REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększenie ulg prorodzinnych

Anna Łabuzek
Zwiększenie ulg prorodzinnych / fot. Fotolia
Zwiększenie ulg prorodzinnych / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z planów rządowych przedstawionych przez premiera Donalda Tuska podatkowe ulgi prorodzinne na trzecie i kolejne dziecko zostaną zwiększone aż o 20 %. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1 668 do 2 000 złotych a na czwarte i kolejne z 2 224 do 2 700 złotych.

Spadek liczby podatników odliczających ulgi

Wprowadzone w 2013 roku ograniczenia w prawie do korzystania z ulg podatkowych na dzieci doprowadziło do spadku odpisów ulg o prawie 300 tysięcy przez co kwota odliczeń spadła o około 180 milionów złotych. Jak wynika z przeprowadzonych statystyk przez 16 izb skarbowych, podatnicy za ubiegły rok podatkowy odliczyli ponad 5,5 miliarda złotych – co daje wynik o 3 procent niższy niż wyniósł on w 2012 roku. Największy spadek został zanotowany na Mazowszu, bowiem w tym roku odpis podatku znalazł się na około 10 % mniej formularzach PIT (tj. około 555,5 tysięcy podatników). Spore spadki zostały też odnotowane w województwie Śląskim (około 8,5 %) i Łódzkiem (o 7 %). Jak mówią eksperci, jest to efekt również coraz popularniejszego modelu rodziny ,,dwa plus jeden’’ oraz tego, że w przykładowo w woj. Mazowieckim zarobki są znacznie wyższe.

REKLAMA

Ulga na dzieci po zmianach

Odliczanie od podatku dochodowego dla osób fizycznych

Zgodnie z art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma prawo odliczyć kwotę na każde małoletnie dziecko, jeśli w roku podatkowym:

  • wykonywał władzę rodzicielską,
  • był opiekunem prawnym dziecka (jeśli ono z nim mieszkało),
  • opiekował się dzieckiem w ramach rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Ograniczenie kręgu uprawnionych do ulg

Po ograniczeniu przez rząd kręgu osób uprawnionych do skorzystania z ulg spadł odsetek podatników z nich korzystających. Bowiem z grup uprawnionych zostały wykluczone osoby mające jedno dziecko z łącznymi rocznymi dochodami przekraczającymi 56 tysięcy złotych. Przy czym dla małżeństw ograniczenie przy jednym dziecku zaczyna się, gdy ich łączny roczny dochód przekracza 112 tysięcy złotych.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwiększenie ulg na rodziców kilku dzieci

Zwiększeniu uległa jedynie kwota odliczenia podatkowego przysługująca na trzecie dziecko tj. z 1112,04 do 1668,04 złotych oraz na czwarte i każde następne tj. do 2224,08 złotych.

Wady systemu odliczeń

Zeszłoroczna zmiana systemu ulg ukazuje jego główne wady: aby móc z nich skorzystać trzeba jednocześnie mieć wysokie dochody. Aby w pełni wykorzystać ulgi, rodzice mający wiele dzieci musieliby bardzo dużo zarabiać.

Dane statystyczne z lat 2012 i 2013

Liczba podatników korzystająca z ulg w 2012 roku spadła w 2013 roku:

  • w Warszawie – o prawie 61 tysięcy podatników (z 616 365),
  • w Katowicach – o 40 tysięcy podatników (z 548 000),
  • w Krakowie – o 24 tysiące (z 377 594),
  • w Łodzi - o prawie 20 tysięcy (z 282 592).

Różnica wartości odliczeń podatkowych z lat 2012 i 2013 spadła z 5,74 do 5,57 miliarda złotych. Dla porównania w 2008 roku ten wynik wynosił 6,04 miliarda złotych.

Zmiany w ulgach podatkowych w rozliczeniu za 2013 rok

Ulgi prorodzinne po zmianach

REKLAMA

Według zebranych danych, ubiegłoroczna zmiana nie wpłynęła pozytywnie na poprawienie się sytuacji materialnej Polaków, więc teraz rząd na celownik bierze rodziny wielodzietne. Zdaniem premiera nowe ulgi będą pozwalały osobom mniej zarabiającym na zwrot z kasy państwa przy jednoczesnym płaceniu umiarkowanie wysokich podatków. Rządowe plany prorodzinne zwiększają ulgi na trzecie i kolejne dziecko aż o 20 %. Bowiem ulga na trzecie dziecko ma wzrosnąć z 1 668 do 2 000 złotych a na czwarte i kolejne z 2 224 do 2 700 złotych.

Ponadto premier zadeklarował, że od tego roku każda rodzina posiadająca dzieci będzie mogła w pełni skorzystać z ulgi przy pominięciu kwestii wysokości osiąganych dochodów. Wspomniał, że zmiana miałaby być korzystna dla ponad 50 % rodzin z liczbą dzieci powyżej dwóch tj. ponad 1 milion 200 tysięcy rodzin. Przykład jaki podał premier jest następujący: ,, Rodzina z trójką dzieci, w której ociec zarabia 1,7 tys. złotych (matka zajmuje się potomstwem) przy wspólnym rozliczeniu za 2014 rok zamiast 430 złotych odliczenia od podatku uzyska 4,2 tys. złotych zwrotu.’’.

Polecamy również: Zarobki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA