REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o usługę turystyczną - treść

Umową o świadczenie usług turystycznych jest umowa z biurem podróży dotycząca wykupienia wycieczki, wczasów, kolonii czy obozu. Konsument powinien zwrócić uwagę czy jest ona sporządzona w formie pisemnej.

Kiedy roszczenia się przedawniają

Przedawnienie jest jednym z trudniejszych zagadnień prawa cywilnego. Wiąże się ono zawsze z upływem czasu. Powoduje natomiast, że strona zobowiązana do świadczenia nie musi go spełniać.

Handel lekami w sieci

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych OTC (tj. wydawanych bez recepty) przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne jest dopuszczalna. Sprzedażą detaliczną leków bez recepty mogą trudnić sie tylko uprawnione podmioty.

Alkohol w Internecie

Mimo oferowania przez niektóre sklepy internetowe napojów alkoholowych prawo nie zezwala na ich sprzedaż w Internecie.  

REKLAMA

Niedostarczona przesyłka

Kwestia odpowiedzialności sprzedawcy za towar po wydaniu rzeczy przewoźnikowi jest problematyczna. Oto kilka najistotniejszych informacji, jakie mogą przydać się konsumentowi, który zamówił towar przez Internet i nie otrzymał paczki albo dotarła ona uszkodzona.

E-sprzedawca odpowiada za towar niezgodny z umową

Na takich samych zasadach jak sprzedawca trudniący się sprzedażą bezpośrednią  odpowiada przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy. Za towar niezgodny z umową odpowiada przez dwa lata od momentu jego wydania.

Towar zakupiony w sklepie internetowym nie zawsze można oddać

W przypadku zawarcia umowy na odległość można odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.

SPAM, czyli niechciane informacje

Jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla administratorów sieci, ale również dla zwykłych konsumentów.

REKLAMA

Jakie zagrożenia mogą nas spotkać w Internecie?

Problem bezpieczeństwa Internetu jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na świadomy rozwój społeczeństwa informatycznego, ale także konsumpcyjnego.

Niedozwolone postanowienia umowne w umowach deweloperskich

Na podstawie raportu z kontroli wzorców umownych stosowanych w umowach deweloperskich, sporządzonego przez Urząd Ochrony Konurencji i Konsumentów, można przedstwaić listę najczęsciej spotykanych postanowień umownych wykorzystywanych na rynku  nieruchomości.

Niedozwolone klauzule umowne występujące w umowach o kredyt hipoteczny

Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na nieruchomości sprawia, że konsumenci coraz liczniej zawierają umowy za bankami o kredyty hipoteczne. Rosnące zainteresowanie oraz dynamiczny rozwój tegoż rynku skłania do bliższej analizy sytuacji konsumentów jako kredytobiorców. Oto niektóre z najczęściej stosowanych klauzul, które budzą wątpliwości ze względu na ich sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenia interesów konsumentów.

Czy przedsiębiorca stosujący klauzule niedozwolone może zostać ukarany

Zakazane jest stosowania klauzul umownych uznanych prawomocnym wyrokiem sądu za niedozwolone i wpisanych do rejestru klauzul prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Czy można stosować klauzule niedozwolone wpisane do rejestru

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, na podstawie prawomocnych wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mimo, iż nie jest on źródłem powszechnie obowiązującego prawa w Polsce, to stosowanie postanowień wpisanych do tegoż rejestru jest zakazane.

Co zrobić jeśli w naszej umowie znajduje się niedozwolona klauzula

Jeśli konsument ma słuszne przypuszczenia, że w umowie oferowanej przez przedsiębiorcę znajdują się niedozwolone postanowienia umowne, czyli tzw. klauzule abuzywne, powinien jak najszybciej zwrócić na to uwagę swojemu kontrahentowi i próbować z nim negocjować. Jeśli to nie pomoże można zmienić przedsiębiorcę.

Katalog niedozwolonych klauzul umownych

Każde postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Umowa zlecenia najczęściej kojarzona jest z umową między pracodawcą a pracownikiem. Jednakże z umową zlecenia mamy do czynienia także, gdy zawieramy umowę ze szkołą językową, z uczelnią wyższą bądź z operatorem telewizji kablowej. W jakiej sytuacji można ją wypowiedzieć?

Przedłużający się remont mieszkania

Zawarcie umowy zobowiązującej wykonawcę do dokonania prac remontowych w mieszkaniu jest uznawane jako zawarcie umowy o dzieło. Są to tzw. umowy rezultatu ponieważ mają one doprowadzić do powstania określonego dzieła (nie będącego rzeczą ruchomą), które w chwili zawarcia umowy nie istnieje.

Zwrot towaru

Możliwość zwrotu towaru to doskonałe rozwiązanie sytuacji, gdy zrobimy zakupy pod wpływem impulsu albo bardzo przekonującego sprzedawcy.

Zadatek

Jest to suma pieniędzy dana drugiej stronie (przedsiębiorcy) przy zawarciu umowy. Ma ona charakter zabezpieczający.

Kara umowna

Kara umowna ma funkcje odszkodowawcze. Dla swej ważności musi być określona w umowie.

Oferta

Jest to przedstawienie propozycji zawarcia umowy jaką przedsiębiorca składa konsumentowi. Zazwyczaj jest ona w formie pisemnej. Musi ona jednak zawierać istotne postanowienia tej umowy.

Wzorzec umowy

Jest to sporządzony w formie pisemnej wzór postanowień umowy, który przedsiębiorca przedstawia konsumentowi w celu zawarcia umowy.

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Są to praktyki stosowane przed przedsiębiorców w stosunku do konsumentów.

Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Są to bezprawne praktyki przedsiębiorców, które wymierzone są w stosunku do nieograniczonej liczby konsumentów.

Niedozwolone klauzule umowne

Niedozwolone postanowienia umowne dotyczą tylko umów z konsumentami. Taką nazwą określa się te klauzule zawarte w umowie, które nie były wcześnie negocjowane z konsumentem. To z kolei stwarza ryzyko, że nie będą one korzystne dla klienta.

Odstąpienie od umowy

Od umów pewnego rodzaju strony mogą odstąpić. Musi to być jednak przewidziane w ustawie albo w samej umowie.

Przedsiębiorca

Jest to zarówno osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca w imieniu własnym działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami mogą być również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie w jakim wykonują działalność gospodarczą.

Konsument

W bardzo szerokim znaczeniu można sklasyfikować konsumenta jako stronę umowy nabywającą jakąś rzecz lub usługę.  Jednakże podmiotem tym może być jedynie osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością zawodową lub gospodarczą.

Która cena jest prawidłowa

Zdarzają się czasem przypadki, że satysfakcjonująca dla nas cena towaru zamieszczona na półce ulega zmianie gdy przychodzi do płacenia w kasie.

Reklama wprowadzająca w błąd

Reklama wprowadzająca w błąd jest uznawana za czyn nieuczciwej konkurencji i nieuczciwą praktykę rynkową. Jest to ograniczenie dla reklamy, w której zasadniczo wszystkie chwyty są dozwolone, by zachęcić klientów do zakupów.

Czy zawsze trzeba iść do serwisu

Pierwszą myślą jaka pojawia się w przypadku zauważenia, że posiadany przez nas towar jest wadliwy jest: trzeba złożyć reklamacje w serwisie. Ale przecież nie zawsze jesteśmy skazani na gwarancje. Możemy złożyć reklamacje również w sklepie, w którym zakupilismy wadliwy produkt.

Obowiązki leasingobiorcy

Umowa leasingu od stosunkowo niedługiego czasu funkcjonuje w obrocie gospodarczym. Od jeszcze krótszego w Kodeksie cywilnym. Warto zatem przybliżyć obowiązki leasingobiorcy.

Zapłata przy umowie o dzieło

Umowa o dzieło jest umową odpłatną i wzajemną. Oznacza to, że zamawiający w zamian za wykonane dzieło musi zapłacić przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie.

Czy każdą umowę należy zawierać na piśmie

Nie. Nie każdą umowę trzeba zawierać na piśmie. Są jednak takie umowy, które muszą być koniecznie zawarte w formie pisemnej. W innym wypadku bowiem są nieważne i nie rodzą żadnych skutków prawnych. Są też takie, które muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.  

Czym dzierżawa różni się od leasingu

Zarówno umowa dzierżawy jak i umowa leasingu pozwala na korzystanie z rzeczy. Jednakże mimo tego pozornego podobieństwa obydwie umowy różnią się od siebie.

Czy wynajmujący ma prawo zająć rzeczy najemcy

Kiedy najemca nie płaci czynszu wtedy wynajmujący może ustanowić zastaw na rzeczach, należących do najemcy. Jest to działanie które ma zabezpieczać interesy wynajmującego. A co najważniejsze jest zgodne z prawem.

Wróciła moda na całoroczne domy z drewna

Wysokie ceny domów z cegły i pustaków spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wznoszenie domów z drewna. Jakie są wady i zalety domów z drewna?

Jak uniknąć VAT przy umowach o dzieło i zlecenia?

Osoby pracujące na umowę zlecenia lub o dzieło unikną VAT, jeżeli umówią się ze zlecającym, że będzie on odpowiadał wobec osób trzecich za wykonane czynności. Jednocześnie muszą ustalić warunki wykonywania pracy oraz wynagrodzenia.

Najem lokalu pod działalność gospodarczą

Osoba, która zamierza prowadzić działalność handlową w wynajętym lokalu, musi zadbać, by w umowie najmu znalazły się klauzule zabezpieczające jej prawa. Przede wszystkim powinna zwrócić uwagę na zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy i podwyższenia stawki czynszu.

Jak napisać zgłoszenie reklamacji

Warto domagać się, aby przedstawiciel biura podróży potwierdził przyjęcie reklamacji poprzez złożenie podpisu wraz z datą na egzemplarzu, który zachowamy dla siebie (obowiązek potwierdzenia ma zawsze pilot wycieczki – gdy składamy reklamację w czasie trwania imprezy). Nie będzie wówczas wątpliwości, kiedy złożyliśmy reklamację i jakie były nasze zarzuty i żądania.

Czy sprzedaż na aukcjach internetowych wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej

Nie musisz prowadzić działalności gospodarcze, żeby móc handlować na Alegro. Z czego to wynika wyjaśnia rzecznik prasowy portalu Alegro.pl

Zgłoszenie reklamacji imprezy turystycznej

Zmiana programu zwiedzania czy miejsca zakwaterowania, opóźniony wyjazd lub powrót do kraju, mniejsza, niż przewidziana w umowie, ilość posiłków to często zdarzające się w praktyce sytuacje. Aby uzyskać odszkodowanie trzeba zgłosić reklamację imprezy turystycznej.

Kiedy najem rozliczać jak działalność gospodarczą

Przychód z najmu może być kwalifikowany zarówno jako przychód ze źródła najem, jak i przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik ma tu wybór w jaki sposób się rozliczy. Ograniczeniem jest jednak skala zjawiska.

Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu

Umowa użyczenia zawarta przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej powoduje powstania przychodu i rodzi obowiązek podatkowy. Wyjątek ma miejsce gdy przedsiębiorca używa rzeczy osoby najbliższej.

Jak banki obliczają zdolność kredytową

Coraz częściej bierzemy kredyty. Dlatego też popularne stało się pojęcie „zdolność kredytowa”. Co to właściwie jest i od czego zależy.

Jeden tańszy kredyt zamiast kilku droższych

Polacy bardzo chętnie zaciągają krótkoterminowe kredyty gotówkowe, często mało racjonalnie korzystają z kart kredytowych, które banki wydają z limitami wyższymi od bieżących dochodów klienta. W efekcie wysokość rat może wzrosnąć do takiego poziomu, że normalne funkcjonowanie kredytobiorcy okaże się niemożliwe. Wtedy trzeba konsolidować długi i obniżać miesięczną ratę.

Kiedy od umowy zlecenia nie trzeba płacić składek?

Rośnie liczba osób zainteresowanych zawieraniem umów cywilnoprawnych. Podpisując takie umowy, można w określonych sytuacjach uniknąć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jak liczyć terminy wypowiedzenia

Aby rozwiązać umowę najmu trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. Termin wypowiedzenia może być zapisany w umowie albo może wynikać z ustawy. Rodzi się jednak pytanie jak obliczać poszczególne terminy.

Kiedy można wypowiedzieć najem

Umowa najmu jest umową zawieraną na pewien okres czasu. Aby wcześniej rozwiązać taką umowę trzeba ją wypowiedzieć. Tylko kiedy można to zrobić?

Czy kredyt hipoteczny można przeznaczyć jedynie na zakup mieszkania

Kredyt hipoteczny przeważnie służy zdobyciu środków na kupno mieszkania. Kredyt hipoteczny może być też przeznaczony na każdy inny cel. Istotą takiego kredytu jest to aby zabezpieczeniem takiego kredytu był wpis do hipoteki.

REKLAMA