Komunikaty Prezesa UOKiK w publicznych mediach bez opłat

Mateusz Dąbroś
rozwiń więcej
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
rozwiń więcej
Zakupy i prawo Fot. Fotolia
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów daje Prezesowi UOKiK możliwość nieodpłatnego publikowania w publicznej telewizji i publicznym radio informacji o zachowaniach przedsiębiorcy, w stosunku do którego zostało wydane ostrzeżenie konsumenckie. Ponadto Prezes będzie mógł w ten sposób informować o zachowaniach lub zjawiskach mogących stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów.

Nowe kompetencje Prezesa UOKiK

17 kwietnia 2016 r. weszła w życie obszerna nowelizacja Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zmienił się diametralnie model abstrakcyjnej kontroli postanowień wzorców umownych. Dzisiaj parę słów zupełnie nowym kompetencjom Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które zostały mu nadane w tym samym dniu.

Po pierwsze, Prezes Urzędu może nieodpłatnie publikować w publicznej telewizji i publicznym radio dwojakiego rodzaju komunikaty:

  1. informacje o zachowaniach przedsiębiorcy, co do których zostało wydane ostrzeżenie konsumenckie;
  2. komunikaty dotyczące zachowań lub zjawisk mogących stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów.

Dlaczego zmiana ta może być zmianą rewolucyjną? Oznacza ona bowiem, że UOKiK nie będzie musiał już płacić za publikowanie takich komunikatów, co umożliwi mu zapewne robienie tego z dużą częstotliwością. Oczywiście pytaniem otwartym pozostaje to, czy Urząd będzie z tego uprawnienia ochoczo korzystał. Niemniej może okazać się, że abonenci telewizji i radia będą wprost bombardowani ostrzeżeniami konsumenckimi oraz komunikatami o niekorzystnych dla konsumentów zjawiskach. Zobaczymy, jak rozwinie się ta sytuacja.

Kolejnym ciekawym uprawnieniem jest nabyta przez Prezesa UOKiK kompetencja do występowania  w dowolnym postępowaniu sądowym jako tzw. amicus curiae (przyjaciel sądu). Co to oznacza? Jeżeli Prezes Urzędu uzna, że przemawia za tym interes publiczny, a sprawa dotyczy ochrony konkurencji i konsumentów, będzie mógł w jakimkolwiek postępowaniu sądowym przedstawić swój pogląd na sprawę. Oczywiście, pogląd ten nie będzie wiązał sądu – można się jednak spodziewać, że biada będzie temu przedsiębiorcy, przeciwko któremu skieruje ostrze swojej opinii  Prezes UOKiK.

I wreszcie – Prezes UOKiK będzie mógł przeistoczyć się także w tzw. tajemniczego klienta. O co chodzi? Jeśli zajdzie potrzeba uzyskania dowodu przeciwko przedsiębiorcy w sprawie stosowania przez niego praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, kontroler UOKiK ma prawo podjęcia czynności zmierzających do zakupu towaru. Przebieg kontroli może być utrwalany za pomocą urządzeń rejestrujących obraz lub dźwięk bez informowania kontrolowanego. Dopiero po zakończeniu całej akcji, kontroler okaże swoją legitymację służbową oraz zgodę sądu na przeprowadzenie kontroli. I właśnie – ta swoista prowokacja konsumencka będzie wymagała zgody Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydawanej w drodze postanowienia. Postanowienie to sąd wyda jednak w ciągu 48 godzin, a dodatkowo – nie przysługuje na nie zażalenie…

Kompetencje, które nabył w dniu 17 kwietnia 2016 r. Prezes UOKiK, są kompetencjami bardzo poważnymi. Zobaczymy, jak będzie wyglądało w praktyce korzystanie z nich – w szczególności ciekawi mnie, w jaki sposób i z jaką częstotliwością będą publikowane darmowe komunikaty w publicznym radio i telewizji. Niemniej ciekawy będzie też pierwszy przypadek użycia przez Urząd instytucji tajemniczego klienta

Mateusz Dąbroś

Aplikant adwokacki. Specjalista z zakresu prawa umów handlowych, prawa spółek kapitałowych oraz prawa antymonopolowego związany z Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z działalnością organów spółek kapitałowych, w tym w szczególności z podejmowanymi przez nie uchwałami. Pracuje obecnie nad rozprawą doktorską dotyczącą struktury zarządzania i kontroli nad funduszem inwestycyjnym.

Autor bloga na temat konstruowania, wykonywania oraz rozwiązywania umów zobowiązaniowych – umowny.pl, a także autor bloga poświęconego tematyce ochrony konkurencji i konsumentów – konkurencyjny.pl

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...