REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy mąż może przyjąć nazwisko żony

To, jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie jest dla nas niezwykle istotne. Zgodnie z tradycją to żona przyjmuje nazwisko męża. Czy jednak musi tak być?

Kiedy nie unieważnisz małżeństwa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje przyczyny, których zaistnienie może stanowić przesłankę do unieważnienia małżeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy nawet istnienie kodeksowej przesłanki uniemożliwi unieważnienie małżeństwa.

Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Jak wygląda zawarcie małżeństwa przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego? Czym różni się od tzw. małżeństw wyznaniowych zawieranych przed kapłanem?

Śmierć partnera podczas postępowania karnego

W przypadku śmierci pokrzywdzonego istnieje możliwość wstąpienia przez osoby bliskie w prawa pokrzywdzonego. Może tego dokonać również partner zmarłego.

REKLAMA

Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

O tym, że konkubinat istotnie różni się od małżeństwa pisaliśmy już wielokrotnie. Partnerzy raz są traktowani niemalże jak małżeństwo, raz wręcz przeciwnie- jak dwoje obcych sobie ludzi. A czy dziecko również w świetle prawa jest „obce” dla ojca – partnera?

Nierozwiedziony partner

Obecnie jestem w trakcie rozstawania się z moim partnerem, który postanowił wrócić do swojej żony, z którą nigdy się nie rozwiódł. W związku z tym, że przed kilka lat żyliśmy wspólnie, wiele rzeczy, często bardzo kosztownych kupowaliśmy razem. Teraz partner twierdzi, że nie mam prawa do tych rzeczy, czy ma rację?

Zawarcie małżeństwa przez nieletnią

Czasami nieletnia może również zawrzeć małżeństwo, ale wiąże się to z pewnymi dodatkowymi wymogami bowiem w Polsce co do zasady małżeństwo może być zawarte przez dwoje ludzi, którzy ukończyli 18 lat.

Nieprawidłowe pełnomocnictwo jako przyczyna rozwiązania małżeństwa

Ostatnią wymienioną przez kodeks rodzinny i opiekuńczy przesłanką unieważnienia małżeństwa jest źle sporządzone pełnomocnictwo. Jak wiadomo bowiem, w szczególnych okolicznościach małżeństwo może zostać zawarte przez pełnomocnika.

REKLAMA

Przeszkoda wad oświadczenia woli

Wstąpienie w związek małżeński to nic innego jak oświadczenie woli o chęci zawarcia małżeństwa, które składa się przed księdzem lub urzędnikiem stanu cywilnego. Takie oświadczenie woli musi być wolne od wad; jeżeli takie nie jest, staje się to przesłanką do unieważnienia małżeństwa.

Przeszkoda przysposobienia

Kolejną przeszkodą małżeńską, której zaistnienie powoduje nieważność zawartego małżeństwa jest istnienie przysposobienia pomiędzy małżonkami.

Kupowanie wspólnego mieszkania wraz z partnerem życiowym

Wspólny zakup mieszkania jest poważnym krokiem i warto w związku z tym zwrócić większą uwagę na to, jaką treść zawiera księga wieczysta oraz akt notarialny.

Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa

Następną przeszkodą małżeńską, która stanowi jednocześnie przesłankę do jego unieważnienia jest pokrewieństwo lub powinowactwo przyszłych małżonków.

Przeszkoda bigamii

Bigamia to nic innego jak wielokrotne małżeństwo, bez unieważniania poprzedniego czy uzyskania rozwodu. Niewiele osób wie, że jest to także przestępstwo.

Przeszkoda choroby umysłowej i niedorozwoju umysłowego

Następną wskazaną przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy przeszkodą dla zawarcia ważnego małżeństwa jest istnienie choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.

Przeszkoda ubezwłasnowolnienia całkowitego

Kolejną przyczyną powodującą nieważność aktu zawierania małżeństwa jest istnienie po stronie któregokolwiek z małżonków ubezwłasnowolnienia całkowitego.

Przeszkoda wieku

Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera zamknięty katalog przeszkód, których zaistnienie czyni niemożliwym zawarcie małżeństwa. Jedną z nich jest przeszkoda wieku.

Unieważnienie małżeństwa – podstawowe zasady

Zawarcie małżeństwa wiąże ze sobą pewne określone skutki. Pomimo że realnie one zaistnieją, unieważnienie małżeństwa w świetle prawa powoduje cofnięcie tych wszystkich skutków i uznanie że pewnych zdarzeń po prostu nie było.

Czy partner może odmówić składania zeznań

Konkubinat w wielu kwestiach znacząco różni się od małżeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy wzajemne relacje partnerów są na tyle ważne, że pomimo istotnych różnic partnerzy są traktowani podobnie jak małżonkowie.

Co to jest odpowiedzialność solidarna małżonków za zobowiązania

Zaspakajanie potrzeb rodziny to jeden z głównych obowiązków małżonków, jaki nakłada na nich Kodeks rodzinny i opiekuńczy w momencie zawarcia małżeństwa. Co w sytuacji, kiedy ciężka sytuacja materialna zmusza np. do zaciągnięcia kredytu?

Zaspokajanie potrzeb rodziny – podział ról

Kto i w jakiej części zaspokaja potrzeby rodziny? Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków w chwili zawarcia małżeństwa szereg obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny.

Obowiązek opiekowania się w czasie choroby

Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy?

Ustanie małżeństwa poprzez uznanie za zmarłego

w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymienione są sytuację, w których małżeństwo ustaje. Kiedy jest możliwe ustanie małżeństwa?

Podstawowe obowiązki małżeńskie

Osoby wstępujące w związek małżeński często mają mylne wyobrażenie na temat podstawowych obowiązków małżeńskich. Ich nieznajomość może często prowadzić do konfliktów pomiędzy małżonkami, którzy często mają rozbieżne oczekiwania.

Zachowek w konkubinacie

Konkubinat ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nawet jeżeli sami żyjemy w przykładnych małżeństwach, często zastanawiamy się, czy konkubinat daje takie same prawa partnerom jak małżeństwo.

Czy drobne rozliczenia między małżonkami należy zgłaszać fiskusowi?

Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach przyprawiła o ból głowy nie tylko małżonków pozostających w ustroju rozdzielności majątkowej, ale także prawników. Trudno obronić twierdzenia fiskusa – zarówno w świetle prawa stanowionego jak i praw logiki – prowadzą do rozwiązań niepraktycznych i krzywdzących. Wniosek – nie należy fatygować fiskusa w razie drobnych rozliczeń rodzinnych.

Notariusz sporządzi intercyzę

Intercyza jest małżeńską umową majątkową, która wprowadza rozdzielność majątkową pomiędzy małżonkami. Aby sporządzić intercyzę należy bezwzględnie udać się do notariusza.

Obowiązki małżonków

Wraz z zawarciem ślubu, małżonkowie zaciągają wobec siebie pewne zobowiązania. Obowiązki te stanowią treść życia małżeńskiego. Określa je prawo, stopień wywiązywania się z nich będzie podlegał ocenie w razie ewentualnego rozwodu.

Intercyza

Intercyza to umowa majątkowa zawierana przed notariuszem, która kształtuje stosunki majątkowe między małżonkami inaczej niż ustawa.

Jakie dokumenty potrzebne do ślubu

Dokumenty, o jakie trzeba się zatroszczyć przed udaniem się do Urzędu Stanu Cywilnego.

Umowa o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

W czasie trwania małżeństwa wywiera takie skutki jak klasyczna intercyza. To co stanowi o jej odrębności ujawnia się w momencie ustania rozdzielności majątkowej. Od tego momentu małżonek, którego dorobek jest mniejszy, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie przedmiotów majątkowych.

Kiedy zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest dobrym rozwiązaniem dla par małżeńskich, w których jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi jest nieaktywny zawodowo albo jego dochody są znacznie niższe.

Co z własnością wkładów małżonka do spółki cywilnej

Wkład małżonka do spółki cywilnej co do zasady należy do małżonka – wspólnika. Wkład wspólnika wchodzi w skład majątku spółki, który przysługuje łącznie wszystkim wspólnikom. Małżonek, który łożył na ten wkład może w pewnych sytuacjach żądać rekompensaty.

Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Cudzoziemiec może mieć w pewnych wypadkach problem z uzyskaniem dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Niektóre kraje nie wydają wymaganych zaświadczeń. Nie należy jednak się zrażać biurokratycznymi przeszkodami.

Akt małżeństwa

Akt małżeństwa stanowi część księgi stanu cywilnego. Przechowuje się go w urzędzie stanu cywilnego. Zainteresowany może w razie potrzeby uzyskać odpis.

Mąż nie płaci podatków, poborca przyjdzie do żony

Mąż, który nie płaci podatków naraża swoją małżonkę na odpowiedzialność za swoje długi wobec fiskusa. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność za podatki obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Uniknąć tej odpowiedzialności można zawierając intercyzę. Ale nie zawsze.

Małżeństwo wyznaniowe.

W czasie choroby męża żona może odbierać jego wynagrodzenie

Małżonek może pobierać wynagrodzenie za pracę i należności współmałżonka, który z powodu choroby, nieobecności lub przemijającej przeszkody nie jest w stanie czuwać nad swoimi interesami. Małżonkowie mogą się jednak wyręczać tylko pod warunkiem, że nie żyją w rozłące.

Weksel wystawiony przez małżonka

Małżonek może w każdym wypadku zaciągnąć zobowiązanie wekslowe – dla skuteczności zobowiązania nie potrzeba zgody drugiego małżonka. Odpowiada wtedy tylko własnym majątkiem i niektórymi składnikami majątku wspólnego. Majątek jego drugiej połowy jest chroniony. Chyba że współmałżonek wyrazi zgodę na zaciągniecie zobowiązania lub poręczy...

Mąż – alkoholik – jak zmusić do leczenia

Małżonka, który w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego,demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny, można zmusić do leczenia. Co do zasady, leczenie odwykowe jest dobrowolne, ale są przypadki, gdy inna osoba, np. małżonek może rozpocząć procedurę leczenia przymusowego. O obowiązku takiego leczenia orzeka sąd.

Intercyza rozszerzająca wspólność majątkową rozwiąże problemy

Prawo chroni majątki małżonków nabyte przed ślubem i przewiduje, że stanowią część majątku osobistego. Czasem taka ochrona utrudnia małżonkom decydowanie o bycie rodziny. Dlatego kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość rozszerzenia wspólności majątkowej na przedmioty majątku odrębnego.

Darowizna czy rozszerzenie wspólności majątkowej

Instytucja wspólności majątkowej przewiduje, że małżonkowie są współwłaścicielami tych przedmiotów, które nabędą po ślubie. Inaczej jest z majątkiem, który posiadają przed ślubem i pewnymi przedmiotami uzyskanymi w drodze niektórych czynności prawnych (spadkobrania, darowizny, nagrody. Często małżonkowie chcą dzielić się własnością tego, co w świetle prawa przynależy do ich majątku odrębnego.Jak to zrobić?

Zgoda małżonka czasem niezbędna

Prawo przewiduje obowiązek wyrażenia zgody na pewne czynności dokonane przez małżonka. Są to czynności zarządu majątkiem wspólnym np. wspólnym przedsiębiorstwem. Ograniczenie w zarządzaniu majątkiem dotyczy czynności, które mogą w rzeczywisty sposób wpłynąć na byt rodziny.

Małżeństwa ekumeniczne - zmiany wkrótce

Polski Episkopat i Polska Rada Ekumeniczna opublikowały projekt dokumentu o małżeństwach ekumenicznych. Nie zmienia on diametralnie reguł zawierania małżeństw mieszanych, modyfikuje treść deklaracji składanej przez małżonków i zapewnia poszanowanie uczuć i przekonań obojga z nich.

Zawarcie małżeństwa za granicą

Romantyczny ślub za granicą? Ostatnio coraz bardziej popularny wśród nowożeńców mniej przywiązanych do tradycji. Aby przystąpić do organizacji uroczystości, należy najpierw zapoznać się z formalnościami, które musi dopełnić młoda para. Z reguły ich załatwienie nie nastręcza trudności.

Kiedy potrzebna intercyza?

Intercyza jest potrzebna tym małżonkom, którym zależy na zachowaniu majątków, których dorobili się już po zawarciu małżeństwa. Wszystko to, co małżonkowie posiadali przez wstąpieniem w związek małżeński zawsze wchodzi do ich majątku odrębnego i spisywanie intercyzy nie jest konieczne.

Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

W czasie mojej kilkumiesięcznej choroby żona bez porozumienia ze mną zarządzała przedsiębiorstwem, które jest tylko moją własnością. Pobierała też dochody generowane z mojego majątku. Gdy wróciłem do zdrowia okazało się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa znacznie się pogorszyła. Czy małżonka miała prawo objąć pieczę nad moim majątkiem, nie pytając mnie o zgodę na każde swoje działanie?

Jak zdyscyplinować małżonka uchylającego się od zaspokajania potrzeb rodziny

Małżonek, który nie przyczynia się do utrzymywania rodziny może zostać zdyscyplinowany przez sąd. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rodzinnego, który wyda nakaz zaspokajania potrzeb rodziny.

Skutki unieważnienia małżeństwa cywilnego

Unieważnienie małżeństwa wywołuje najbardziej doniosłe skutki w przypadku małżeństw kościelnych, pozwala bowiem na zawarcie nowego związku przed kapłanem. Warto pamiętać, że taka instytucja znajduje się także w kodeksie cywilnym. Czym różni się od rozwodu?

Brak świadomości przyczyną unieważnienia małżeństwa

Co zrobić, gdy w chwili zawarcia małżeństwa składający oświadczenie woli zawarcia małżeństwa nie jest w stanie świadomie ocenić znaczenia swego czynu?

Małżeństwo z cudzoziemcem – formalności

Cudzoziemiec, który zamierza zawrzeć związek małżeński w Polsce musi dopełnić formalności przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. W zasadzie wszystkie formalności wyglądają tak samo jak w przypadku zawarcia małżeństwa między obywatelami polskimi. Z paroma wyjątkami.

REKLAMA