Jakie są rodzaje lokat bankowych?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest lokata?
Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Zobowiązujemy się wtedy, że nie wypłacimy tej kwoty przed upływem terminu podanego w umowie, a bank zwróci nam je wtedy wraz z naliczonymi odsetkami. W przeciwnym wypadku, gdy środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić szybciej, wtedy w zależności od treści umowy, albo dostaniemy kwotę wpłaty, albo oprocentowaną tak, jak przy lokacie a’vista.
REKLAMA
Lokatę można założyć najkrócej na okres 2 tygodni, a najdłużej na 60 miesięcy.
Im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie, które może zaproponować nam bank. Większość banków określa minimalną kwotę, od której można założyć lokatę.
Poszukując dobrej oferty należy uważnie rozejrzeć się wśród wszystkich ofert, nie tylko tych największych banków. Warto zwrócić również uwagę nie tylko na nominalne oprocentowanie, ale również na okres kapitalizacji odsetek, czy tego kiedy bank naliczy nam odsetki do kwoty głównej i następne odsetki policzy już od sumy dotychczasowych odsetek i kwoty głównej. Im ten okres jest dłuższy tym naliczanie dla nas mniej korzystne i odwrotnie.
Poniżej przedstawiam najczęściej spotykane rodzaje lokat bankowych.
Zobacz również serwis: Małżeństwo
Rodzaje lokat
Lokata terminowa
Taką lokatę można założyć, nawet mając niewielkie oszczędności. Zakładając lokatę w banku, określamy, na jaki okres czasu chcemy “zamrozić” nasze pieniądze. Aby uniknąć kłopotów można założyć kilka lokat o różnym okresie zapadalności, tak by nie cała gotówka była „zamrożona” w tym samym okresie.
Lokata negocjowana
Ten rodzaj lokaty skierowany jest do klientów zamożnych. W zależności od banku przy kwotach powyżej 50 tys. zł lub 100 tys. zł klient sam może negocjować wysokość oprocentowania lub inne warunki lokaty. Ale tu też nie można oczekiwać zbyt wiele, bo w szufladach pracowników banków są kwoty oprocentowania przy odpowiednich pułapach i bank wyższych i tak nie zastosuje. Z reguły możemy liczyć na 1% dodatkowo.
E-lokaty
Jest to jedna z nowszych form inwestowania pieniędzy. E-lokatę może założyć każdy, kto ma dostęp do swojego konta przez Internet. Co ważne, oprocentowanie e-lokaty jest bardzo często wyższe niż to na lokacie założonej w tradycyjny sposób poprzez wizytę w banku. W Internecie jest również wiele wyszukiwarek porównujących oprocentowania lokat i Inn warunki lokat.
Lokata a’vista (zwane również call)
Aby założyć taką lokatę, należy posiadać rachunek bankowy w danym banku oraz wpłacić minimalnie określoną przez bank kwotę. W tej lokacie nie są określone terminy, na jak długo zdeponowane będą nasze pieniądze. Oprocentowana jest według zmiennej stopy procentowej. Można negocjować wysokość oprocentowania, ale jedynie przy wysokiej kwocie. Kiedy zdecydujemy się na wycofanie naszych pieniędzy, musimy złożyć w banku wypowiedzenie.
W Polsce wszystkie depozyty bankowe gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Zobacz również: Jaką role pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat