REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór formy opodatkowania w 2014 roku

Redakcja
Do 20 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy mieli czas na dokonanie wyboru najbardziej optymalnej formy opodatkowania. /Fot. Fotolia
Do 20 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy mieli czas na dokonanie wyboru najbardziej optymalnej formy opodatkowania. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do 20 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy mieli czas na dokonanie wyboru najbardziej optymalnej formy opodatkowania. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wybierają pomiędzy: opodatkowaniem na zasadach ogólnych, zryczałtowaną stawką a podatkiem liniowym. W przypadku zmiany dotychczasowej formy należy złożyć oświadczenie o rezygnacji do urzędu skarbowego.

Zgodnie art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przytoczona ustawa za przedsiębiorców uznaje także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

REKLAMA

Wskazanemu katalogowi osób przysługuje prawo wyboru pomiędzy trzema alternatywnymi formami opodatkowania. Należą do nich opodatkowanie na zasadach ogólnych, zryczałtowaną stawką oraz podatkiem liniowym.

Przedsiębiorca, który rozpoczyna pierwszą działalność gospodarczą, dokonuje wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym w chwili składania wniosku o wpis do ewidencji przedsiębiorców. W każdym roku istnieje możliwość zmiany wybranej formy. Ma to miejsce każdorazowo do 20 stycznia. Brak stosownego oświadczenia złożonego w wymaganym terminie do urzędu skarbowego skutkuje zastosowaniem tej formy opodatkowania, którą podatnik wybrał w roku poprzednim. Jest to termin materialny, czyli okres, w którym może nastąpić ukształtowanie praw lub obowiązków w ramach podatkowo-prawnego stosunku materialnego. Jest wiążący zarówno wobec podatnika jak i organu. Prawo nie przewiduje możliwości przywrócenia takiego terminu. Potwierdza to szerokie orzecznictwo sądów, np. orzeczenie NSA z dnia 18 września 2007 r. sygn. akt II FSK 982/06, w którym NSA stwierdził, że termin ten nie ma waloru przywracalności.

Zobacz również: Wspólne rozliczanie rozwodników

Wybór formy opodatkowania uzależniony jest od wielu czynników, m.in.: rodzaju prowadzonej działalności, prognozowanych kosztów, wydatków i przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady ogólne

Opodatkowanie na zasadach ogólnych polega na zastosowaniu stawki podatkowej 18 lub 32%, zależnej od wysokości uzyskiwanych dochodów. W tym przypadku podstawę opodatkowania stanowi więc dochód przedsiębiorcy. Ta forma może dotyczy każdego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i uzyskującego dochody z tego tytułu. Podatek rozliczyć należy do 30 kwietnia danego roku w zeznaniu PIT-36. Wybierając tą opcję podatnik ma możliwość odliczenia kosztów prowadzonej działalności. Dochód może zostać pomniejszony także o straty poniesione w latach ubiegłych. Istnieje możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej, tzw. ulgi na dziecko. Dochody można rozliczyć wspólnie z małżonkiem. Główną wadą jest rozliczanie przychodów z działalności gospodarczej wraz z przychodami z innych źródeł, co może spowodować zastosowanie wyższej – 32% - stawki podatku. Dla podmiotów prowadzących działalność w formie spółek prawa handlowego jest to jedyna dopuszczalna forma opodatkowania.

Ryczałt

Opodatkowanie stawką zryczałtowaną dotyczy osiąganego przychodu. Stawka uzależniona jest od źródeł osiąganego przychodu, czyli de facto od rodzaju prowadzonej działalności. Zryczałtowana stawka może wynosić 3% (działalność gastronomiczna), 5,5% (działalność budowlana), 8,5% (najem, dzierżawa), 17% (świadczenie usług) oraz 20% (usługi wolnych zawodów, np. lekarzy). Wybór takiej formy nie pozwala na rozliczenie kosztów prowadzonej działalności, dlatego też jest to rozwiązanie preferowane przez osoby ponoszące niskie koszty. W tym przypadku nie ma także możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy skorzystania z popularnej ulgi na dziecko. Można jednak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej oraz internetowej. Ustawodawca przewiduje jednak pewne ograniczenie podmiotowe. Z tej formy opodatkowania może bowiem skorzystać tylko przedsiębiorca, który uzyskuje przychód z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro (czyli nieco ponad 633 tys. zł) lub uzyskuje przychód wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro, lub rozpoczyna wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzysta z opodatkowania w formie karty. Przedsiębiorca może opłacać ryczałt miesięcznie lub kwartalnie, do 20 dnia kolejnego miesiąca/ kwartału. Rozliczenie kwartalne dotyczy tylko osób, których przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro.

Podatek liniowy

Decydujące dla decyzji o tej formie opodatkowania powinno być uzyskiwanie wysokich dochodów, skutkujących przekroczeniem pierwszego progu podatkowego. Podstawę opodatkowania stanowi dochód. Stała stawka wynosi 19%, co oznacza, że wszyscy podatnicy płacą taką samą część (tj. 19%) swoich dochodów w formie podatku. De facto oznacza to brak progresji podatkowej. Podatek liniowy nie przewiduje kwoty wolnej od podatku ani ulg i odliczeń, przysługujących opodatkowanym na zasadach ogólnych. Zeznanie podatkowe PIT-36L należy złożyć do 30 kwietnia danego roku. Obowiązuje zasada niełączenia dochodów opodatkowanych liniowo z innymi. Wybierając tą formę rezygnujemy z rozliczenia wspólnego z małżonkiem.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Wyboru formy opodatkowania należy więc dokonać w przewidzianym w ustawie terminie. Warto dokonać tego na podstawie symulacji spodziewanych dochodów. Stanowi to bowiem jedną z form optymalizacji podatkowej.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 nr 173 poz. 1807),
  • orzeczenie NSA z dnia 18 września 2007 r. sygn. akt II FSK 982/06.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA