Bankowy Fundusz Gwarancyjny z siedzibą w Warszawie jest osobą prawną powołaną ustawą z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która obowiązuje od dnia 17 lutego 1995 roku.
W celu zapewnienia ochrony osób zakładających lokaty w bankach depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych (tj. z siedzibą na terytorium RP) są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zgodnie z zasadami przyjętymi w Unii Europejskiej, oddziały banków mających siedzibę w innych państwach będących członkami Unii, a wykonujące działalność na terytorium Polski, przynależą do systemu gwarantowania depozytów kraju macierzystego (kraju siedziby). Istotnym jest, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nie są bankami a w związku z tym, środki zgromadzone w kasach nie podlegają ochronie określonej w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonych kwot tylko w razie upadłości banku, w którym mamy rachunek.
Wysokość gwarancji:
Kwota depozytów nie przekraczająca równowartości w złotych 50 000 euro jest gwarantowana w całości. Kwota gwarantowana obliczana jest jako suma środków ulokowanych na wszystkich rachunkach (np. lokatach terminowych, bieżących, oszczędnościowo-rozliczeniowych) jednej osoby w danym banku, w przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębna kwota gwarantowana do wysokości gwarancji.
Oznacza to, że nie warto mieć w jednym banku lokat i rachunków na więcej niż 50 000 euro, a powinniśmy zdywersyfikować ryzyko, czyli mieć środki w różnych bankach.
Zobacz również: Jakie są rodzaje lokat bankowych?
Co podlega ochronie
Ochronie podlegają imienne depozyty złotowe i walutowe:
- osób fizycznych,
- osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego,
- jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,
- szkolnych kas oszczędnościowych i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.
Niezależnie od waluty w jakiej nominowany jest depozyt, wypłata środków gwarantowanych następuje w złotych po przeliczeniu wartości wkładu walutowego wg kursu NBP z dnia upadłości.
Jak wypłacane są środki
Po ogłoszeniu upadłości środki gwarantowane wypłacane są przez zarządcę lub syndyka masy upadłości w miejscach i terminach podanych do wiadomości publicznej.
Następnie, przez 5 lat od dnia ogłoszenia upadłości banku, należne środki są wypłacane w siedzibie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Po upływie tego terminu środki nie są już wypłacane.
Co z pozostałymi środkami
Pozostałe środki przewyższające kwotę gwarantowaną stanowią wierzytelność do masy upadłości banku. Kwotę tę należy zgłosić w postępowaniu upadłościowym żeby mieć pewność, że wchodzi ona w skład zobowiązań banku, które syndyk powinien spłacić w wyniku podziału i sprzedaży majątku upadłego banku w trakcie postępowania upadłościowego.
Istotnym jest, że w przypadku nabycia upadłego banku przez inny bank, nowy właściciel przejmuje zobowiązania wobec klientów.
Zobacz również serwis: Domowy budżet