REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wpływ ustanowienia rozdzielności majątkowej na stosunki majątkowe małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, w tym rozdzielność z wyrównaniem dorobków, przy czym umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Małżeństwa osób tej samej płci są niedopuszczalne w Polsce

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zarejestrowanie w Polsce małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci jest niedopuszczalne. Zgodnie z polską konstytucją małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

Dodatek energetyczny - 2018/2019 r.

Dodatek energetyczny to pewna forma rekompensaty kosztów ponoszonych z tytułu opłat za energię elektryczną. Do końca kwietnia 2018 r. będą obowiązywać zwiększone stawki, które zaczęły obowiązywać już w maju 2017 r.  

W Austrii od 2019 r. możliwe będą małżeństwa jednopłciowe

Najpóźniej od początku 2019 r. w Austrii pojawi się możliwość zawarcia małżeństwa z partnerem tej samej płci. Jest to wyniki orzecznictwa austriackiego Trybunału Konstytucyjnego, który za dyskryminujące uznał to, że na chwilę obecną możliwość zawarcia małżeństwa mają tylko partnerzy różnej płci.

REKLAMA

Czy 16-latka może wyjść za mąż?

W polskim prawie zasadą jest to, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby pełnoletnie. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Sprawdź o czym mowa!

Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Czy jest to ślub cywilny czy kościelny wymaga odpowiedniego przygotowania.

Ubezwłasnowolnienie - czym jest oraz jaka obowiązuje procedura

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawa cywilnego. Polega ono na ograniczeniu w całości lub w części zdolności do czynności prawnej danej osoby. Wyróżniamy ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe.

Rozdzielność majątkowa przed sądem tylko z ważnych powodów

Rozdzielności majątkowej przez sąd może żądać każdy z małżonków. Może ona powstać wyłącznie z ważnych powodów. Rozdzielność majątkowa powstanie z dniem, w którym zapadł wyrok ją ustanawiający.

REKLAMA

Majątek osobisty małżonka

Majątek osobisty każdego z małżonków stanowią nie tylko przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Majątek osobisty stanowią także przedmioty majątkowe nabyte w drodze dziedziczenia, czy też darowizny.

Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Po narodzinach dziecka ojciec może skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, ale również z urlopu okolicznościowego i rodzicielskiego. Ponadto przysługuje mu opieka nad żoną po urodzeniu dziecka.

Kim jest asystent rodziny?

Asystentura rodziny to ważny element wsparcia rodziny. Znamy już wyniki programu asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2016.

Ustanowienie rozdzielnosci majatkowej przez sąd

Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Jak należy rozumieć ważne powody? Od jakiego momentu powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa?

Uzależnienie od gier i zakładów jako przyczyna ubezwłasnowolnienia

Rodziny osób uzależnionych od gier i hazardu niejednokrotnie stają się bezradne wobec trwonienia majątku przez ich bliskiego. Czy można coś zrobić od strony prawnej by temu zapobiec? Czy istnieją skuteczne środki prawne ochrony takiej rodziny? Pierwsze, co z reguły przychodzi na myśl, to możliwość ubezwłasnowolnienia uzależnionego od hazardu. Przyjrzyjmy się od strony prawnej, czy takie rozwiązanie będzie skuteczne.

Wyższe świadczenia rodzinne i progi dochodowe

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało Komisji Trójstronnej propozycje zmian w wysokości świadczeń rodzinnych oraz progów dochodowych.

Odwrócona hipoteka – plusy i ryzyka dla właścicieli i rodziny

Z dniem 15 grudnia 2014 r. zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 23 października 2014 r.o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. 2014 poz. 1585), (dalej „Ustawa”), która ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji odwróconego kredytu hipotecznego, zwanego potocznie odwróconą hipoteką.

Czy można zapobiec trwonieniu majątku przez osoby bliskie?

Problem ten w pierwszej kolejności dotyczy z reguły trwonienia majątku przez współmałżonka. Drugą sytuacją jest nieracjonalne gospodarowanie majątkiem przez osoby starsze, które często nie zdają sobie sprawy ze skutków finansowych podejmowanych przez siebie działań. Wreszcie może to także dotyczyć osób psychicznie chorych.

Zawarcie związku małżeńskiego poza USC – nowe przepisy od 1 marca 2015 r.

Od 1 marca 2015 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawa ta wprowadza wiele istotnych zmian. Jedną z nich jest umożliwienie zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego.

Odbiór korespondencji konkubenta

Prawo do odbioru korespondencji konkubenta (partnera), czyli osoby pozostającej w faktycznym związki partnerskim uregulowane jest jedynie na gruncie Prawa pocztowego. Czy osoby żyjące w związkach nieformalnych, tj. konkubinatach mogą wzajemnie odbierać swoją korespondencję (pocztę)?

Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków

Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków jest - na gruncie kodeksu postępowania cywilnego - możliwa, gdy małżonków łączy system wspólności majątkowej. Jak bronić się przed egzekucją ze wspólnego rachunku bankowego, jakie środki są zwolnione z takiego zajęcia?

Protokół przed zawarciem małżeństwa w Polsce a w Niemczech

Porównanie protokołów sporządzanych przed zawarciem małżeństwa w Polsce i w Niemczech ma na celu wskazanie różnic w mentalności ludzi, zamieszkujących te państwa. Dodatkowo coraz częściej zawierane są małżeństwa z obcokrajowcami, co również ma wpływ na wykonywane czynności związane z zawarciem małżeństwa.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, czyli ustanowienie rozdzielności majątkowej z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa ma miejsce wyjątkowo, w szczególności jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. Orzekając o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, sąd powinien mieć na uwadze interesy zarówno rodziny, jak i wierzycieli małżonków.

Podział majątku wspólnego małżonków

Podziału majątku wspólnego małżonków dokonać można zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, na wniosek jednej ze stron, sąd może orzec o kwestii podziału majątku wspólnego już w wyroku orzekającym rozwód, o ile przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernych trudności i zwłoki w postępowaniu. Co do zasady, przy podziale majątku wspólnego uwzględnia się stan majątku z chwili zniesienia współwłasności, a wartość tego majątku z chwili orzekania.

Ślub cywilny w plenerze – 1 tys. zł

Możliwość udzielenia ślubu cywilnego w plenerze, poza urzędem stanu cywilnego, przewiduje ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. W 2015 roku za ślub cywilny udzielony w plenerze zapłacimy tysiąc złotych, co będzie stanowiło dochód gminy.

Małżeństwo z obcokrajowcem - regulacje prawne

Małżeństwo z obcokrajowcem to zjawisko coraz bardziej powszechne. Proces globalizacji przyczynił się do zmian regulacji prawnych. Jakich formalności należy dopełnić, by zalegalizować związek małżeński z obcokrajowcem?

W czym pomoże konsul?

Mało kto zdaje sobie sprawę czym poza wydawaniem paszportów, zajmują się urzędy konsularne. Urząd konsularny może pomóc nam w wielu trudnych sytuacjach, należy tylko wiedzieć jakie posiada uprawnienia na terytorium państwa goszczącego. Warto posiadać taką wiedzę, zwłaszcza gdy jedziemy do państwa obcego w którym nikt z bliskich na nas nie czeka. Przed wyjazdem dobrze jest także zapisać sobie numer telefonu alarmowego do konsulatu.

Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?

Nagroda wygrana na loterii wchodzi w skład majątku wspólnego. Po rozwodzie podlega więc podziałowi pomiędzy obojga małżonków. Do majątku wspólnego nie wchodzą jedynie nagrody za osobiste osiągnięcia, a więc nagrody artystyczne, literackie, naukowe, techniczne oraz nagrody uzyskane na różnego rodzaju konkursach.

Związek partnerski - umowa

Wiele spraw da się uregulować w drodze odpowiednich umów. Pokazuje to m.in. przykład zawartej przed notariuszem tzw. umowy partnerskiej.

Zwiększenie ulg prorodzinnych

Jak wynika z planów rządowych przedstawionych przez premiera Donalda Tuska podatkowe ulgi prorodzinne na trzecie i kolejne dziecko zostaną zwiększone aż o 20 %. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1 668 do 2 000 złotych a na czwarte i kolejne z 2 224 do 2 700 złotych.

Ślub cywilny w plenerze 2015

Ślub cywilny w plenerze to rozwiązanie, którego wprowadzenie w 2015 roku zakłada projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego. Od 2015 roku będzie można udzielić ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze, w miejscu gwarantującym zachowanie powagi, doniosłości ceremonii a także bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Czy, kiedy i jak złożyć korektę zeznania podatkowego?

Korektę zeznania podatkowego (deklarację korygującą oraz pisemne uzasadnienie przyczyn korekty) można złożyć aż do dnia przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zeznania podatkowe za 2013 rok można więc korygować do końca 2019 roku.

Ulga internetowa

Ulga internetowa to możliwość odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków poniesionych w danym roku podatkowym na internet. Maksymalna wysokość ulgi internetowej to 760 zł rocznie na osobę. W 2014 roku ograniczony został krąg podmiotów uprawnionych.

Dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny to nowa pomoc finansowa dla tzw. odbiorców wrażliwych energii elektrycznej wprowadzona nowelizacją ustawy - Prawo energetyczne. W 2014 roku świadczenie to wyniesie maksymalnie 18,93 zł miesięcznie.

Wybór formy opodatkowania w 2014 roku

Do 20 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy mieli czas na dokonanie wyboru najbardziej optymalnej formy opodatkowania. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wybierają pomiędzy: opodatkowaniem na zasadach ogólnych, zryczałtowaną stawką a podatkiem liniowym. W przypadku zmiany dotychczasowej formy należy złożyć oświadczenie o rezygnacji do urzędu skarbowego.

Przymus i bojaźń w sensie prawnym a psychicznym

Przesłankami nieważności małżeństwa w świetle kościelnego procesu małżeńskiego są przymus i bojaźń przy jego zawieraniu. Oznacza to, że małżeństwo jest nieważne, jeżeli wystąpi któraś z przesłanek, nawet wywołana nieumyślnie.

Dlaczego nazwa "stwierdzenie nieważności małżeństwa"?

W codziennym języku sformułowanie rozwód kościelny bądź unieważnienie małżeństwa kościelnego często używane jest zamiast określeń stwierdzenie czy orzeczenie nieważności małżeństwa. Pierwsze sformułowania oznaczają, iż zawarty związek małżeński był przez jakiś czas ważny, drugie zaś, iż od początku mamy do czynienia z nieważnym związkiem małżeńskim. Spróbujmy się wspólnie zastanowić nad prawidłowością i konsekwencjami terminologii z Kodeksu Prawa Kanonicznego (dalej: KPK).

Zawarcie małżeństwa z cudzoziemcem

Ponad milionowa populacja Polaków pracujących w państwach Unii Europejskiej w sposób naturalny nawiązuje relacje zawodowe i osobiste z obywatelami innych państw. Sprzyja to pogłębianiu więzi, które nierzadko wieńczone są faktem zawarciem małżeństwa. Warto, zatem wiedzieć, jakie reguły warunkują skuteczność prawną związku małżeńskiego zawieranego przez obywateli polskich z partnerami z innych państw. Warto o nich pamiętać po to, by nie doszło do sytuacji, w której okazuje się, że związek małżeński nie istnieje lub jest nieważny.

Obowiązek współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym

Do obowiązków małżonków należy współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym. Chodzi o dokonywanie wszelkich czynności związanych istniejącą sytuacją majątkową małżonków. Jakie są skutki braku współdziałania?

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Małżonkowie, którzy złożyli pozew o rozwód mają prawo żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej, jeżeli zaistniały ku temu ważne powody. Rozdzielność majątkową można ustanowić na podstawie umowy zawartej z małżonkami bądź orzeczenia sądu.

Uważnienie małżeństwa

Zagłębiając się w problematykę kościelnego procesu małżeńskiego można zastanawiać się nad jedną z kwestii, a mianowicie: czy prawodawca przewiduje regulację w sytuacji nieważnie zawartego związku, gdy jednak strony nie chcą starać się o stwierdzenie jego nieważności.

Brak stanu rzeczy osądzonej w kościelnych procesach o niewazność małżeństwa

Wg Kodeksu Prawa Kanonicznego w sprawach dotyczących osób, a takimi sprawami są kościelne procesy o nieważność małżeństwa, nie ma tzw. stanu rzeczy osądzonej (kan. 1643 KPK). Innymi słowy: nawet, gdy w danej sprawie zapadły dwa jednobrzmiące wyroki, i to bez względu na to czy są one negatywne, czy nawet pozytywne, to także ten stan może ulec zmianie.

Biegli, oględziny i domniemania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

W procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa środkami dowodowymi mogą być opinie biegłych, oględziny oraz domniemania prawne. Czym charakteryzują się wymienione środki dowodowe?

Strony, świadkowie i dokumenty w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Najczęściej spotykanymi dowodami w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa są oświadczenia stron, przesłuchanie świadków oraz dowód z dokumentów. Czym charakteryzują się wspomniane środki dowodowe?

Dowody w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Decydując się na wniesienie skargi powodowej i rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa należy zastanowić się nad doborem materiału dowodowego. W niniejszym artykule przedstawione zostaną ogólne informacje dotyczące dowodów w procesie o nieważność małżeństwa.

Ochrona przed zobowiązaniami małżonka

Ochrona przed zaciąganymi przez małżonka zobowiązaniami jest możliwa. Można skutecznie obronić majątek przed zlicytowaniem na pokrycie zobowiązań, wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne, wykazując, że pozostaje się w faktycznej separacji lub zawarło się intercyzę.

Alkoholizm jako przyczyna nieważności małżeństwa

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego alkoholizm może być jedną z przyczyn nieważności małżeństwa.

Akta sądowe w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Pod pojęciem akt sądowych rozumiemy to, co zostało zebrane podczas kościelnego procesu małżeńskiego i co dotyczy istoty sprawy – tzw. akta sprawy, jak i procedury - akta procesowe . W obecnych rozważaniach zajmiemy się najczęstszym przypadkiem, w trakcie którego nie ma wyjątków, jeśli chodzi o kwestie zapoznania się z aktami. Z aktami mogą się zapoznać naturalnie obie strony procesowe, tj. strona powodowa oraz pozwana, jak również ich adwokaci czy pełnomocnicy.

Przymusowy ustrój majątkowy małżonków

Wprowadzenie przymusowego ustroju majątkowego polega na ustanowieniu przez sąd rozdzielności majątkowej. Ustanie jej powstaje na mocy orzeczenia sądu bądź w niektórych sytuacjach z mocy prawa. Pomimo ustanowienia przymusowego ustroju ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej.

Związki partnerskie w Europie

Różnice między krajami UE są pod tym względem ogromne, nie tylko w odniesieniu do oferowanych możliwości, ale także zakresu, w jakim związki partnerskie zawierane za granicą są uznawane (o ile w ogóle są uznawane).

Nie będzie ustawy o związkach partnerskich

Na etapie pierwszego czytania w Sejmie zakończyły się prace nad poselskimi projektami dotyczącymi związków partnerskich.

Jak zawrzeć ważne kościelne małżeństwo

Gdyby strony przed wstąpieniem w związek małżeński odpowiedziały sobie na te pytania, które sama stawiam, pisząc skargę powodową, wówczas uniknęłyby - kolokwialnie mówiąc - przykrości z nieudanego, i co więcej, nieważnego związku małżeńskiego.

REKLAMA