REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Enea przegrywa przed sądem z UOKiK

Spółka energetyczna Enea Operator nadużyła pozycji dominującej utrudniając budowę farm wiatrowych, a kara nałożona przez UOKiK zostanie utrzymana – zdecydował Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Spłacając wcześniej kredyt oszczędzić na odsetkach

Ustawa o kredycie konsumenckim gwarantuje kredytobiorcy możliwość wcześniejszej spłaty rat. Dla konsumenta może być to korzystniejsze finansowo, gdyż nie będzie musiał spłacić wszystkich odsetek.

Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Brak formy pisemnej czynności może powodować nieważność. Częściej efektem zaniedbania jest jednak ograniczenie możliwości przeprowadzenia określonych dowodów.

Czym jest umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu ma miejsce wtedy, gdy w postanowieniach umowy strony ustaliły jaki sąd będzie właściwych dla ewentualnych sporów pomiędzy nimi. Często takie postanowienia są stosowane względem konsumentów.

REKLAMA

Wyłączenie sędziego

Sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego.

Wyjawienie majątku dłużnika

W doktrynie panuje pogląd, że wyjawienie majątku jest pomocniczym sposobem egzekucji, który nie prowadzi bezpośrednio do zaspokojenia wierzyciela, lecz stwarza tylko warunki do przeprowadzenia egzekucji dla zaspokojenia wierzyciela.

Wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego

Zasadą jest, że sąd wydaje wierzycielowi tylko jeden tytuł wykonawczy, który podlega wykonaniu. Dlatego też wierzyciel powinien objąć go szczególną troską i chronić przed zagubieniem. Jeśli jednak mimo wszystko dokument urzędowy zaginie – można strać się w sądzie o wydanie tytułu zamiast utraconego.

Właściwość sądu


Rozróżniamy trzy rodzaje właściwości sądowej: 1) Właściwość miejscową 2) Właściwość rzeczowa 3) Właściwość funkcjonalna

REKLAMA

Ustalenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Zgodnie z art. 206 kc każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jakie daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Środkiem zaskarżenia wyroku zaocznego jest sprzeciw od wyroku zaocznego. Pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć w terminie tygodnia od doręczenia mu odpisu wyroku zaocznego sprzeciw.

Sprostowanie wyroku

Zgodnie z art. 350 kpc sąd może z urzędu sprostować w wyroku (jak również w nakazie zapłaty) swoje pomyłki.

Sprostowanie protokołu rozprawy

Sprostowania i uzupełnienia protokołu mogą żądać strony, uczestnicy postępowania nieprocesowego, interwenient uboczny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, organizacje społeczne, inspektorzy pracy i rzecznik konsumentów.

Sposoby obrony dłużnika przed egzekucją

Powództwo przeciwegzekucyjne są środkiem obrony dłużnika oraz osób trzecich przeciwko nieprawidłowej pod względem prawnym egzekucji.

Skutki nie zachowania formy pisemnej

Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

Skarga na przewlekłość postępowania

Artykuł 45 Konstytucji gwarantuje każdemu prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia jego sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. W praktyce jednak dość często zdarza się, że postępowanie trwa całe wieki, a zapadłe ostatecznie rozstrzygnięcie traci na swoim znaczeniu społecznym i gospodarczym.

Reklamacje i przedawnienie roszczeń telekomunikacyjnych

Współpraca z operatorem telekomunikacyjnym nie zawsze przebiega bezproblemowo. Coraz częściej zdarza się, że pojawiają się wątpliwości co do zasadności naliczonej opłaty czy też po prostu problem z zapłatą zaległości. Warto więc wiedzieć jak reklamować takie usługi i kiedy przedawniają się roszczenia związane ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych.

Przywrócenie terminu

Czynności procesowe w postępowaniu cywilnym są dla pewności obrotu prawnego obwarowane terminami, w ciągu których powinny być dokonane pod rygorem bezskuteczności.

Przypozwanie – dopozwanie

W określonych sytuacjach postępowanie cywilne może wyjść poza pierwotny krąg osób biorących w nim udział. Możliwe jest bowiem zarówno zawiadomienie innej osoby o toczącym się postępowaniu jak również próba zmiany podmiotowej po stronie pozwanej. W tym celu służą dwie instytucje: przypozwanie i dopozwanie.

Przesłanki zabezpieczenia roszczenia

W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd można żądać udzielenia zabezpieczenia (art. 730 § 1 kpc). Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Natomiast po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nadszedł (art. 730 § 2 kpc).

Powództwo wzajemne

Powództwo wzajemne jest powództwem, które może wytoczyć pozwany przeciwko powodowi w tym samym procesie. Wytoczenie powództwa wzajemnego jest swego rodzaju kontr-żądaniem skierowanym przeciwko pierwotnemu powodowi i może stanowić sposób obrony pozwanego.

Powództwo przeciwegzekucyjne

Wszczęcie egzekucji przez wierzyciela nie oznacza jeszcze, że dłużnik nie ma już żadnych środków obrony. Podstawowym środkiem zwalczania tytułu egzekucyjnego są powództwa przeciwegzekucyjne.

Postępowanie uproszczone

Pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinny być sporządzone na urzędowych formularzach.

Postępowanie pojednawcze

Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala mogą być uregulowane drogą ugody sądowej zawartej przed wniesieniem pozwu.

Czy przy zadatku można domagać się odszkodowania

Określenie w umowie zadatku nie ogranicza odpowiedzialności odszkodowawczej strony, która nie wykonała umowy. W przypadku zaistnienia szkody poszkodowany może, zamiast zadatku, ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Zasadą jest, że sąd podbiera opłaty od pism kierowanych do sądu. Osoba, której nie stać na uiszczenie często niemałej opłaty może jednak ubiegać się o zwolnienie od tego typu kosztów.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty wydaje się m.in. w postępowaniu upominawczym, głównie w przypadku roszczeń pieniężnych. Jeżeli dłużnik nie zgadza się z orzeczeniem sądu, musi wnieść sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi dwa tygodnie.

Zadatek a zaliczka przy umowie przedwstępnej zakupu nieruchomości

Zawierając umowę przedwstępną zakupu nieruchomości sprzedający często wymaga od kupującego określonej sumy pieniędzy celem zabezpieczenia wykonania umowy. Warto znać różnicę miedzy zadatkiem a zaliczka. Ma to, bowiem ogromne znaczenie w przypadku, gdy umowa nie zostanie wykonana.

Faks nie zastępuje formy pisemnej

Dla zachowania formy pisemnej nie jest wystarczające przesłanie podpisanego oświadczenia za pomocą faksu. Minimalnym wymogiem jest własnoręczny podpis.

Egzekucja z nieruchomości wspólnej dłużnika

W wielu przpadkach jedynym sposobem zaspokojenia wierzyciela jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości dłużnika. Problem może powstać jednak wówczas jeśli nieruchomość należy do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka, a tytuł wykonawczy opiewa tylko na dłużnika.

Dobrowolne poddanie się egzekucji

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie wierzytelności jest dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika. Należy jednak podkreślić, że nie jest to typowe zabezpieczenie majątkowe. Służy ono bowiem, jedynie ułatwieniu i przyspieszeniu procedury sądowego egzekwowania należności wierzyciela.

Reklamacja obuwia zimowego może być skuteczna

Reklamacja obuwia zimowego może być często dla konsumenta trudnym zadaniem. Kupujemy je z nadzieją, że dzięki temu będziemy mogli przejść przez zimę suchą nogą. Co jednak w sytuacji, gdy buty zaczną przemakać?

Koniec z wyłączaniem telefonu za niezapłacony rachunek

Telefon jest dobrem cywilizacyjnym, a pozbawienie możliwości korzystania z tego dobra może mieć jedynie wyjątkowy charakter - uznał Sąd Antymonopolowy. Dla operatorów oznacza to, że nie będą mogli odciąć abonenta za niezapłacony rachunek – pisze w środę Dziennik Gazeta Prawna.

Sprawdź gdzie zaoszczędzisz na klasycznym koncie

Dobre rozeznanie w produktach bankowych pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na prowadzeniu konta. Poniżej dowiesz się na co powinieneś zwrócić uwagę przy użytkowaniu rachunku osobistego, jak również jaka jest wysokość standardowych opłat przy obsłudze zwykłego konta w różnych bankach.

Czym jest kara umowna

Kara umowna zastępuje odszkodowanie. Jeżeli dłużnik nie wykona zobowiązania lub wykona je nienależycie, będzie zmuszony naprawić szkodę. Jej wysokość można uzależnić od konkretnych okoliczności lub zastrzec, że dłużnik zapłaci karę umowną.

Sąd przyznaje rację UOKiK - kara dla PKO BP utrzymana

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że zakwestionowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów reklama Max Lokaty banku PKO BP, wprowadzała w błąd. Za nierzetelną reklamę bank zapłaci 5,7 mln zł kary.

Tajemnica bankowa

Bank jest obowiązany do utrzymania w tajemnicy wszelkich informacji dotyczących czynności bankowych. Przypadki, w których tajemnica bankowa może być ujawniona są wyraźnie określone w ustawie.

Odstąpienie od umowy zawartej za pośrednictwem Allegro w wyniku błędu

Coraz więcej osób boryka się z problemem zakupu za pośrednictwem serwisu aukcyjnego w związku z wadliwą ceną. Problem ten może dotyczyć zarówno sprzedającego jak i kupującego.

Odpowiedź na pozew

Pozwany może przed pierwszą rozprawą wnieść odpowiedź na pozew co wynika z art. 207 § 1 kpc w. W sprawach skomplikowanych może to być jednak nie tylko prawo, ale i obowiązek pozwanego.

Ochrona posiadania

Zgodnie z art. 344 kodeksu cywilnego przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń.

Moc wiążąca wyroku karnego w postępowaniu cywilnym

Czy w toku postępowania cywilnego sąd może dokonać odmiennych ustaleń odnośnie winy sprawcy szkody lub stwierdzić przyczynienie się poszkodowanego i w ten sposób oddalić lub obniżyć roszczenie odszkodowawcze?

Kiedy można dochodzić roszczeń z tytułu nakładów

Możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu nakładów (art. 226 kc) zależą zarówno od tego z jakimi nakładami mamy do czynienia jak również od tego czy posiadacz rzeczy jest w dobrej, czy też w złej wierze.

Kaucja aktoryczna

Kaucja aktoryczna jest to kaucja pieniężna, którą powód cudzoziemiec obowiązany jest na żądanie pozwanego złożyć na zabezpieczenie kosztów procesu. Obowiązek złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu obciąża powoda.

Interwencja uboczna

Interwencję uboczną można określić jako aktywną formę udziału osoby trzeciej w procesie cywilnym. Wyraża się ona w tym, że osoba która ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron procesu, może w każdym stanie sprawy aż do końca postępowania w II instancji przyłączyć się do strony procesu.

Czy można zaskarżyć przekazanie sprawy do innego wydziału

W ramach wstępnej kontroli wniesionego pozwu przewodniczący wydziału bada m.in., który wydział danego sądu jest właściwy do rozpoznania danej sprawy. Czy przekazanie sprawy do innego wydziału niż to strona wskazała w pozwie można zaskarżyć?

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku.

Apelacja w postępowaniu cywilnym

Apelacja jest to środek odwoławczy przysługujący od wyroków sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznanie sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego orzekającego jako sąd pierwszej instancji – sąd apelacyjny.

Odszkodowanie od operatora telekomunikacyjnego za niezawarcie umowy

Świadczenie usług telekomunikacyjnych w ramach tzw. usługi powszechnej, oznacza iż przedsiębiorca wyznaczony ma obowiązek zawarcia umowy na każde żądanie użytkownika, który spełnia określone kryteria. Jeżeli pomimo tego, operator tego nie uczyni, wtedy też będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

Kredyt konsumencki – co powinno znaleźć się w umowie

Przedsiębiorca udzielający w zakresie swojej działalności kredytu konsumenckiego obowiązany jest do wskazania konsumentowi niezbędnych informacji. Muszą one znaleźć się zawsze w treści umowy.

Za nieuczciwe reklamy można żądać odszkodowania

Nieuczciwe reklamy mogą spowodować, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić kupującemu odszkodowanie. Sprawdź co może, a czego prawo zabrania reklamodawcy.

Odbiorcy zaczynają korzystać z możliwości zmiany sprzedawcy energii


Urząd Regulacji Energetyki nie kryje satysfakcji ze wzrostu liczby przypadków zmiany sprzedawcy na rynku energii. W 2009 r. liczba takich przypadków wzrosła o 1800 proc. – wskazuje krajowy regulator. Niestety rzadko z tej możliwości korzystają odbiorcy indywidualni.

REKLAMA