Indywidualne konta emerytane (IKE) - dla kogo?
REKLAMA
REKLAMA
1. Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie, która ukończyła 16 lat. Posiadaczem IKE może być również osoba młodsza, jednak ma ona prawo do dokonywania wpłat na IKE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę i w wysokości nie przekraczającej tych dochodów.
REKLAMA
W przypadku osób, które osiągnęły wiek 55 lat i decydują się na założenie indywidualnego konta emerytalnego, konieczne jest złożenie dodatkowego oświadczenia o niedokonaniu w przeszłości wypłaty środków zgromadzonych na IKE.
2. Indywidualne konto emerytalne jest prowadzone na podstawie pisemnej umowy zawartej przez oszczędzającego z:
- funduszem inwestycyjnym,
- podmiotem prowadzącym działalność maklerską,
- zakładem ubezpieczeń (umowa ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym),
- bankiem.
REKLAMA
3. Zachętą do oszczędzania na IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Zwolnienie podatkowe przysługujące osobie oszczędzającej na IKE ograniczone jest limitem kwotowym. Aby skorzystać z odliczenia podatkowego, oszczędzający może posiadać tylko jedno IKE.
4. Limit dopuszczalnych wpłat na IKE, który obecnie stanowi równowartość trzykrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym.
5. IKE daje możliwość wyboru sposobu oszczędzania, który należy dopasować do swoich oczekiwań oraz wiedzy z zakresu finansów.
Zobacz również: Jakie zmiany w systemie OFE?
6. Umowa o prowadzenie IKE zawierana jest pomiędzy oszczędzającym a bankiem, funduszem inwestycyjnym, zakładem ubezpieczeń (ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym) lub podmiotem prowadzącym działalność maklerską.
7. Wartość rynku IKE pod względem zgromadzonych na dzień 30 czerwca 2010 r. aktywów wyniosła 2,4 mld zł i wzrosła o 29,4 % w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, a IKE posiadało 796,9 tys. osób, co stanowiło (według dostępnych danych) 5,0% ogółu liczby osób aktywnych zawodowo.
8. Niczego nie ryzykujesz: po roku bez opłat możesz zmienić formę lub instytucję prowadzącą IKE, a w przypadku kłopotów finansowych wypłacasz pieniądze lub zawieszasz wpłaty na dowolny czas!
9. Pieniądze jakie zgromadzisz na IKE nie należą do finansów publicznych - są objęte taką samą ochroną jak np. prywatny rachunek bankowy.
10. Gwarancja ochrony prawnej instytucji: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
11. Na IKE możesz odkładać również pracując za granicą (ale mając miejsce zamieszkania w Polsce).
12. Jeśli wskażesz osoby uposażone - środki z IKE nie wchodzą w skład spadku; spadkobranie z IKE jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn.
Już oficjalnie wiemy- limit wpłat na IKE w 2011 r. to 10 077 zł.
Zobacz również serwis: Emerytury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat