REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Finanse w parach - widać coraz większą równość [BADANIE]

Finanse są elementem każdego związku. Decyzje dotyczące pieniędzy wpływają na codzienne życie i odgrywają dużą rolę w budowaniu wspólnej przyszłości. Jak polskie pary podchodzą do podziału wydatków?

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie

Co robić, gdy drugi współmałżonek trwoni wspólny majątek? Co, gdy nie przyczynia się do jego powiększenia? Jak postąpić dla ochrony majątku na przyszłość przed ryzykownymi decyzjami biznesowymi drugiego współmałżonka? Jakim dokumentem jest intercyza? O tym oraz o innych kwestiach związanych z majątkiem współmałżonków, przeczytasz w tym artykule.

Podział majątku a prawa autorskie

W dzisiejszym świecie wiele osób zajmuje się szeroko rozumianą działalnością twórczą, której rezultatem są różnego rodzaju utwory, chronione przez prawo autorskie. Jeżeli zatem jesteś grafikiem komputerowym czy fotografem, albo to Twój małżonek/małżonka jest architektem bądź muzykiem, warto zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z prawem autorskim, które są niezwykle istotne również w sytuacji rozstania.

Wspólność ustawowa małżeńska

Większość małżeństw w Polsce związana jest wspólnością ustawową. W założeniu jest to najkorzystniejszy ustrój majątkowy, dlatego też jest preferowany przez polskie prawo. Jeżeli nie zdecydujesz inaczej, wspólność powstanie automatycznie w dniu zawarcia ślubu. Warto wiedzieć, jakie są konsekwencje wspólności majątkowej, która łączy Ciebie i Twojego małżonka. W tym artykule dowiesz się najważniejszych rzeczy, które są związane ze wspólnością ustawową. Co to jest wspólność ustawowa? Kiedy przestaje istnieć? Co należy do majątku wspólnego, a co do majątku osobistego? Skutki prawne wspólności majątkowej małżeńskiej są kluczowe zwłaszcza w sytuacji rozstania.

REKLAMA

Ślub w zakładzie karnym

Zakład karny nie należy do najromantyczniejszych miejsc na zawarcie ślubu. Czasem jednak niestety życie układa swój scenariusz w taki sposób, że sytuacja osobista nie pozwala komuś na zawarcie związku małżeńskiego w warunkach wolnościowych. Czy możliwe jest zawarcie ślubu w więzieniu i jak wygląda taka ceremonia?

Prawo do grobu i rezerwacja miejsca pochówku [ZMIANY]

Prawo do grobu i rezerwacja miejsca pochówku to kwestie, które obecnie budzą szereg wątpliwości. Jak zostaną uregulowane w nowych przepisach?

Długi w małżeństwie w praktyce

Wspólna odpowiedzialność małżonków za długi w małżeństwie zależy od wielu czynników. Czy intercyza zawsze chroni przed zadłużeniem?

Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków?

Czy dopuszczalna jest egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków? Co w przypadku, gdy wierzycielem jest tylko jeden z małżonków?

REKLAMA

Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

Upadłość a majątek małżonków - ważne zmiany

Co należy zrobić, aby małżeńska umowa majątkowa była skuteczna względem masy upadłości? O jakich ważnych zmianach warto wiedzieć?

Przymusowa rozdzielność majątkowa

Przymusowa rozdzielność majątkowa może powstać na skutek orzeczenia sądu. Kto i kiedy może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej?

Ślub online w 2021 r. – czy możliwy?

Ślub online w 2021 r. to rozwiązanie, które może interesować wielu przyszłych małżonków. Czy taka forma zawarcia małżeństwa jest jednak możliwa?

Ślub humanistyczny a prawo

Ślub humanistyczny i prawo nie idą w parze. Co należy zrobić, aby tego rodzaju ceremonia miała również skutki w sferze prawa cywilnego?

Podział obowiązków w małżeństwie

Podział obowiązków w małżeństwie może być źródłem wielu nieporozumień. Czy prawo reguluje kwestię podziału małżeńskich obowiązków? Co z wpływem podziału obowiązków na rozwód i orzeczenie o winie?

Związki partnerskie a epidemia - jakie kwestie można uregulować u notariusza?

Notariusze coraz częściej spotykają się pytaniami o możliwość uregulowania wzajemnych relacji w różnych rodzajach związków partnerskich. Jakie notarialne rozwiązania można zastosować w czasie epidemii?

Dzieci małżonka z poprzedniego związku – jakie prawa i obowiązki?

Często decydując się na małżeństwo z osobą, która posiada już dzieci z poprzedniego związku zastanawiamy się nad tym jakie przepisy prawne będą dotyczyły takiej rodziny. Czy ojczym lub macocha sprawują władzę rodzicielską nad dzieckiem? Jak wygląda kwestia alimentów czy traktowania dziecka?

Zgoda małżonka za zbycie firmy - czy jest konieczna?

Czy zbycie firmy bez zgody drugiego małżonka jest nieważne, jeśli małżonek o tym nie wiedział? Przepisy dość dobrze nie regulują tej kwestii, dlatego warto odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego.

Czy zapłacisz za upadłość małżonka?

Niekiedy zdarza się, że jeden z małżonków będący przedsiębiorcą boryka się z problemami, które zmuszają go do podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości. Wówczas należy zadać sobie pytanie: Czy wspólny majątek małżonków w przypadku upadłości jednego z nich wchodzi w skład masy upadłości? Czy rozdzielność majątkowa jest skuteczną ochroną małżonka?

Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii

Rozpatrując kwestię unieważnienia małżeństwa zwykle jako podstawową przyczynę wymienia się bigamię, która powinna być rozumiana jako pozostawanie przez jednego z małżonków w innym związku małżeńskim. Przy czym bez znaczenia jest forma zawarcia małżeństwa. Unieważnienie z powodu bigamii dotyczy zarówno małżeństw wyznaniowych, jak i cywilnych.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika - warunki, forma, właściwe przepisy

Kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Kto może zostać pełnomocnikiem? W jakiej formie udzielić pełnomocnictwa? Prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ślubu przez pełnomocnika.

Egzekucja przeciwko jednemu z małżonków z rachunku wspólnego - czy jest możliwa?

Czy egzekucja komornicza prowadzona wyłącznie przeciwko jednemu z małżonków posiadających wspólny rachunek bankowy jest możliwa? Należy pamiętać tu o zasadzie, zgodnie z którą egzekucja z majątku wspólnego małżonków może być prowadzona wyłącznie w przypadku, gdy małżonek zaciągnął zobowiązania za zgodą drugiego małżonka.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a majątek wspólny - uchwała SN

Sąd Najwyższy uznał, iż z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jednego z małżonków, gdy istnieje wspólność majątkowa, majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów oznacza w praktyce, iż do spraw konsumenckich należy stosować regulację właściwą dla spraw przedsiębiorców.

Umowa rozdzielności majątkowej między małżonkami - ważna w działalności gospodarczej

Coraz częściej małżonkowie podpisują wzajemną umowę majątkową (dawniej zwaną intercyzą), wprowadzając w swoim małżeństwie rozdzielność majątkową. To ważne przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą i ponoszących odpowiedzialność majątkową całym swoim majątkiem. Jak informują notariusze, wynika to ze wzrostu świadomości prawnej naszego społeczeństwa, ale też i z powodu coraz większego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Małżeństwo międzynarodowe - jakie formalności?

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z małżeństwem międzynarodowym, bardzo ważna jest potrzeba dokładnej regulacji prawa. Jakie przepisy regulują kwestie przedślubnych formalności?

Małżonkowie budują wspólny dom na działce żony lub męża

Czyją własnością będzie dom wybudowany wspólnie przez małżonków na działce żony lub męża? Do jakich rozliczeń dojdzie między małżonkami po rozwodzie?

Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą

Można spotkać pogląd, zgodnie z którym ustrój rozdzielności majątkowej powinien być rozważony przez małżonków prowadzących działalność gospodarczą, jednakże rozdzielność majątkowa może okazać się niekorzystna dla małżonka, który wychowuje dzieci i zajmuje się prowadzeniem domu. Z tego względu wskazuje się na lepszą alternatywę w postaci ustroju rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

Ślub osoby niepełnoletniej - co na to prawo?

Czy osoba niepełnoletnia może wziąć ślub? Co prawo mówi o minimalnym wieku dla zawarcia małżeństwa?

Związki jednopłciowe w Polsce i na świecie

Co polskie prawo mówi o małżeństwach jednopłciowych? W jakich krajach na świecie związki homoseksualne są legalne?

Nieruchomość obciążona hipoteką podczas podziału majątku małżonków - stanowisko Sądu Najwyższego

Jeśli podczas trwania małżeństwa małżonkowie trwają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej to po rozwodzie następuje podział ich majątku co do zasady w równych udziałach. Podział majątku wspólnego może być dokonany przed rozwodem, w trakcie sprawy rozwodowej, w czasie rozwodu, ale w osobnej sprawie oraz po rozwodzie.

Rozdzielność majątkowa a działalność gospodarcza – wady i zalety

Rozdzielność majątkowa jest jedynym z popularnych sposobów ochrony majątku małżonków, przed zobowiązaniami małżonka - przedsiębiorcy, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie, czy też podobny poziom bezpieczeństwa finansowego majątku współmałżonka można osiągnąć poprzez odpowiednie ,,wykorzystywanie w praktyce’’ przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczącego zarządu majątkiem wspólnym?

Podział majątku przed rozwodem

Czy podział majątku przed rozwodem jest możliwy? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak go dokonać oraz ile to kosztuje.

Podział majątku u notariusza a kredyt hipoteczny

Zdaniem ekspertów w przypadku zaciągnięcia przez małżonków wspólnego kredytu hipotecznego warto podziału majątku dokonać przed notariuszem. Jednak o tym, kto będzie po rozwodzie spłacał raty kredytu decyduje wierzyciel.

Podział majątku dorobkowego – jak ustalić czy zakupiona rzecz wchodzi w skład majątku wspólnego?

Sprawy o podział majątku są przeważnie sprawami skomplikowanymi i budzącymi sporo wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o ustalenie czy dany składnik należy do majątku wspólnego. Najlepszym dowodem tego są liczne orzeczenia Sądu Najwyższego rozstrzygające rozterki sądów pojawiające się w toku prowadzenia spraw działowych. W jednej z ostatnich uchwał SN stwierdził, że w przypadku nabycia przedmiotu za środki pochodzące z różnych mas majątkowych małżonków, nabyta rzecz w odpowiednich udziałach wejdzie zarówno do majątku osobistego jak i majątku wspólnego małżonków, chyba że jedno ze świadczeń miało charakter nakładu.

Zarząd majątkiem wspólnym małżonków

W jaki sposób małżonkowie zarządzają majątkiem wspólnym? Kto rozstrzyga sprawy sporne?

Małżeństwo polsko-ukraińskie w praktyce prawnika (wywiad)

Małżeństwa polsko-ukraińskie są coraz popularniejsze. „Przekrój spraw związanych z obywatelami Ukrainy nie różni się w sposób istotny od problemów, jakie mają Polacy. Są to oczywiście sprawy rozwodowe, konflikty o dzieci, kwestie związane z uregulowaniem sytuacji majątkowej małżonków" - przekonują Adwokat Ukriański Iryna Myzyna i radca prawny Bartosz Kowalak z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Kacprzak - Kowalak w Poznaniu. W jaki sposób prawo reguluje relacje rodzinne małżeństw binacjonarnych?

Ślub w plenerze a prawo

Śluby w plenerze są dozwolone przez prawo. Chociaż większość Polaków wierna jest tradycji zawierania małżeństwa w kościele, to coraz częściej decydujemy się na wybór innego urokliwego miejsca.

Zmiana nazwiska po ślubie - aktualizacja danych osobowych w dokumentach

Zmiana nazwiska po ślubie oznacza konieczność wymiany dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, dowód rejestracyjny pojazdu. W jaki sposób zaktualizować dane osobowe po ślubie?

Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

Decydujące znaczenie dla przynależności określonego przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego małżonków ma czas jego nabycia w relacji do czasu powstania wspólności majątkowej małżeńskiej oraz pochodzenie środków przeznaczonych na jego nabycie. Co to oznacza d;a małżonków?

Ustawowa wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową.

Wpływ ustanowienia rozdzielności majątkowej na stosunki majątkowe małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, w tym rozdzielność z wyrównaniem dorobków, przy czym umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Małżeństwa osób tej samej płci są niedopuszczalne w Polsce

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zarejestrowanie w Polsce małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci jest niedopuszczalne. Zgodnie z polską konstytucją małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

Dodatek energetyczny - 2018/2019 r.

Dodatek energetyczny to pewna forma rekompensaty kosztów ponoszonych z tytułu opłat za energię elektryczną. Do końca kwietnia 2018 r. będą obowiązywać zwiększone stawki, które zaczęły obowiązywać już w maju 2017 r.  

W Austrii od 2019 r. możliwe będą małżeństwa jednopłciowe

Najpóźniej od początku 2019 r. w Austrii pojawi się możliwość zawarcia małżeństwa z partnerem tej samej płci. Jest to wyniki orzecznictwa austriackiego Trybunału Konstytucyjnego, który za dyskryminujące uznał to, że na chwilę obecną możliwość zawarcia małżeństwa mają tylko partnerzy różnej płci.

Czy 16-latka może wyjść za mąż?

W polskim prawie zasadą jest to, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby pełnoletnie. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Sprawdź o czym mowa!

Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Czy jest to ślub cywilny czy kościelny wymaga odpowiedniego przygotowania.

Ubezwłasnowolnienie - czym jest oraz jaka obowiązuje procedura

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawa cywilnego. Polega ono na ograniczeniu w całości lub w części zdolności do czynności prawnej danej osoby. Wyróżniamy ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe.

Rozdzielność majątkowa przed sądem tylko z ważnych powodów

Rozdzielności majątkowej przez sąd może żądać każdy z małżonków. Może ona powstać wyłącznie z ważnych powodów. Rozdzielność majątkowa powstanie z dniem, w którym zapadł wyrok ją ustanawiający.

Majątek osobisty małżonka

Majątek osobisty każdego z małżonków stanowią nie tylko przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Majątek osobisty stanowią także przedmioty majątkowe nabyte w drodze dziedziczenia, czy też darowizny.

Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Po narodzinach dziecka ojciec może skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, ale również z urlopu okolicznościowego i rodzicielskiego. Ponadto przysługuje mu opieka nad żoną po urodzeniu dziecka.

Kim jest asystent rodziny?

Asystentura rodziny to ważny element wsparcia rodziny. Znamy już wyniki programu asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2016.

REKLAMA