Wezwanie do zapłaty z firmy windykacynej - co robić?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
rozwiń więcej
Wezwijmy firmę windykacyjną do przesłania dokumentu, z którego wynika, że faktycznie nabyła ona dochodzoną od nas wierzytelność.
Zdarza się, że otrzymujemy z firmy windykacyjnej tajemnicze wezwanie do zapłaty. Wynika z niego, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty kwoty X, w tym bardzo wysokich odsetek oraz kosztów windykacji. Gdzieś na marginesie wezwania zauważamy adnotację, że dochodzona wierzytelność została zakupiona np. od jednego z operatorów sieci komórkowej. Niestety brak jakichkolwiek załączonych dokumentów i lakoniczność informacji udzielonych przez firmę windykacyjną sprawie, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować z czego wynika zobowiązanie, czy faktycznie istnieje, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie.

Sprawdź komu płacisz

W takim przypadku po pierwsze powinniśmy wezwać firmę windykacyjną do przesłania dokumentu, z którego wynikałoby, że faktycznie nabyła ona dochodzoną od nas wierzytelność. Tak aby przez przypadek nie dokonać zapłaty na rzecz podmiotu nieuprawnionego.

Żądaj dokumentów

Po drugie powinniśmy domagać się opisania stosunku prawnego, z którego taka wierzytelność wynika oraz przesłania dokumentów potwierdzających fakt istnienia zobowiązania, jeżeli mamy w tym zakresie wątpliwości.

Jeżeli firma windykacyjna (wierzyciel) twierdzi, że zobowiązanie wynika z niezapłaconej faktury, powinna przesłać jej kserokopię; a gdy zachodzi wątpliwość co do zawarcia umowy także podpisaną przez nas umowę np. o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Jeżeli wierzyciel twierdzi, że zobowiązanie wynika np. z kar umownych, powinien opisać stosunek prawny, dający podstawę do ich naliczenia, przedłożyć dokumenty potwierdzające roszczenie oraz wskazać zapis umowy (paragraf) dający podstawę prawną do ich naliczenia.

Niestety najczęściej spotykamy się z lakonicznymi wyjaśnieniami typu „kara umowna za niewywiązywanie się z umowy”. I w przypadku, gdy nie posiadamy już ani umowy ani faktur zweryfikowanie zasadności takiego wezwania staje się niemożliwe.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Zweryfikuj wysokość odsetek

Po trzecie gdy nabywca wierzytelności dochodzi od nas odsetek, powinien wskazać ich wysokość oraz datę, od której są naliczane. W przeciwnym razie dłużnik nie ma możliwości skontrolowania prawidłowości liczenia odsetek. W dodatku pamiętajmy, że aby wierzyciel miał prawo naliczania odsetek wyższych niż ustawowe, możliwość taka musi zostać zastrzeżona w zawartej umowie i w razie wątpliwości umowa taka powinna zostać okazana dłużnikowi.

Pamiętaj o przedawnieniu

Po czwarte warto też sprawdzić, czy przypadkiem zobowiązanie nie uległo przedawnieniu.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...