REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka. /fot. Fotolia
Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po narodzinach dziecka ojciec może skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, ale również z urlopu okolicznościowego i rodzicielskiego. Ponadto przysługuje mu opieka nad żoną po urodzeniu dziecka.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Pracującemu tacie przysługują 2 dni urlopu z tytułu urodzenia dziecka. Jest to jeden z urlopów, który ojciec ma prawo wykorzystać, zaś pracodawca jest obowiązany go udzielić. Należy pamiętać, że dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę. Aby otrzymać taki urlop należy skierować odpowiedni wniosek do pracodawcy. Podczas urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

REKLAMA

Opieka nad żoną po urodzeniu dziecka

Może się zdarzyć tak, że matka dziecka po porodzie nie będzie domagać i radzić sobie w pełni z opieką nad dzieckiem. Jest to niezależne od tego czy był to poród siłami natury, czy też cesarskie cięcie. Wówczas pomoc taty może okazać się nieoceniona. Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;

2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;

3) innym chorym członkiem rodziny.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa za członka rodziny uważa się m.in. małżonka, z którym pozostaje się we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zaświadczenie (L4) może wystawić lekarz na przykład na oddziale położniczym po zbadaniu stanu zdrowia małżonki. Wysokość miesięcznego zasiłku opiekuńczego wynosi 80%. W razie potrzeby można wykorzystać 14 dni w roku kalendarzowym opieki.

Zobacz też: Czy można zwolnić chorego pracownika?

W przypadku gdy ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie:

1) przebywa w szpitalu albo w innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem albo

2) legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo

3) porzuciła dziecko

– ubezpieczonemu – ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od zasiłku określonego w art. 32, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 32a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa)


Urlop ojcowski

Tata – pracownik – wychowujący dziecko ma także prawo do 2 tygodniowego urlopu. Jest to tak zwany urlop ojcowski. Zgodnie z art. 1823. § 1. pracownik – ojciec może wykorzystać w sumie 2 tygodnie nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
  • do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ten można wykorzystać w całości lub w dwóch równych częściach (żadna z części nie może być krótsza niż tydzień). Aby otrzymać urlop należy złożyć wniosek w terminie 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić urlop. Istotne jest także to, że urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego matki dziecka.

Urlop rodzicielski i wychowawczy

Pracownik, który chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego powinien złożyć wniosek na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Ojciec dziecka ma takie same uprawnienia jak matka, w kwestii urlopów rodzicielskich oraz wychowawczych. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Urlop ten trwa do:

  • 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka;
  • 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci (przy jednym porodzie).

REKLAMA

Z kolei z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik zatrudniony, co najmniej 6 miesięcy. Na uwagę zasługuje fakt, że do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar tego urlopu wynosi 36 miesięcy i można go wykorzystać aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dziecka z niepełnosprawności z urlopu tego skorzystać można aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Należy pamiętać, że wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego można wycofać nie później niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Jeżeli okaże się, że pracownik nie będzie jednak potrzebował tego urlopu powinien złożyć pisemne oświadczenie do pracodawcy. Urlop wychowawczy udzielany jest w nie więcej niż 5 częściach.

W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA