REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikaty Prezesa UOKiK w publicznych mediach bez opłat

Mateusz Dąbroś
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Zakupy i prawo Fot. Fotolia
Zakupy i prawo Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów daje Prezesowi UOKiK możliwość nieodpłatnego publikowania w publicznej telewizji i publicznym radio informacji o zachowaniach przedsiębiorcy, w stosunku do którego zostało wydane ostrzeżenie konsumenckie. Ponadto Prezes będzie mógł w ten sposób informować o zachowaniach lub zjawiskach mogących stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów.

Nowe kompetencje Prezesa UOKiK

17 kwietnia 2016 r. weszła w życie obszerna nowelizacja Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zmienił się diametralnie model abstrakcyjnej kontroli postanowień wzorców umownych. Dzisiaj parę słów zupełnie nowym kompetencjom Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które zostały mu nadane w tym samym dniu.

REKLAMA

Po pierwsze, Prezes Urzędu może nieodpłatnie publikować w publicznej telewizji i publicznym radio dwojakiego rodzaju komunikaty:

  1. informacje o zachowaniach przedsiębiorcy, co do których zostało wydane ostrzeżenie konsumenckie;
  2. komunikaty dotyczące zachowań lub zjawisk mogących stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów.

REKLAMA

Dlaczego zmiana ta może być zmianą rewolucyjną? Oznacza ona bowiem, że UOKiK nie będzie musiał już płacić za publikowanie takich komunikatów, co umożliwi mu zapewne robienie tego z dużą częstotliwością. Oczywiście pytaniem otwartym pozostaje to, czy Urząd będzie z tego uprawnienia ochoczo korzystał. Niemniej może okazać się, że abonenci telewizji i radia będą wprost bombardowani ostrzeżeniami konsumenckimi oraz komunikatami o niekorzystnych dla konsumentów zjawiskach. Zobaczymy, jak rozwinie się ta sytuacja.

Kolejnym ciekawym uprawnieniem jest nabyta przez Prezesa UOKiK kompetencja do występowania  w dowolnym postępowaniu sądowym jako tzw. amicus curiae (przyjaciel sądu). Co to oznacza? Jeżeli Prezes Urzędu uzna, że przemawia za tym interes publiczny, a sprawa dotyczy ochrony konkurencji i konsumentów, będzie mógł w jakimkolwiek postępowaniu sądowym przedstawić swój pogląd na sprawę. Oczywiście, pogląd ten nie będzie wiązał sądu – można się jednak spodziewać, że biada będzie temu przedsiębiorcy, przeciwko któremu skieruje ostrze swojej opinii  Prezes UOKiK.

REKLAMA

I wreszcie – Prezes UOKiK będzie mógł przeistoczyć się także w tzw. tajemniczego klienta. O co chodzi? Jeśli zajdzie potrzeba uzyskania dowodu przeciwko przedsiębiorcy w sprawie stosowania przez niego praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, kontroler UOKiK ma prawo podjęcia czynności zmierzających do zakupu towaru. Przebieg kontroli może być utrwalany za pomocą urządzeń rejestrujących obraz lub dźwięk bez informowania kontrolowanego. Dopiero po zakończeniu całej akcji, kontroler okaże swoją legitymację służbową oraz zgodę sądu na przeprowadzenie kontroli. I właśnie – ta swoista prowokacja konsumencka będzie wymagała zgody Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydawanej w drodze postanowienia. Postanowienie to sąd wyda jednak w ciągu 48 godzin, a dodatkowo – nie przysługuje na nie zażalenie…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompetencje, które nabył w dniu 17 kwietnia 2016 r. Prezes UOKiK, są kompetencjami bardzo poważnymi. Zobaczymy, jak będzie wyglądało w praktyce korzystanie z nich – w szczególności ciekawi mnie, w jaki sposób i z jaką częstotliwością będą publikowane darmowe komunikaty w publicznym radio i telewizji. Niemniej ciekawy będzie też pierwszy przypadek użycia przez Urząd instytucji tajemniczego klienta

Mateusz Dąbroś

Aplikant adwokacki. Specjalista z zakresu prawa umów handlowych, prawa spółek kapitałowych oraz prawa antymonopolowego związany z Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z działalnością organów spółek kapitałowych, w tym w szczególności z podejmowanymi przez nie uchwałami. Pracuje obecnie nad rozprawą doktorską dotyczącą struktury zarządzania i kontroli nad funduszem inwestycyjnym.

Autor bloga na temat konstruowania, wykonywania oraz rozwiązywania umów zobowiązaniowych – umowny.pl, a także autor bloga poświęconego tematyce ochrony konkurencji i konsumentów – konkurencyjny.pl

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA