REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są rodzaje kart bankowych?

Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Na karcie bankomatowej nie zapisujmy numeru PIN ani nie nośmy tego numeru razem z kartą.
Na karcie bankomatowej nie zapisujmy numeru PIN ani nie nośmy tego numeru razem z kartą.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie Polska należy do państw europejskich, w których ok. 80% płatności dokonywana jest gotówką. W rozwiniętych krajach proporcja jest odwrotna. W krajach skandynawskich stopniowo wprowadzany jest program całkowitej eliminacji pieniądza gotówkowego. 11 stycznia 2011 roku Minister Finansów ogłosił, że Polska również chce opracować i wdrożyć plan eliminacji obrotu gotówkowego.

Z tego względu poniżej prezentuję krótkie charakterystyki poszczególnych rodzajów kart:

REKLAMA

1. Karty bankomatowe – są ściśle powiązane z naszym kontem i służą do wypłacania środków w bankomatach do wysokości dostępnych środków. Nie można nimi dokonywać transakcji bezgotówkowych i w związku z tym SA dzisiaj już bardzo rzadko spotykane.

REKLAMA

2. Karty debetowe – są wydawane do rachunku i można z ich pomocą wypłacać pieniądze w bankomatach jak również płacić za zakupy. Mamy tu do dyspozycji pieniądze zgromadzone przez nas na koncie jak również środki z kredytu w rachunku, jeżeli z takiego korzystamy. Każdorazowo dokonywana jest autoryzacja transakcji, która uchroni nas przed przekroczeniem salda. Po wykonaniu transakcji nasze konto obciążane jest od razu.

3. Karty obciążeniowe – bank udziela nam limitu w ramach którego możemy dowolnie dysponować środkami. W ustalonym z bankiem dniu raz w miesiącu musimy dokonać spłaty całości zadłużenia. Jeśli tego nie zrobimy bank będzie naliczał odsetki od zadłużenia przeterminowanego, a karta zostanie zablokowana.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

4. Karty kredytowe – bank udziela nam kredytu w rachunku karty w oparciu o naszą zdolność kredytową. W ramach udzielonego kredytu możemy płacić kartą za zakupy w sklepie lub w Internecie bez dodatkowych kosztów. Wypłacając gotówkę z rachunku karty kredytowej musimy liczyć się z tym, że wiele banków od tego momentu rozpoczyna naliczanie odsetek od zadłużenia. Raz w miesiącu musimy dokonać spłaty zadłużenia. Jeśli spłacimy zadłużenie w całości wówczas nie ponosimy kosztów związanych z kredytem. Jeśli spłacimy część wówczas niespłacona część bank potraktuje jako oprocentowany kredyt. Należy pamiętać, aby terminowo spłacać choćby minimalną kwotę określoną przez bank w przeciwnym razie bank może obciążyć nas karą za brak spłaty, co znacznie podniesie koszty korzystania z karty kredytowej. Karta ta nie jest związana z rachunkiem osobistym, ale można zlecić bankowi dokonywanie spłaty zadłużenia w rachunku karty kredytowej, aby ułatwić sobie spłatę, jednak należy pamiętać, aby na naszym koncie była wystarczająca na spłatę kwota.

5. Karty przedpłacone (pre-paid) – działają podobnie jak karty telefoniczne i są doskonałym rozwiązaniem na płatności przez internet, prezenty lub na wydatki dla dzieci. Posiadacz karty może dokonać wypłat lub zakupów tylko do kwoty, na którą karta ta została uprzednio zasilona. Po wykorzystaniu środków karta jest bezużyteczna do czasu ponownego jej zasilenia.

6. Karty wirtualne – są stosowane do operacji nie wymagających fizycznego użycia karty tj. do płatności elektronicznych, drogą telefoniczną lub pocztową (np. przy zamawianiu prenumeraty lub ze sklepu wysyłkowego). Zwykle jest wydawana w formie papierowej (otrzymujemy z banku specjalną kopertę z numerem karty datą ważności oraz numerami CVC2 lub CVV2. Karta może być wydana w tradycyjnej formie plastikowej, jednak nie można jej użyć w tradycyjnym sklepie czy bankomacie.

Zobacz również: Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Korzystając z kart musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

1. Przechowujemy kartę w bezpiecznym miejscu i nie udostępniamy jej innym osobom.

2. Nie zapisujemy na karcie numeru PIN, ani nie nosimy tego numeru razem z kartą, nie udostępniamy tego numeru osobom trzecim

3. W przypadku utraty karty niezwłocznie kontaktujemy się z bankiem, aby kartę zastrzec lub zablokować. Zapisujemy numer telefonu na infolinię banku, aby móc skontaktować się również po godzinach otwarcia banku lub w weekendy.

4. Monitorujemy termin ważności karty, aby mieć stały dostęp do sowich pieniędzy i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w sklepie, kiedy nie będziemy mogli zapłacić za zakupy z powodu upływu terminu ważności karty.

Zobacz również: Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WSA: Z kapitału emerytalnego w OFE i subkoncie ZUS można regulować ..... zobowiązania. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna

Ta szczególna sytuacja wiąże się bowiem z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

REKLAMA

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

Nowe „żłobkowe” od 1 października 2024 r. Jest limit opłaty za żłobek - po jego przekroczeniu nie ma dofinansowania. MRPiPS pokazuje jak to liczyć i odpowiada na pytania rodziców

października 2024 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta określa zasady wypłaty 3 różnych świadczeń pieniężnych dla rodziców małych dzieci (w tym nazywanego już potocznie „babciowym”), przeznaczonego na zapewnienie (w tym: opłacenie) opieki nad takim dzieckiem. Jednym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku”. Ile wynosi to świadczenie? Jak o nie wnioskować? Jakie wątpliwości mają rodzice i jak na nie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ZUS?

REKLAMA

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami, bo brakuje aż około 1000 nauczycieli przedszkoli.

Aż 2333 zł miesięcznie na seniorów od 2025 r. Bon senioralny [dla kogo, na co, wniosek]

Rząd prowadzi wzmożoną politykę senioralną. Wynika to m.in. z tego, że prognozy demograficzne, wskazujące na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach. W związku z tym, jednym z ważniejszych uprawnień dla osób w wieku 75+ i ich rodzin będzie bon senioralny. W artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości czytelników: Komu przysługuje bon senioralny? Na czym ma polegać bon senioralny? Ile wynosi bon senioralny? Kto dostanie bon turystyczny dla seniora? Kiedy wejdzie bon senioralny? 

REKLAMA