REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kolorowe włosy - czy to bezpieczne

Farbujemy włosy lub robimy sobie pasemka czy balejaż. Jeżeli dzięki temu chcemy uzyskać nowy wygląd, możliwe, że dostaniemy więcej niż się spodziewamy.

Odpowiedzialność hotelarza za rzeczy wniesione do hotelu

Korzystając z usług hotelowych sprawdźmy, jaki to rodzaj obiektu i jaką ma kategorię oraz w jakim zakresie świadczy usługi.

Co powinny zawierać etykiety szamponów i kremów

Zawartość etykiet kosmetyków bardzo często decyduje o tym, czy konsument zakupi dany produkt czy nie. Niestety informacje zawarte na opakowaniu są często nieczytelne dla konsumenta. Mimo że przepisy regulujące te kwestie obowiązują od pewnego czasu, nadal wielu konsumentów nie wie, co one oznaczają.

Wynajem samochodów za granicą

Chętnie korzystamy z wypożyczalni samochodów za granicą, gdyż można więcej zobaczyć, samochodem dociera się łatwiej i wygodniej, nie ma ograniczeń charakterystycznych dla wycieczki, można zatrzymać się w dowolnym miejscu. Wynajmując samochód warto znać kilka reguł.

REKLAMA

Rzecznik konsumentów pomoże w reklamacji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że w zeszłym roku rzecznicy konsumentów sporządzili ponad 1600 pozwów, do sądów skierowali ponad 870 dochodząc praw poszkodowanych klientów. 557 spraw zakończyło się pozytywnie, ponad 230 jest jeszcze w toku.

Umowa spółki partnerskiej

Zakładając każdy rodzaj spółki należy najpierw zawrzeć stosowną umowę. Tak samo jest przy okazji spółki partnerskiej. W ostatnim czasie zmieniły się przepisy ksh odnośnie tego typu umów.

Odnowienie długu

Odnowienie inaczej określane jako nowacja uregulowane zostało w kodeksie cywilnym w art. 506 i 507. Jest to umowa pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, na mocy której dłużnik zobowiązuje się świadczyć co innego niż był zobowiązany lub do świadczenia tego samego lecz na innej podstawie prawnej. W wyniku odnowienia w miejsce poprzedniego długu powstaje nowy.

Jak wybrać szkolną wyprawkę, czyli nie kupuj kota w worku

Nie wybierajmy przyborów szkolnych dla naszych dzieci kierując się tylko ceną. Warto wiedzieć jak unikać produktów, które mogą okazać się szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Prezentujemy rady specjalistów z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

Umowa przechowania

Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Umowa zamiany

Umowa zamiany to jedna z umów występujących w kodeksie cywilnym. Na podstawie tej umowy następuje przeniesienie prawa własności.

Jak zmienić umowę

Zdarza się, że zawarliśmy umowę ale po jakimś czasie chcemy ją zmienić. Nie wiemy często jak to zrobić, czy spisywać nową umowę czy poprawiać starą, czy może sporządzić aneks do już podpisanej umowy. Każdy z tych sposobów jest dopuszczalny. Wszystko jednak zależy od tego jaką umowę podpisaliśmy.

Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty to szczególny rodzaj sprzedaży uregulowany w kodeksie cywilnym. Sprzedaż na raty charakteryzuje się tym, iż dokonywana jest w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, a kupującym jest osoba fizyczna.

Franczyza

Franchising to jeden z pomysłów na rozkręcenie własnego biznesu. Jest to również jedna z umów nienazwanych ale bardzo popularnych w obrocie gospodarczym.

System opieki zdrowotnej w Szwecji


Osoby, które chcę zamieszkać i pracować w Szwecji muszą liczyć się z tym, że będą potrzebowały pomocy lekarskiej. Warto zapoznać się podstawowymi zasadami jej udzielania.

Wadliwe pełnomocnictwo

Czynność prawna podjęta przez pełnomocnika nie mającego (de facto) umocowania nie musi być nieważna- może zostać potwierdzona przez rzekomego mocodawcę (jest czynnością prawną kulejącą).

Zwrot wydatków za podróż

Występując w sądzie w charakterze świadka można liczyć na zwrot wydatków poniesionych w ramach stawiania się w sądzie. Można również uzyskać rekompensatę za utracony zarobek.

Przebieg rozprawy-krok po kroku

Dla wielu osób wizyta w sądzie nie kojarzy się najlepiej, nie wiedzą czego się spodziewać, jaki przebieg ma rozprawa i jakie pytania mogą paść podczas przesłuchania.

Czym jest sąd grodzki?

Sąd grodzki jest wydziałem sądu rejonowego. Może być utworzony w jego siedzibie, lub poza nią, jako wydział zamiejscowy.

Zadatek a zaliczka

Zawarta pomiędzy stronami umowa powinna wskazywać czy wpłacona przy zawarciu umowy kwota jest zadatkiem czy też zaliczką. Kwota wręczona przy zawarciu umowy będzie stanowić zadatek, jeżeli będzie to wyraźnie określone w umowie, bez takiego zastrzeżenia kwota wpłacona przy zawarciu umowy będzie stanowiła zaliczkę.

Zamiast iść do sądu-sąd polubowny

Wiele osób rezygnuje z dochodzenia swoich praw przed sądem ze względu na koszty, długi czas trwania postępowania i nadmierny formalizm. Sąd państwowy nie jest jednak jedyną instytucją, która może rozstrzygać spory. Można skorzystać także z pomocy sądu polubownego.

Przykładowe klauzule niedozwolone

Nie wszystkie postanowienia zawarte w umowie będą wiązały konsumenta. Niektóre z nich z mocy prawa nie będą obowiązywały. Dotyczy to tak zwanych niedozwolonych postanowień umownych.

Co zrobić z korespondencja z sądu?

Unikanie odbierania korespondencji z sądu może skończyć się przegraną sprawą. Prawo przewiduje sytuacje, w których pisma sądowe uznaje się za doręczone pomimo niedostarczenia ich bezpośrednio adresatowi. Lepiej też przyjść na rozprawę. Nieobecność na niej może zakończyć się wydaniem niekorzystnego wyroku.

Prawa autorskie twórców, którzy zmarli 70 lat temu wygasają

Od 1 stycznia 2009 roku wygasają prawa autorskie twórców, którzy zmarli w 1938 roku, zaś ich utwory przechodzą do tak zwanej domeny publicznej.

Przesłuchanie osoby kalekiej lub chorej

Czy osoba niepełnosprawna, mająca problemy z poruszaniem się, ma obowiązek stawić się w sądzie, jeżeli została powołana na świadka?

Kara za niewłaściwy ubiór w sądzie

Żaden przepis nie nakłada obowiązku właściwego doboru stroju przed sądem, jednak sędzia może upomnieć osobę, która swoim strojem wykazuje brak szacunku do reprezentantów wymiaru sprawiedliwości.

Odmowa odpowiedzi na konkretne pytanie

Zeznając przed sądem w charakterze świadka możemy odmówić odpowiedzi na zadane pytanie.

Kiedy mogę odmówić składania zeznań?

Decyzja o powołaniu na świadka należy do sądu. Sąd może powołać osobę wskazaną przez jedną ze stron procesu, lub wezwać ją z urzędu, czyli bez żadnego wniosku strony.

Która ze stron ponosi koszty sądowe?

Zasadą jest, iż w sprawach cywilnych strona, która przegrała ponosi koszty procesu, w związku z czym jest zobowiązana do zwrotu przeciwnikowi kosztów przez niego poniesionych.

Zwolnienie z kosztów sądowych-jaka jest procedura?

Każdy kto nie jest w stanie pokryć kosztów sądowych bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny, może złożyć w sądzie wniosek o zwolnienie z opłat w sądzie.

Forma uiszczania opłaty sądowej

Poza nielicznymi wyjątkami większość spraw podlega opłatom sądowym. Najczęściej są one uiszczane bezpośrednio w kasie sądu, ale można również dokonać wpisu sądowego przelewem.

Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Zanim podpiszemy umowę z agencją nieruchomości sprawdźmy, czy zatrudnia ona licencjonowanych, profesjonalnych pośredników. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kiedy w sądzie muszę mieć adwokata?

Nie zawsze musimy mieć adwokata, aby reprezentował nas w sądzie, jednak wymóg zatrudnienia profesjonalnego prawnika pojawia się na pewnym etapie postępowania przed sądem.

UOKiK skontrolował pośredników nieruchomości

Uważaj na pośredników nieruchomości bez licencji. Taki pośrednik nie ma polisy OC i nie gwarantuje odpowiedniej jakości usług. Raport UOKiK wskazuje również inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu agencji nieruchomości.

Ustanowienie pełnomocnika z urzędu-kto może złożyć wniosek

Strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części ma prawo zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Spółka jako strona umowy

Spółki prawa handlowego podobnie jak osoby fizyczne mogą zawierać umowy cywilnoprawne. Osoby prawne są również podmiotami prawa cywilnego.

Małoletni jako strona umowy

Małoletni może być stroną umowy cywilnoprawnej. Związane są z tym jednak pewne ograniczenia. Osoby takie bowiem co do zasady nie mogą same o sobie decydować. Decyzję w ich imieniu muszą podjąć przedstawiciele ustawowi

Gdzie się kąpać tego lata - czyli jak sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w Europie

Lubisz popływać sobie latem w morzu czy jeziorze? Podpowiadamy jak przed wyjazdem sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w całej Europie. Inspektorzy PIS badają polskie kąpieliska co tydzień.

Jedna ładowarka do wszystkich komórek od 2010 roku

W 2010 roku mają pojawić się w sprzedaży pierwsze telefony komórkowe różnych producentów przystosowane do ładowania uniwersalnymi ładowarkami wykorzystującymi złącze mini USB. Zatem od przyszłego roku rzadziej będziemy słyszeć np. w biurach dramatyczne pytania typu: „kto ma ładowarkę do Nokii ? (Sony Ericssona, Motoroli etc.”). Będziemy częściej pytać: „masz ładowarkę USB?”

Kiedy nie można dokonać potrącenia

Potrącenie to jedna z instytucji prawa cywilnego. Kodeks cywilny co do zasady dopuszcza możliwość dokonania potrącenia między kontrahentami. Wymienia jednak pewne wyjątki gdy jest to niedopuszczalne.

Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia przez pracownika

W określonych sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja. Jednak trzeba mieć świadomość, że pracownikowi takie uprawnienie przysługuje.

Klauzule niedozwolone

Kodeks cywilny wprowadza kardynalną zasadę swobody umów. Zgodnie z nią strony mogą dowolnie kształtować łączące je stosunki prawne. W dalszej części kodeksu ustawodawca wprowadza jednak pewne ograniczenia tej swobody. Jednym z takich ograniczeń są klauzule abuzywne inaczej mówiąc niedozwolone.

Jak długo przechowywać rachunki

W zeszłym tygodniu otrzymałam od pewnego wydawnictwa wysyłkowego wezwanie do zapłaty. W piśmie firma żąda ode mnie uregulowania płatności za książkę zakupioną przed 5 laty. Pamiętam, że zapłaciłam za książkę jednak nie posiadam już dowodu wpłaty. Jak długo mam obowiązek przechowywać rachunki?

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Czy operator telekomunikacyjny może sprzedać wierzytelność wobec konsumenta

Od jakiegoś czasu zalegam z zapłatą 2 faktur za telefon. W zeszłym tygodniu dostałem list z przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Pismo zostało nadane przez firmę windykacyjną, która twierdzi, że jest moim wierzycielem i żąda wpłaty na wskazane przez siebie konto. Jestem trochę zdezorientowany i zastanawiam się, czy operator mógł bez mojej zgody przekazać swoją wierzytelność?

Kiedy biuro podróży może zmienić cenę wycieczki

Za miesiąc wyjeżdżam na urlop do Włoch. Wycieczkę opłaciłam już kilka miesięcy temu. Wczoraj otrzymałam od biura podróży list z informacją, że ze względu na wzrost kursu euro cena uległa zmianie i muszę dopłacić aż 800 zł. Z tego co pamiętam w okresie, w którym płaciłam za wyjazd kurs euro był zbliżony do obecnego. Czy biuro ma prawo podnieść tak znacznie cenę imprezy?

Jak mądrze kupować na wyprzedażach

Wystartowały w pełni letnie wyprzedaże. Patrząc na metki z cenami obniżonymi o 50% lub więcej łatwo poddać się zakupowej gorączce. Specjaliści z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiadają jak nie popełniać błędów i egzekwować prawa konsumenta.

Tańszy roaming w UE

Od 1 lipca 2009 r. wysłanie SMS-a z zagranicy na obszarze UE kosztuje maksymalnie 0,11 euro, niemal trzy razy taniej w stosunku do poprzedniej średniej unijnej wynoszącej 0,28 euro (bez VAT). Połączenie z zagranicą wykonane w innym państwie UE nie może kosztować więcej niż 0,43 euro za minutę, a połączenie odebrane – nie więcej niż 0,19 euro. Ponadto za połączenia w roamingu, opłaty będą naliczane sekundowo, a nie minutowo, po pierwszych trzydziestu sekundach za rozmowy wychodzące, a od pierwszej sekundy za rozmowy przychodzące.

Co warto wiedzieć o potrąceniu

Kwestie dotyczące potrącenia reguluje kodeks cywilny. Tej instytucji poświęcone są art. 498-505.

Opóźnienie i zwłoka dłużnika

Przepisy prawa cywilnego rozróżniają zwykłe opóźnienie oraz tzw. opóźnienie kwalifikowane, zwane inaczej zwłoką. Czym jest zwłoka dłużnika i jakie ma ona konsekwencje?

REKLAMA