Z tego względu poniżej prezentuję krótkie charakterystyki poszczególnych rodzajów kart:
1. Karty bankomatowe – są ściśle powiązane z naszym kontem i służą do wypłacania środków w bankomatach do wysokości dostępnych środków. Nie można nimi dokonywać transakcji bezgotówkowych i w związku z tym SA dzisiaj już bardzo rzadko spotykane.
2. Karty debetowe – są wydawane do rachunku i można z ich pomocą wypłacać pieniądze w bankomatach jak również płacić za zakupy. Mamy tu do dyspozycji pieniądze zgromadzone przez nas na koncie jak również środki z kredytu w rachunku, jeżeli z takiego korzystamy. Każdorazowo dokonywana jest autoryzacja transakcji, która uchroni nas przed przekroczeniem salda. Po wykonaniu transakcji nasze konto obciążane jest od razu.
3. Karty obciążeniowe – bank udziela nam limitu w ramach którego możemy dowolnie dysponować środkami. W ustalonym z bankiem dniu raz w miesiącu musimy dokonać spłaty całości zadłużenia. Jeśli tego nie zrobimy bank będzie naliczał odsetki od zadłużenia przeterminowanego, a karta zostanie zablokowana.
Zobacz również serwis: Domowy budżet
4. Karty kredytowe – bank udziela nam kredytu w rachunku karty w oparciu o naszą zdolność kredytową. W ramach udzielonego kredytu możemy płacić kartą za zakupy w sklepie lub w Internecie bez dodatkowych kosztów. Wypłacając gotówkę z rachunku karty kredytowej musimy liczyć się z tym, że wiele banków od tego momentu rozpoczyna naliczanie odsetek od zadłużenia. Raz w miesiącu musimy dokonać spłaty zadłużenia. Jeśli spłacimy zadłużenie w całości wówczas nie ponosimy kosztów związanych z kredytem. Jeśli spłacimy część wówczas niespłacona część bank potraktuje jako oprocentowany kredyt. Należy pamiętać, aby terminowo spłacać choćby minimalną kwotę określoną przez bank w przeciwnym razie bank może obciążyć nas karą za brak spłaty, co znacznie podniesie koszty korzystania z karty kredytowej. Karta ta nie jest związana z rachunkiem osobistym, ale można zlecić bankowi dokonywanie spłaty zadłużenia w rachunku karty kredytowej, aby ułatwić sobie spłatę, jednak należy pamiętać, aby na naszym koncie była wystarczająca na spłatę kwota.
5. Karty przedpłacone (pre-paid) – działają podobnie jak karty telefoniczne i są doskonałym rozwiązaniem na płatności przez internet, prezenty lub na wydatki dla dzieci. Posiadacz karty może dokonać wypłat lub zakupów tylko do kwoty, na którą karta ta została uprzednio zasilona. Po wykorzystaniu środków karta jest bezużyteczna do czasu ponownego jej zasilenia.
6. Karty wirtualne – są stosowane do operacji nie wymagających fizycznego użycia karty tj. do płatności elektronicznych, drogą telefoniczną lub pocztową (np. przy zamawianiu prenumeraty lub ze sklepu wysyłkowego). Zwykle jest wydawana w formie papierowej (otrzymujemy z banku specjalną kopertę z numerem karty datą ważności oraz numerami CVC2 lub CVV2. Karta może być wydana w tradycyjnej formie plastikowej, jednak nie można jej użyć w tradycyjnym sklepie czy bankomacie.
Zobacz również: Jakie są rodzaje lokat bankowych?
Korzystając z kart musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:
1. Przechowujemy kartę w bezpiecznym miejscu i nie udostępniamy jej innym osobom.
2. Nie zapisujemy na karcie numeru PIN, ani nie nosimy tego numeru razem z kartą, nie udostępniamy tego numeru osobom trzecim
3. W przypadku utraty karty niezwłocznie kontaktujemy się z bankiem, aby kartę zastrzec lub zablokować. Zapisujemy numer telefonu na infolinię banku, aby móc skontaktować się również po godzinach otwarcia banku lub w weekendy.
4. Monitorujemy termin ważności karty, aby mieć stały dostęp do sowich pieniędzy i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w sklepie, kiedy nie będziemy mogli zapłacić za zakupy z powodu upływu terminu ważności karty.
Zobacz również: Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej