksualnych narusza Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności”.
Europejski organ sprawiedliwości orzekła na korzyść mieszkańca Szczecina. Trybunał stwierdził, że wykluczenie homoseksualistów z prawa do dziedziczenia nie może być rozumiane jako element służący ochronie rodziny. .
Trybunał stwierdził, że Polska naruszyła następujące przepisy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności:
Artykuł 8
Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego:
1. Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.
2. Niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.
Artykuł 14
Zakaz dyskryminacji:
1. Korzystanie z praw i wolności wymienionych w niniejszej Konwencji powinno być zapewnione bez dyskryminacji wynikającej z takich powodów, jak płeć, rasa, kolor skóry, język, religia, przekonania polityczne i inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie bądź z jakichkolwiek innych przyczyn.
Zobacz też: Co z wynajmowanym mieszkaniem po śmierci
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA