REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Abonent

Problemy z usługami telekomunikacyjnymi

Jak wynika z danych warszawskiego rzecznika konsumentów, najwięcej kłopotów przysparzają konsumentom sprawy telekomunikacyjne. W 2008 r. stanowiły one prawie 1/5 wszystkich porad udzielonych przez stołecznego rzecznika.

Ile kosztuje mobilny Internet

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadził analizę cen usług bezprzewodowego dostępu do Internetu. Pod lupę wzięto PTK Centertel, PTC, Polkomtel i P4.

Regulamin tylko z umową

Podpisując mowę z operatorem telewizji najczęściej podpisujemy kilka dokumentów. Niezwykle ważne jest zapoznanie się z nimi wszystkimi.

REKLAMA

Odłączony telefon

Odłączono mi telefon za niezapłacony rachunek. Było to zwykłe przeoczenie ok.2 miesięcy od wystawienia rachunku. Czy po tak krótkim okresie czasu zalegania z opłatą, operator ma prawo odłączyć abonenta od usługi? Czy mam prawo żądać wykazu połączeń? Moim zdaniem rachunek znacznie przekracza kwotę, którą ”wydzwoniłam”.

Konkurs na najlepsze teksty o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezes UOKiK wraz z Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oraz Instytutem Dziennikarstwa UW zaprasza przedstawicieli mediów do udziału w konkursie „Libertas et Auxilium”. Laureaci nagród otrzymają 10 tys. złotych brutto.

Samochody Honda Jazz produktami niebezpiecznymi?

Przedsiębiorca Honda Poland Sp. z o. o. powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Honda Jazz wyprodukowane w Chinach w 2008 roku (rok modelowy 2009) mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Zasadniczym sposobem rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas nieokreślony jest wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia zależy od czasu jaki się przepracowało u danego pracodawcy.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Umów o pracę zawartych na czas określony co do zasady nie można wypowiadać. Zasadniczym sposobem rozwiązania takiej umowy jest upływ czasu, na który umowa była zawarta. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Co warto wiedzieć o umowie agencji

Coraz częściej świadczymy usługi na podstawie umowy agencyjnej. Umowa ta jest coraz bardziej popularna w Polsce dlatego też warto wiedzieć o niej coś więcej.

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Kto bez zlecenia prowadzi cudze sprawy ten powinien działać z korzyścią osoby, której sprawę prowadzi, i zgodnie z jej prawdopodobną wolą a przy prowadzeniu spraw powinien zachowywać należytą staranność.

Hotelowa kradzież

Podczas ostatniego urlopu zdarzyła mi się niemiła sytuacja. Z pokoju hotelowego skradziono mi biżuterię. Do kogo powinnam skierować roszczenie: do biura podróży czy właściciela hotelu? W recepcji zauważyłam tabliczkę z napisem informującym, iż hotel nie odpowiada za rzeczy wniesione do hotelu.

Co warto wiedzieć o umowie spedycji

Istotą spedycji jest zastąpienie użytkowników transportu w wykonywaniu rozmaitych czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu transportowego przesyłki. Art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego określa przedmiot umowy spedycji jako świadczenie polegające albo na wysyłaniu przesyłki, albo na odbiorze przesyłki, jak również może być to wysyłanie i odbiór przesyłki. Umową spedycji natomiast nie mogą być objęte usługi, które pozbawione są charakteru spedycyjnego (np. usługa przewozowa).

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Każdą umowę, w tym również umowę o pracę, można rozwiązać na podstawie porozumienia stron. Taki sposób zakończenia stosunku pracy zależy tylko i wyłącznie od woli pracownika i pracodawcy.

Rękojmia za wady

Korzystając z atrakcyjnej ceny zakupiłam aparat fotograficzny na jednej z internetowych aukcji. Sprzedawcą nie był sklep. Poza ceną skusiła mnie opcja bezpośredniego druku w aparacie. Po otrzymaniu towaru okazało się, że niby wszystko jest bez zarzutu, jednak nie ma możliwości bezpośredniego druku, o czym sprzedawca zapewniał. Jakie prawne środki ochronne przysługują mi w tej sytuacji? Jeden ze znajomych wspomniał o rękojmi za wady. Na czym ona polega?

Brak odpowiedzi na reklamację

Ostatnio złożyłam reklamację dotyczącą rachunku telefonicznego. Minął już miesiąc, a ja nadal nie otrzymałam odpowiedzi. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Czy w przypadku braku odpowiedzi na reklamację uznaje się, że została ona pozytywnie rozpatrzona?

Nieprawidłowości w umowach ze szkołą językową

Na portalu znalazłam artykuł dotyczący umowy z uczelnią wyższą. Czy zasady dotyczące tej umowy mają również zastosowanie do umów ze szkołami językowymi. Jakie nieprawidłowości najczęściej pojawiają się w tego typu umowach?

Nieprawidłowości w umowach ze szkołą językową

Na portalu znalazłam artykuł dotyczący umowy z uczelnią wyższą. Czy zasady dotyczące tej umowy mają również zastosowanie do umów ze szkołami językowymi. Jakie nieprawidłowości najczęściej pojawiają się w tego typu umowach?

Umowa z zakładem energetycznym

Sprzedaż, dystrybucja, sieci, instalacje i urządzenia. To tylko podstawowe hasła jakie powinieneś znać zawierając umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Sprawdź co musisz wiedzieć.

Wzory umów

Kierownik budowy

Inwestor

Ciepło

Energia

Przedsiębiorstwo energetyczne

Umowa roboty budowlane

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę

Zbiorowe odprowadzanie ścieków

Urządzenia wodociągowe

Urządzenie pomiarowe

Urządzenia kanalizacyjne

Urządzenia kanalizacyjne - sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki oraz przepompownie ścieków.

Ścieki

Przyłącze wodociągowe

Przyłącze kanalizacyjne

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne

Odprowadzanie ścieków

Do podstawowych usług komunalnych, należących do zadań własnych gminy, zalicza się m.in. odprowadzanie ścieków. Przedsiębiorca chcący prowadzić działalność w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków musi uzyskać zezwolenie. Sprawdź jak zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.

Reklamacje i odwołania

Jeżeli konsument został pozbawiony prądu lub nie zgadza się z wysokością naliczonej mu opłaty za dostarczoną energię elektryczną, kwestionując ilość pobranego prądu, ma możliwość złożenia reklamacji do zakładu energetycznego.

Czy można wstrzymać dostawę energii elektrycznej

Dostawa energii powinna być świadczona przez przedsiębiorstwo energetyczne w sposób ciągły. Może się jednak zdarzyć, że dostawy zostaną wstrzymane, a odbiorcy nie będą mieli w swoich domach prądu przez jakiś czas.

Odpowiedzialność za wadliwość materiałów

Przeprowadzam remont domu polegający na ociepleniu budynku oraz położeniu nowych tynków. Wynająłem firmę wykonującą tego typu prace, jednak materiały do wykonania elewacji dostarczyłem sam. Po otynkowaniu 3 ścian w elewacji zaczęły występować wady. Po zbadaniu sprawy okazało się, że dostarczone przeze mnie materiały nie nadawały się do położenia na zastosowane materiały ocieplające budynek. Czy mimo mojego błędu mogę pociągnąć do odpowiedzialności wykonawcę?

Wadliwe wykonywanie robót budowlanych

Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Kiedy mniej więcej połowa prac była już wykonana w czasie deszczowej pogody okazało się, że dach przecieka w miejscach gdzie powinien być już całkiem szczelny. Zwróciłem na to uwagę wykonawcy lecz ten nie wyraził większego zainteresowania problemem. Obawiam się, że prace wykonywane są w sposób nieprawidłowy i zaczynam tracić zaufanie do wykonawcy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Czy można podnieść cenę usługi

Skorzystałam z usług szewca szyjącego buty ślubne na zamówienie. Przedstawiłam projekt i wspólnie z szewcem ustaliłam całkowity koszt wykonania butów. Przy odbiorze spotkała mnie niemiła niespodzianka, gdyż szewc kazał mi zapłacić o 100 zł więcej ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac. Czy można w ten sposób podnieść cenę?

Źle wykonana usługa u szewca

Niedawno oddałam buty do szewca. Naprawa polegała na przyklejeniu podeszwy do butów. W zeszłym tygodniu jedna podeszwa znów się odkleiła mimo iż obuwie użytkowałam w normalny sposób. Czy mogę reklamować tego typu usługę w taki sam sposób jak reklamuje się towar u sprzedawcy?

Co to jest umowa zlecenie

W codziennym życiu zawieramy bardzo dużo umów różnego rodzaju. Kupujemy sprzęty, żywność, naprawiamy samochód, ale także zawieramy umowy ze szkołą językową czy też ze szkołą nauki jazdy. Umowy tego fachowo nazywają się umowami zlecenia. Spójrz czym one się charakteryzują.

Różnice między zaliczką a zadatkiem

Pojęcie zaliczki nie jest równoznaczne z zadatkiem, a różnica pomiędzy nimi sprowadza się do funkcji, jakie prawo nadaje obu tym instytucjom prawnym. Obydwie, to kwoty wpłacane na poczet wykonywanej w przyszłości usługi, dlatego wiele osób uważa, że zaliczka i zadatek to pojęcia zamienne. A to nieprawda. Uogólniając, możemy stwierdzić, iż zadatek ma charakter bezzwrotny, w przeciwieństwie do zaliczki.

Umowa z gazownią

Artykuł 4 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne nakłada na gazownię obowiązek aktualizacji wszystkich umów sprzedaży paliwa gazowego zawartych przed 1 lipca 2007 roku. Na przepisanie umów gazownia i klienci mają czas do końca 2009 roku. Obowiązek wynika stad, że zmieniły się unijne i polskie przepisy. Nowe umowy - z punktu widzenia odbiorców - niczego nie zmieniają. Są konieczne - bo wymagają tego nowe przepisy.

Co jest ofertą

Kiedy możemy poczytywać daną informację za ofertę? Czy ogłoszenie w Internecie o sprzedaży samochodu może stanowić ofertę w rozumieniu przepisów prawa cywilnego?

Czy zakład wodociągowy może wstrzymać dostawy wody mimo dokonywania regularnych płatności

Jestem właścicielką mieszkania w bloku spółdzielczym. Ostatnio zdarzyła się dość długa przerwa w dostawie wody. Rachunki płacę regularnie, nie zauważyłam też żadnej awarii w okolicy. Gdy zadzwoniłam do przedsiębiorstwa wodociągowego poinformowano mnie, że spółdzielnia zalegała z płatnościami co powodowało wstrzymanie dostaw wody. Czy fakt , że ja reguluję opłaty mieszkaniowe w terminie nie ma w takiej sytuacji znaczenia?

Czy umowę trzeba sporządzić pisemnie?

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w sytuacji spornej są trudności z udowodnieniem na co strony umowy między sobą uzgodniły. Wynika to z tego, że w większości przypadków umowy nie są sporządzone w formie pisemnej.

Światowy Dzień Konsumenta

Światowy Dzień Konsumenta obchodziliśmy po raz dwudziesty szósty 15 marca 2009 roku. "Konsument i jego rzecznik" - pod takim hasłem świętowaliśmy w Polsce. Była to okazja do przypomnienia sobie o tym, jakie my - konsumenci mamy prawa i kto nam może pomóc w ich egzekwowaniu.

Parę słów o usługach komunalnych

W dzisiejszych czasach nie potrafimy już wyobrazić sobie życia bez bieżącej wody w domu, czy systemów odprowadzających ścieki. Jednak rzadko, który Kowalski wie, kto odpowiada za te nasze drobne dogodności życia codziennego i na jakich zasadach.

REKLAMA